Pád po 42 letech. Hokejisté Zlína prohráli v Mladé Boleslavi a sestoupili z extraligy

27. 2. 2022 17:43
Hokejisté Zlína prohráli v utkání 57. kola v Mladé Boleslavi 1:4 a sestoupili z extraligy. Čtyři kola před koncem ztratili i teoretickou naději na záchranu. Na předposlední Kladno měli Berani před dneškem patnáctibodové manko.
Hokejisté Zlína si v příští sezoně zahrají jen první ligu
Hokejisté Zlína si v příští sezoně zahrají jen první ligu | Foto: Jiří Zaňát / PSG Berani Zlín

Zlínští už v minulé sezoně, kdy se z domácí nejvyšší soutěže nesestupovalo s ohledem na potíže s nemocí covid-19, obsadili předposlední, 13. místo, poté co za 52 kol nasbírali jen 43 bodů. Horší byly tehdy jen České Budějovice.

V tomto ročníku byl klub, který v letech 2004 a 2014 získal mistrovský titul, dlouhodobě přikován ke dnu tabulky. Mezi domácí elitou působil Zlín nepřetržitě od roku 1980.

Domácí začali proti hostům, nad nimiž visel Damoklův meč v podobě sestupové jistoty, s chutí, když měli od úvodních minut drtivý tlak. Vypovídal o tom i poměr střel v první třetině - 24:5. Skóre však bylo po prvních dvaceti minutách pro hosty o něco smířlivější, když prohrávali rozdílem jediné branky 1:2.

Skóre otevřel ve druhé přesilovce zápasu tečující Kotala. Hosté byli nebezpeční pouze ve své početní výhodě, kterou dokázal využít po obtočení kolem Krošeljovy branky Köhler. Mladoboleslavští si ale vzali vedení ještě do první přestávky zpět, když se ekvilibristicky ze vzduchu prosadil finský obránce Lintuniemi.

Domácí sice ve druhé třetině ubrali na kadenci střelby, na dva další góly to ale opět stačilo. Na 3:1 pro domácí zvýšil hráč, který část sezony strávil právě ve Zlíně. Flynn si našel po buly volný puk a z kruhu nedal Kašíkovi šanci. Do kabin se nakonec šlo za stavu 4:1 pro Mladou Boleslav, která zásluhou Pláňka a teče jednoho z hostujících obránců využila dvě sekundy před sirénou podruhé v zápase přesilovku.

Ve třetině už Mladá Boleslav i přes velký tlak další gól nepřidala, a to zejména kvůli famózně chytajícímu Kašíkovi, jenž dokázal pochytat řadu šancí Středočechů. Pád svého týmu do první ligy tím už ale odvrátit nemohl.

Sparta se rozjela

Hokejisté Sparty porazili Liberec 5:2 a připsali si třetí výhru v řadě. Dvěma góly a asistencí se na výhře Pražanů podílel David Tomášek, dvakrát se mezi střelce zapsal i Miroslav Forman a tři asistence si připsal nejproduktivnější hráč soutěže Filip Chlapík. Liberec nenavázal na předešlé čtyři extraligové výhry a šest zápasů v řadě, ve kterých Severočeši bodovali.

Hosté v úvodu přežili první oslabení, ve čtvrté minutě však již inkasovali, když Thorell krásnou přihrávkou připravil úvodní gól pro Šmerhu. Severočeši byli ale následně více na puku a zaměstnávali Machovského v brance Sparty více než Pražané Kváču. Ve 14. minutě se do slibné šance dostal Filippi, nezamířil ale přesně.

Na druhé straně odpověděl Forman, proti kterému se však vyznamenal Kváča. Jenže liberecký gólman poté fauloval a Sparta přesilovku využila. Nejprve se sice z dobré pozice netrefil Šmerha, ale o pár sekund později byl na konci vzorové kombinace Forman a připsal si jubilejní desátý gól v sezoně.

Na začátku druhé třetiny navýšil vedení Pražanů Tomášek, který překvapil Kváču střelou na zadní tyč a připsal si první gól po svém nedávném návratu do Sparty z KHL. Při Jurčinově vyloučení sice prostřelil Machovského Birner a snížil, ale žádné drama se nekonalo.

