Dnes jsou to tři roky od letecké katastrofy Jaroslavle

Foto: Adam Sušovský
Sport Sport
7. 9. 2014 10:55
Před třemi lety se nedaleko Jaroslavli zřítilo letadlo s hokejisty Lokomotivu, zemřelo při ní 44 lidí.

Jaroslavl - Dnes, v neděli 7. září, je tomu na tři roky přesně od tragické havárie letadla hokejistů Lokomotivu Jaroslavl.

Při neštěstí nedaleko letiště v Jaroslavli zemřelo 44 z 45 lidí na palubě, převážně členů hokejového týmu, který tehdy letěl na první zápas nové sezony KHL do Minsku.

Mezi mrtvými byli i tři čeští hokejoví reprezentanti, Karel Rachůnek, Jan Marek a Josef Vašíček, Slováci zase oplakávali smrt Pavola Demitry.

Přežil pouze Sizov

Havárii přežili pouze palubní inženýr Alexander Sizov a hokejista Alexandr Galimov, který ale zemřel o pět dní později v nemocnici i kvůli tomu, že měl popáleniny na devadesáti procentech těla.

„Když jsme narazili do země, začalo všechno v letadle lítat. Něco mě silně udeřilo, pravou stranu mám celou zlámanou. Ve vodě jsem už, popravdě řečeno, nic neviděl, nic jsem okolo sebe prakticky nevnímal. Ani požár, ani letadlo. Nic,“ popsal havárii později jediný muž z paluby Jaku-42, který byl schopen výpovědi (více čtěte zde).

V KHL se nyní létá jen moderními letadly

Podle vyšetřovací komise mohli za neštěstí ruští piloti, kteří jednak zfalšovali  oprávnění létat s tímto typem letadla a navíc se při vzletu dopustili několika závažných chyb, především tím, že pilot omylem sešlápl brzdu.

Kvůli této katastrofě vynechal Lokomotiv celou sezonu a do ligy se zpátky zapojil až v létě 2012. Kontinentální liga téhož roku také přijala opatření, že týmy mohou létat na zápasy pouze moderními stroji Airbus a Boeing.

V Jaroslavli si každoročně památku připomínají jak představitelé klubu, tak domácí fanoušci. Letos v dubnu ji při  play-off KHL uctili také hráči Lva Praha, kteří s Lokomotivem hráli o postup do finále soutěže.

Všichni tři čeští hokejisté byli posmrtně uvedeni do Síně slávy a Praha po nich nechala pojmenovat tři ulice v metropoli.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Provozovatel Zásilkovny koupil komunitní službu Zavezu

Skupina Packeta, která vlastní logisticko-technologickou firmu Zásilkovna a další společnosti zajišťující služby výdejních míst a logistiky, získala 100procentní podíl v komunitní kurýrní službě Zavezu.cz. Cenu firma nesdělila.

Služba Zavezu.cz funguje od roku 2016 a loni měla tržby 346 milionů korun. Propojuje lidi, kteří někam jedou, s těmi, kteří potřebují něco převézt. Využívají ji desítky tisíc lidí. "Zavezu je etablovaná a úspěšná služba, která má obrovský potenciál. Mezi našimi byznysy existuje řada synergií, které nám pomohou k dalšímu růstu. Jsem moc ráda, že v týmu zůstává zakladatel Zavezu David Pertl, se kterým budeme projekt dále rozvíjet," uvedla spolumajitelka Zásilkovny Simona Kijonková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hrad prohrál část sporu o majetkové přiznání Mynáře. Musí říct, zda ho kancléř odevzdal

Organizace Právo ve veřejném zájmu částečně uspěla ve sporu s prezidentskou kanceláří, po které se 4,5 roku domáhala informací o majetkovém přiznání kancléře Vratislava Mynáře. Soud pravomocně rozhodl o tom, že kanceláří musí organizaci poskytnout potvrzení o tom, kdy Mynář oznámení za rok 2013 odevzdal. Kancelář to odmítala s tím, že kancléř předal přiznání řediteli kanceláře jako soukromé osobě, nikoliv jako úředníkovi.

Organizace Právo ve veřejném zájmu podala správní žalobu poté, co od prezidentské kanceláře nezískala požadované údaje na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Domáhala se samotného majetkového přiznání a také sdělení, zda a kdy ho Mynář podal. Tuto informaci prezidentská kancelář podle soudu spolku poskytnout měla. Soudy však dříve daly zapravdu Hradu v tom, že prezidentská kancelář neměla povinnost přiznání zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy