Dnes jsou to tři roky od letecké katastrofy Jaroslavle

Takhle si připomíná Jaroslavl letecké neštěstí tři roky poté.
Už jsou to téměř tři roky, co se krátce po vzletu zřítilo letadlo, na jehož palubě zahynul kompletní tým Lokomotivu. Jaroslavl ale na svůj tým nezapomíná. Tohle je pomník přímo v hokejové aréně, kde před každým utkáním vzpomínají na své hráče se slzami v očích místní fanoušci.
Josef Vašíček, Jan Marek a Karel Rachůnek. Čeští reprezentanti, mistři světa a oběti tragické nehody. V Jaroslavli je měli moc rádi, také jim nosí přímo do arény fanoušci květiny a dary.
Před arénou se blýská obrovský monument s názvem Hokejové bratrstvo. Odhalen byl při výročí dvou let od tragédie a fanoušci mířící do arény ho nemohou neminout. Životy hokejových hvězd Lokomotivu takhle připomíná 37 hokejek symbolizujících stejný počet zesnulých hráčů a členů realizačního týmu. Na palubě letadla ale tehdy zahynulo ještě dalších sedm členů posádky.
Na zesnulý tým Lokomotivu Jaroslavl vzpomínají i novináři. Tohle je stůl v rohu tiskového střediska stadionu. Uprostřed něj se vyjímá fotka týmu pořízená to léto před tragédií na soustředění ve Švýcarsku a kolem něj hokejové trofeje z celé Evropy. Vedle fotky Pavola Demitry je třeba pohár pro vítěze Memoriálu Pavola Demitry v Dubnici nad Váhom.
Foto: Adam Sušovský
Sport Sport
7. 9. 2014 10:55
Před třemi lety se nedaleko Jaroslavli zřítilo letadlo s hokejisty Lokomotivu, zemřelo při ní 44 lidí.

Jaroslavl - Dnes, v neděli 7. září, je tomu na tři roky přesně od tragické havárie letadla hokejistů Lokomotivu Jaroslavl.

Při neštěstí nedaleko letiště v Jaroslavli zemřelo 44 z 45 lidí na palubě, převážně členů hokejového týmu, který tehdy letěl na první zápas nové sezony KHL do Minsku.

Mezi mrtvými byli i tři čeští hokejoví reprezentanti, Karel Rachůnek, Jan Marek a Josef Vašíček, Slováci zase oplakávali smrt Pavola Demitry.

Přežil pouze Sizov

Havárii přežili pouze palubní inženýr Alexander Sizov a hokejista Alexandr Galimov, který ale zemřel o pět dní později v nemocnici i kvůli tomu, že měl popáleniny na devadesáti procentech těla.

„Když jsme narazili do země, začalo všechno v letadle lítat. Něco mě silně udeřilo, pravou stranu mám celou zlámanou. Ve vodě jsem už, popravdě řečeno, nic neviděl, nic jsem okolo sebe prakticky nevnímal. Ani požár, ani letadlo. Nic,“ popsal havárii později jediný muž z paluby Jaku-42, který byl schopen výpovědi (více čtěte zde).

V KHL se nyní létá jen moderními letadly

Podle vyšetřovací komise mohli za neštěstí ruští piloti, kteří jednak zfalšovali  oprávnění létat s tímto typem letadla a navíc se při vzletu dopustili několika závažných chyb, především tím, že pilot omylem sešlápl brzdu.

Kvůli této katastrofě vynechal Lokomotiv celou sezonu a do ligy se zpátky zapojil až v létě 2012. Kontinentální liga téhož roku také přijala opatření, že týmy mohou létat na zápasy pouze moderními stroji Airbus a Boeing.

V Jaroslavli si každoročně památku připomínají jak představitelé klubu, tak domácí fanoušci. Letos v dubnu ji při  play-off KHL uctili také hráči Lva Praha, kteří s Lokomotivem hráli o postup do finále soutěže.

Všichni tři čeští hokejisté byli posmrtně uvedeni do Síně slávy a Praha po nich nechala pojmenovat tři ulice v metropoli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy