Další Čech hvězdou draftu? Centr připomíná vzlet Nečase. To jsme nečekali, zní z Varů

Daniel Poláček Daniel Poláček
19. 11. 2021 18:03
Na příštím draftu hokejové NHL by kromě beka Davida Jiříčka mohl nakonec zazářit také český útočník. Karlovarský Jiří Kulich připomíná někdejší raketový vzestup Martina Nečase.
Jiří Kulich v dresu Karlových Varů
Jiří Kulich v dresu Karlových Varů | Foto: ČTK

Skautingový úřad NHL v říjnu udělil Kulichovi známku B, naznačující budoucí umístění ve druhém či třetím kole dražby talentů.

Sedmnáctiletý karlovarský centr však o sobě dává vědět stále víc, což už zpozorovali i v zámoří. Stanice TSN v listopadovém žebříčku Craiga Buttona prorokuje Kulichovi 35. pozici. Odtud je jen krůček do prvního kola.

"Jsem přesvědčený, že v prvním kole na řadu půjde. Hrát pravidelně za muže, na přesilovce a v důležitých situacích… Takových hráčů v Evropě tolik není," říká trenér a sportovní manažer karlovarské Energie Martin Pešout.

Kulich v 21 zápasech aktuální extraligové sezony posbíral devět bodů (6+3) a v průměru na ledě tráví skoro 13 minut. Třeba v posledních dvou startech ale hrál kolem 18 minut. Ve střelecké tabulce týmu mu patří dělené druhé místo.

"Myslím, že nejen já, ale všichni ho sledujeme trochu s úžasem, protože jsme nečekali, že by zvládl roli, kterou v mužstvu momentálně má," září Pešout. "Počítali jsem s ním na pozici třetího čtvrtého centra, dneska se ale nebojím říct, že po zranění Jirky Černocha je to náš první centr."

Kulich nastupoval za Energii už v minulém ročníku, a to poté, co nemohl za Chomutov pokračovat v juniorce, kterou ukončila koronavirová pandemie. Nakonec v elitní české lize stihl osm startů. Nebodoval a měl skromný icetime sedm a půl minuty.

Nebylo tak zřejmé, co s ním v novém působišti bude dál. "Měli jsme připravenou variantu, že by pomohl juniorce a pak se objevil na farmě. Ale po návratu z Memoriálu Hlinky a po přátelských zápasech bylo jasné, že místo tady má," vykládá Pešout. "Některé zápasy na začátku mu nevyšly, ale jako trenér musíte mladým věřit. Teď patří k důležitějším hráčům našeho mužstva."

Kulich strmým vzestupem tak trochu připomíná Nečase, který také výrazně zazářil až v draftové sezoně. Pešout to tehdy sledoval z první ruky. Coby asistent Libora Zábranského byl spoluzodpovědný za nasazení Nečase do první lajny brněnské Komety. "A Martin byl tak talentovaný, že vyletěl ještě výš, než jsme před sezonou čekali," vzpomíná Pešout. "U Kulicha je to podobné." 

Nečas v 41 startech posbíral 15 bodů (7+8), icetime vyšponoval na 12:41. V draftu pak obsadil dvanáctou příčku. A kdyby manažeři viděli do budoucnosti, skončil by ještě výš. Momentálně patří k nejlepším Čechům v NHL.

K tomu má Kulich ještě hodně daleko, ale je na dobré cestě. "Vyniká dobrým pohybem, čtením hry. Jako centr dokáže propojovat hru mezi obranou a útokem. Má výborný výběr místa a - co je důležité hlavně pro zámořský hokej - nebojí se pracovat na brankovišti. Také má rychlou střelu zápěstím," hodnotí svého svěřence Pešout.

"Samozřejmě jako každý mladý hráč ještě potřebuje zkušenosti, v tomhle je pro něj extraliga skvělá," dodává.

Konkrétně by Kulich mohl zlepšit úspěšnost na buly, aktuálně vyhrává jen každé třetí. Na herní praxi se každopádně může spolehnout. Karlovy Vary ho mají v plánu dál nasazovat, i když se jich týká boj o udržení.