V polovině utkání sice liberecký gólman zlikvidoval velkou šanci Sobotky, ve 37. minutě už však tečovaná střela sparťanského útočníka za Kváčova záda prošla a gólman Tygrů si puk následně srazil do branky. Po dalším výborném zákroku Kváči přišel další gól Sparty, když se bezprostředně po buly trefil podruhé v zápase Tomášek.

Na začátku třetí dvacetiminutovky mohli hosté duel zdramatizovat v pětiminutové přesilovce, více práce než Machovský měl ale Pavelka, který nahradil na poslední část hry Kváču. Šest minut před koncem mohl Liberec snížit při Řepíkově vyloučení, Machovský ale předvedl hned několik výborných zákroků. Nakonec se hosté druhé branky dočkali - v další přesilovce upravil v 59. minutě na 5:2 Jelínek.

BK Mladá Boleslav - PSG Berani Zlín 4:1 (2:1, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 13. Kotala (Pláněk, Fořt), 19 Lintuniemi (A. Raška), 27. Flynn, 40. Pláněk (Fořt, D. Šťastný) - 15. Köhler (Kubiš, Suhrada). Rozhodčí: Mrkva, Kika - Kajínek, Ondráček. Vyloučení: 1:5. Využití: 2:1. Diváci: 977 (omezený počet).

Mladá Boleslav: Krošelj - Ševc, Pýcha, Pláněk, D. Moravec, Lintuniemi, Jánošík - D. Šťastný, Kotala, Lunter - P. Kousal, O. Najman, Flynn - Kelemen, Fořt, A. Raška - J. Stránský, Bičevskis, Eberle. Trenér: Rulík.

Zlín: Kašík - O. Němec, Suhrada, Ferenc, Matyáš Hamrlík, M. Novotný, Riedl - Zabusovs, Claireaux, Honejsek - Köhler, Hejcman, Kubiš - Okál, Makarenko, P. Sedláček - Fryšara, Veselý, Karafiát - J. Čechmánek. Trenér: Jenáček.

HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec 5:2 (2:0, 3:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Šmerha (E. Thorell, Horák), 19. Forman (Chlapík, Tomášek), 22. Tomášek (Chlapík), 37. Forman (Sobotka, M. Jandus), 40. Tomášek (Chlapík) - 27. Birner (Šmíd), 59. P. Jelínek (Melancon). Rozhodčí: M. Sýkora, Stano - Ganger, Klouček. Vyloučení: 5:4, navíc Stoljarov (Sparta) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 7782.

Sparta: Machovský - T. Dvořák, Němeček, M. Jandus, Polášek, Moravčík, Jurčina - Šmerha, Horák, E. Thorell - Tomášek, D. Vitouch, Chlapík - Řepík, Sobotka, Forman - Dvořáček, Stoljarov, Strnad. Trenéři: Jandač a M. Hořava.

Liberec: Kváča (41. J. Pavelka) - Štibingr, Šmíd, Melancon, Rosandič, M. Ivan, Derner, Aubrecht - Faško-Rudáš, Filippi, Birner - Zachar, Klepiš, Ordoš - A. Najman, P. Jelínek, Rychlovský - Klapka, Šír, J. Vlach. Trenér: Augusta.

HC Verva Litvínov - HC Vítkovice Ridera 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 10. A. Kudrna (Stříteský), 33. M. Sukeľ (Jarůšek, Stříteský), 39. Estephan z trestného střílení, 49. Zygmunt (Havelka) - 20. Lakatoš (Solovjov, J. Hruška), 34. R. Bondra (Lakatoš, Marosz). Rozhodčí: Veselý, Šindel - Lederer, Gerát. Vyloučení: 2:4. Využití: 0:1. Diváci: 1500 (omezený počet).

Litvínov: Godla - Stříteský, D. Kolář, Strejček, Hrbas, D. Zeman, Demel - P. Zdráhal, Estephan, A. Kudrna - Jarůšek, M. Sukeľ, P. Straka - Fronk, Gerhát, P. Svoboda - Havelka, V. Hübl, Zygmunt - F. Lukeš. Trenér: V. Růžička.

