Extraliga skromně: Nebudeme jako Rusko, říká Olomouc

Adam Sušovský Adam Sušovský
5. 6. 2014 6:00
Na konci sezony neměli ani vlastní logo, ale ovládli baráž. Teď se Olomouc připravuje na vstup do extraligy. Kádr i stadion buduje ve skromných podmínkách, ale do počtu být nechce.
Olomouc rozjela postupové oslavy. Po sedmnácti letech se vrací do extraligy, škarohlídi mají za to, že byl výsledek zápasu s Mladou Boleslaví domluvený.
Olomouc rozjela postupové oslavy. Po sedmnácti letech se vrací do extraligy, škarohlídi mají za to, že byl výsledek zápasu s Mladou Boleslaví domluvený. | Foto: ČTK

Olomouc – Přežívají ve skromných podmínkách, které jim nabízí jen pár malých a ne zrovna luxusně zařízených kanceláří. S o to větším úsilím v nich ale dennodenně připravují svůj malý klub na vstup mezi hokejovou elitu.

Olomouc na jaře šokovala v baráži a bude hrát od nové sezony extraligu, kde teď nechce být jen týmem do počtu. Alespoň takové plány má extraligový nováček v těchto dnech, kdy se přípravy na vstup mezi českou smetánku naplno rozjely.

Hráči pod přísným dohledem majitele a trenéra klubu Jiřího Dopity dřou v posilovně a management ze seznamu postupně odškrtává podmínky, které před vstupem do extraligy ještě musí splnit. To, že se v Olomouci, se kterou v baráži nikdo moc nepočítal, v září skutečně vhodí extraligové buly, je teď téměř stoprocentně jisté.

Olomouc už kvůli tomu oznámila příchody legendárního českého útočníka Pavla Patery i zkušeného gólmana Jiřího Trvaje – na nich by Kohouti chtěli stavět. Trenéři zkouší ještě několik hráčů ze Slovenska, ale jinak dostane šanci hlavně perspektivní kádr, který si triumfem v baráži na úkor Chomutova a Kladna cestu do nejvyšší soutěže na jaře zaslouženě vybojoval.

Tým musí mít charakter, ne jen hvězdy

„Jsem totiž zastáncem toho, že úspěšné mužstvo musí mít hlavně dobrý charakter, na tohle jsme tady sázeli vždy a to je náš recept k úspěchu. Vemte si za příklad třeba takové Rusy. Staly se mistry světa až teď. Až když si uvědomili, že ke hvězdám musí přijít i hráči bojovníci,“ říká Aktuálně.cz generální manažer klubu Erik Fürst, a dodává, že do kádru nechce výrazně zasahovat. Byť se pořád mluví o tom, že mezi první ligou a extraligou je velký rozdíl.

Aby si Olomouc (historicky první mistr samostatné české extraligy) po dvaceti letech zahrála v nejvyšší soutěži, nemusí jen posílit kádr. Podstatnější jsou úplně jiné věci: Klub musí především zajistit finanční prostředky a zároveň investovat do starého stadionu přímo v centru města.

Právě z toho důvodu nebylo hned po vyhrané baráži jasné, zda Kohouti tuhle výzvu zvládnou. Že takhle příjemné starosti musejí přes léto řešit, i je samotné lehce zaskočilo. Postup do extraligy byl sen, který teď Fürst upřímně považuje za malý zázrak. Ani v Olomouci nebyli na začátku baráže přesvědčeni o tom, že v konkurenci s mnohem bohatšími a většími kluby triumfují.

Sestupující Kladno hrálo ještě loni extraligové play off, v jeho obraně nastupoval reprezentant ze Soči Tomáš Kaberle a klub na dálku podporoval jeho majitel Jaromír Jágr. Rovnat se Olomouc papírově nemohla ani Chomutovu s několikanásobně vyšším rozpočtem a zbrusu novou arénou. To Hanáci na konci sezony neměli ani vlastní logo. Ukázalo se totiž, že na Kohouta v logu klub nemá práva, a proto hráči nastupovali do zápasu s dresy přelepenými izolačkou.

Olomouc spoléhá i na město. Sezona by mohla stát 70 milionů

Teď, pár týdnů na to, se ale zdá, že bude vše včas připraveno – kádr, rozpočet, stadion i teď už upravený Kohout v logu.

Na stařičkém zimáku v těchto dnech rostou zbrusu nové prostory pro VIP i novináře, už brzy se pod střechu namontují i kamery a technika pro video rozhodčí, úpravy musí doznat také kabiny. To všechno jsou věci nutné k tomu, aby šéf extraligy Josef Řezníček na konci srpna dovolil Olomouci extraligu hrát.

Řezníček přijede na inspekci 21. srpna, to už musí být všechno absolutně v pořádku.

„Jsem přesvědčený, že to do té doby všechno zvládneme,“ klepe do dřevěného stolu Fürst, aby raději nic nezakřikl. Klub totiž hodně spoléhá na finanční podporu města a tady ještě jednání stále probíhají. Pomoct by teoreticky mohl hokejistům sestup fotbalové Sigmy z první ligy, ale tohle sem Fürst tahat vůbec nechce.

"Nějaký příslib jsme od města dostali. Ale sám vím, že dokud vše není na papíře, mohou se věci měnit," zůstává Fürst ohledně městské podpory opatrný.

Je ale optimista. Věří, že i díky vstřícnosti města a dalších partnerů, by klub mohl dosáhnout rozpočtu někde mezi 60 a 70 miliony korun. S takovou částkou už se dá extraliga na slušné úrovni hrát.

 

Právě se děje

Další zprávy