"Nejhorší trenér je ten, který brzdí mladé hráče a nedá jim šanci," říká Pešout. "Druhá věc je, že jestli je někdo tak dobrý, že nám pomáhá, byl bych sám proti sobě, kdybych ho nenasazoval. Prostor pro zlepšení je u Kulicha dvojnásobný oproti starším hráčům."

Jestliže Kulich dál herně poroste, Česko by vedle Jiříčka mohlo mít dalšího zástupce v prvním kole příštího draftu. Což před sezonou předpokládal málokdo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

O místo policejního prezidenta se uchází jediný kandidát, dosavadní náměstek Vondrášek

Do nabídkového řízení na místo policejního prezidenta se přihlásil jeden kandidát. Na Twitteru to uvedlo ministerstvo vnitra. Během úterý však ještě mohou přijít přihlášky, které případní uchazeči poslali poštou. Česká televize a deník Právo v pondělí uvedly, že přihlášku do nabídkového řízení podal náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Současný policejní prezident Jan Švejdar ve funkci skončí k 31. březnu.

"Do nabídkového řízení se přihlásil jeden kandidát. Do dnešního večera však ještě mohou další včas podané přihlášky dojít poštou," uvedlo vnitro. Uchazeče podle ministerstva nyní posoudí poradní komise, která své závěry předloží ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN).

Švejdar své rozhodnutí požádat o uvolnění ze služebního poměru oznámil už v polovině loňského prosince. Informaci zveřejnil poté, co se s Rakušanem počátkem měsíce sešel. Rakušan v té době ještě nebyl jmenován do funkce.

Nabídkové řízení se týká členů bezpečnostních sborů zařazených v 11. platové třídě i příslušníků zpravodajských služeb. Pokud se uchazeče nepodaří najít touto cestou, následovat bude výběrové řízení. Do toho by se mohli přihlásit i další uchazeči, například šéf pražských policistů Tomáš Lerch, o němž jako o kandidátovi na policejního prezidenta v minulosti média spekulovala.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Zemědělcům se letos zvýší mzdové tarify o 4,19 procenta

Mzdové tarify v zemědělství letos vzrostou v průměru o 4,19 procenta. U nejnižších tarifních stupňů bude nárůst o něco vyšší. Vyplývá to z kolektivní smlouvy, kterou podepsali zástupci Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Součástí dohody je i navýšení příspěvku zaměstnavatelů na penzijní připojištění zaměstnanců.

Podpisu dohody předcházelo vyjednávání, které začalo loni. Zemědělští odboráři požadovali zvýšení tarifů o 5,6 procenta a zvýšení příspěvku na penzijní připojištění o 100 korun měsíčně na 800 Kč. Loni rostly mzdové tarify v průměru o 3,2 procenta, navýšení tak kopírovalo předloňskou inflaci. Počet pracovníků v zemědělství předloni meziročně klesl podle ministerstva zemědělství o 0,2 procenta na 98 800 lidí. 

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Arriva autobusy odmítá kritiku odborů o podmínkách řidičů na Moravě

Společnost Arriva autobusy nesouhlasí s kritikou odborů, že řidiči v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji nemají dobré pracovní a sociální podmínky. S odboráři jedná, ke shodě zatím strany nedospěly. Od čtvrtka 20. ledna jsou někteří řidiči na Moravě ve stávkové pohotovosti.

Situace se ve třech krajích podle odborářů zhoršila po fúzi Arriva Východní Čechy a Arriva Morava. Podle nich řidiči nemají k dispozici rozpis práce a nemají například dostatečné bezpečnostní přestávky. Firma to odmítá. "Řidiči turnusy k dispozici mají, protože podle nich jezdí a zajišťují tak spojení pro cestující podle platných jízdních řádů. Bezpečnostní přestávky odpovídají platné legislativě. Odborovým organizacím jsme nabídli spolupráci při tvorbě turnusů a možnost podávat podněty k úpravám," uvedl mluvčí skupiny Arriva Jan Holub.

Zdroj: ČTK
Další zprávy