Vítkovice: Stezka - R. Polák, Solovjov, J. Stehlík, Pedan, L. Kovář, Koch, Plášil - Lakatoš, Marosz, Dej - Fridrich, J. Hruška, R. Bondra - Lednický, Flick, Illéš - Krejsa, Chlán, Bernovský. Trenéři: Philipp a Šimíček.

HC Olomouc - HC Oceláři Třinec 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 40. Ondrušek, 45. Kusko (Bambula, J. Knotek), 49. Nahodil (Krejčí, Ondrušek). Rozhodčí: Pražák, Obadal - Hynek, Rampír. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 2400 (omezený počet).

Olomouc: Konrád - T. Černý, Ondrušek, Dujsík, Švrček, Škůrek, Řezníček - Nahodil, Krejčí, Klimek - Bambula, J. Knotek, Kusko - V. Tomeček, Navrátil, Olesz - Burian, Lichanec, Kunc. Trenéři: Moták a J. Tomajko.

Třinec: Mazanec - Marinčin, M. Doudera, Kundrátek, D. Musil, M. Adámek, Zahradníček - Martin Růžička, P. Vrána, Daňo - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski - Bakoš, A. Nestrašil, Svačina - Kofroň, Miloš Roman, Hrehorčák - Dravecký. Trenér: Varaďa.

HC Škoda Plzeň - Rytíři Kladno 4:3 (3:0, 1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 11. J. Kindl (Budík), 14. L. Kaňák (Čerešňák, Dzierkals), 17. M. Lang (Dzierkals, Kodýtek), 24. A. Dvořák (Čerešňák, Adamec) - 40. Wood (M. Indrák, Ticháček), 42. Melka (Pytlík), 60. Zikmund (Kubík, Dotchin). Rozhodčí: Hradil, Hejduk - Frodl, Malý. Vyloučení: 9:9. Využití: 1:0. Diváci: 4003 (omezený počet).

Plzeň: Pavlát - Čerešňák, L. Kaňák, Kremláček, Graňák, Budík, J. Kindl, od 38. navíc Kvasnička - Dufek, Kodýtek, F. Suchý - F. Přikryl, G. Thorell, Blomstrand - Dzierkals, Mertl, M. Lang - A. Dvořák, Malát, Adamec. Trenéři: Baďouček a M. Říha ml.

Kladno: Bow (24. Janus) - Dotchin, Arzamascev, Wood, Ticháček, Baránek, Kehar, J. Suchánek - Hlava, Plekanec, Kubík - Pytlík, Zikmund, Melka - M. Indrák, Babka, M. Beran - Jágr, Kuťák, Donaghey. Trenér: D. Čermák.

HC Kometa Brno - Mountfield Hradec Králové 2:4 (0:0, 1:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 38. Ďaloga (Kollár), 59. P. Holík (Mueller, Zaťovič) - 36. Kelly Klíma (Ščerbak, McCormack), 39. R. Pilař (Kelly Klíma), 46. Perret, 60. Smoleňák. Rozhodčí: Pešina, Šír - Brejcha, Votrubec. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3500 (omezený počet).

Brno: Čiliak - Bartejs, Ďaloga, Tansey, Kučeřík, Fajmon, Gulaši, L. Doudera - Mueller, Krištof, Vincour - L. Horký, P. Holík, Zaťovič - Šoustal, A. Zbořil, Kollár - Šik, Rákos, Dočekal. Trenér: Kalous.

Hradec Králové: Kiviaho - Blain, Nedomlel, F. Pavlík, R. Pilař, McCormack, Jank, Kalina - Oksanen, Lev, Smoleňák - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Kelly Klíma, Lalancette, Ščerbak - Orsava, Cingel. Trenér: T. Martinec.

1. Hradec Králové 52 30 8 4 10 174:108 110
2. Třinec 53 31 4 7 11 168:112 108
3. Pardubice 52 21 11 4 16 165:139 89
4. Plzeň 53 24 5 7 17 161:144 89
5. Sparta Praha 52 23 6 6 17 188:148 87
6. České Budějovice 52 24 5 3 20 150:141 85