Dřina s cennou výhrou. Češi si poradili s Běloruskem

3. 5. 2009 22:20
Česko - Bělorusko 3:0
Češi oslavují branku Petra Čajánka do sítě Běloruska
Češi oslavují branku Petra Čajánka do sítě Běloruska | Foto: Reuters

Kloten - Běloruští hokejisté porazili na mistrovství světa Slovensko i Finsko, na český výběr ale nevyzráli. Svěřenci Vladimíra Růžičky v nedělním zápase osmifinálové skupiny zdolali nepříjemného soupeře 3:0.

Reprezentaci táhl za vítězstvím hlavně první útok, Čajánek dvakrát skóroval a zaslouženě se stal nejlepším hráčem národního týmu v tomto duelu.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Češi tak skončí ve skupině E třetí a budou do pondělí čekat na soupeře pro čtvrtfinále. Zřejmě se jím (stejně jako vloni) stanou Švédové, kteří v neděli porazili Švýcary.

Čtěte dále: Švýcaři smutní. Souboj o čtvrtfinále vyhráli Švédové

Kouč Růžička musel improvizovat kvůli zranění obránce Barinky, pro něhož už šampionát zřejmě skončil. Ani Marek kvůli zdravotním problémům nevyjel na led, naopak dvojice z NHL Eliáš, Michálek se ocitla na ploše pospolu.

Do brány neposlal kouč Mensatora, ale vsadil na Štěpánka, jenž musel jako první předvést parádní zákrok. Útočník Grabovskij oblékající barvy Toronta ujel Židlickému a ocitl se sám před gólmanem. 22letý zástupce Vítkovic však zůstal nepřekonán.

Češi měli častěji puk na hokejkách, snažili se útočit. Co z toho vzniklo? Nic moc.

Hráz Běloruska se nedařilo zbořit

Bělorusové totiž dobře bránili, blokovali střely a aktivita hokejistů v bílých dresech tak přišla vniveč. Rány často nedošly ke Kovalovi, a tak se hrálo bez velkých šancí.

Čtěte více: Kanada znovu suverénní. Češi mají jisté čtvrtfinále

Asi největší možnost měl po šestnácti minutách Hemský, jehož blafák ale těsně minul levou tyčku. Jinak to bylo trápení a byly si toho vědomy i hvězdy českého týmu, které po nepříliš záživné třetině ještě dlouho diskutovaly přímo na ledě.

Pokud fanoušci doufali, že běloruská hráz bude brzy zbořena, byli na začátku druhého dějství zklamáni. Spíše se zvedl výběr z východní Evropy a ohrožoval Štěpánka.

Po jedné takové akci nelapil brankář kotouč a nebezpečí pochopitelně pokračovalo. Obránce Blaťák byl ale v mezikruží sražen a navíc nevybíravě faulován, a tak se českým barvám naskytla možnost zahrát si druhou přesilovku.

Jenže chvíli nato se zase proti pravidlům provinil Hemský a Bělorusové se z defenzivy rychle natlačili do útoku.

Až se trefil v oslabení Čajánek

I jejich snaha vyšla naprázdno. Tempo opadlo a pokusil se to změnit až Michálek. V 28. minutě se ocitl v nadějné příležitosti, když se prosmýkl mezi beky až ke Kovalovi, k přesnějšímu zakončení mu chyběl čas i prostor.

Když to nešlo tradičním způsobem, vymysleli Češi něco jiného. V oslabení vypíchl Petr Čajánek na hraně obranného pásma puk, ujel s ním a nekompromisní ranou otevřel skóre.

Přesně třicet minut (a dvě vteřiny) trvalo, než reprezentace našla recept na běloruskou obranu.

Sudí si dál všímali toho, co provádějí svěřenci kouče Růžičky. Národní tým tak po faulu Kotalíka musel znovu hrát ve čtyřech.

Takový zmatek byl občas před běloruským brankářem Kovalem
Takový zmatek byl občas před běloruským brankářem Kovalem | Foto: Reuters

Trochu s problémy se ubránil, ale pak přišla kuriózní situace, kdy kouč soupeře, bývalý kanadský brankář Hanlon, u rozhodčích vyprotestoval dvě sekundy navíc. Kotalík tak musel zpět na trestnou lavici, Bělorusko ovšem ani tuto možnost nevyužilo.

A gól padl i v přesilové hře

Když se zdálo, že druhá třetina spěje ke konci, musel na trestnou lavici Kosťučenko a jeho provinění bylo potrestáno. Po přihrávce Jágra na Hemského se puku zmocnil Eliáš a ve druhém zápase na šampionátu dal druhý gól.

Po čtyřiceti minutách tak Češi vedli o dvě branky a zdálo se, že si jdou pro vítězství.

V poslední části se to jen potvrdilo. Běloruská obrana už vůbec nepracovala tak nepříjemně jako během úvodního dějství, hodně se stahovala před Kovala a nebezpečných brejků ze strany hráčů v červeném moc nebylo.

To spíše národní tým chtěl ještě přidat pojistku. Nejdříve se o to pokoušel Červenka, který ujížděl z pravé strany, jeho rána ale jen lízla tyč. Tlak českého mužstva pokračoval a byl nakonec korunován třetím úspěchem.

Na 3:0 zvýšil v 56. minutě Čajánek. Jágrův pas sice Hemský poslal jen do Kovala, ale z dorážky se hráč Dynama Moskva podruhé nemýlil. Stanovil tak konečný výsledek, Češi podruhé za sebou ubránili čisté konto.

Česká republika - Bělorusko 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky:
31. Čajánek, 40. Eliáš (Hemský), 56. Čajánek (Hemský, Jágr). Rozhodčí: Kurmann (Švýc.), Piechaczek (Něm.) - Semjonov (Est.), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3500.
Česko: Štěpánek - Židlický, Čáslava, Rachůnek, Blaťák, Polák, Němec, Rolinek - Jágr, Hemský, Čajánek - Michálek, Plekanec, Eliáš - Kotalík, Hlinka, Olesz - Červenka, Vašíček, Klepiš. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.
Bělorusko: Koval - Rjadinskij, Denisov, Kosťjučenok, Usenko, Baško, Korobov - Děmagin, Grabovskij, Ugarov - Čupris, Michalev, Stefanovič - Kulakov, Stas, Antoněnko - Antonov, Kovyršin. Trenér: Glen Hanlon.