Dnes jsou to tři roky od letecké katastrofy Jaroslavle

Takhle si připomíná Jaroslavl letecké neštěstí tři roky poté.
Už jsou to téměř tři roky, co se krátce po vzletu zřítilo letadlo, na jehož palubě zahynul kompletní tým Lokomotivu. Jaroslavl ale na svůj tým nezapomíná. Tohle je pomník přímo v hokejové aréně, kde před každým utkáním vzpomínají na své hráče se slzami v očích místní fanoušci.
Josef Vašíček, Jan Marek a Karel Rachůnek. Čeští reprezentanti, mistři světa a oběti tragické nehody. V Jaroslavli je měli moc rádi, také jim nosí přímo do arény fanoušci květiny a dary.
Před arénou se blýská obrovský monument s názvem Hokejové bratrstvo. Odhalen byl při výročí dvou let od tragédie a fanoušci mířící do arény ho nemohou neminout. Životy hokejových hvězd Lokomotivu takhle připomíná 37 hokejek symbolizujících stejný počet zesnulých hráčů a členů realizačního týmu. Na palubě letadla ale tehdy zahynulo ještě dalších sedm členů posádky.
Na zesnulý tým Lokomotivu Jaroslavl vzpomínají i novináři. Tohle je stůl v rohu tiskového střediska stadionu. Uprostřed něj se vyjímá fotka týmu pořízená to léto před tragédií na soustředění ve Švýcarsku a kolem něj hokejové trofeje z celé Evropy. Vedle fotky Pavola Demitry je třeba pohár pro vítěze Memoriálu Pavola Demitry v Dubnici nad Váhom.
Foto: Adam Sušovský
Sport Sport
7. 9. 2014 10:55
Před třemi lety se nedaleko Jaroslavli zřítilo letadlo s hokejisty Lokomotivu, zemřelo při ní 44 lidí.

Jaroslavl - Dnes, v neděli 7. září, je tomu na tři roky přesně od tragické havárie letadla hokejistů Lokomotivu Jaroslavl.

Při neštěstí nedaleko letiště v Jaroslavli zemřelo 44 z 45 lidí na palubě, převážně členů hokejového týmu, který tehdy letěl na první zápas nové sezony KHL do Minsku.

Mezi mrtvými byli i tři čeští hokejoví reprezentanti, Karel Rachůnek, Jan Marek a Josef Vašíček, Slováci zase oplakávali smrt Pavola Demitry.

Přežil pouze Sizov

Havárii přežili pouze palubní inženýr Alexander Sizov a hokejista Alexandr Galimov, který ale zemřel o pět dní později v nemocnici i kvůli tomu, že měl popáleniny na devadesáti procentech těla.

„Když jsme narazili do země, začalo všechno v letadle lítat. Něco mě silně udeřilo, pravou stranu mám celou zlámanou. Ve vodě jsem už, popravdě řečeno, nic neviděl, nic jsem okolo sebe prakticky nevnímal. Ani požár, ani letadlo. Nic,“ popsal havárii později jediný muž z paluby Jaku-42, který byl schopen výpovědi (více čtěte zde).

V KHL se nyní létá jen moderními letadly

Podle vyšetřovací komise mohli za neštěstí ruští piloti, kteří jednak zfalšovali  oprávnění létat s tímto typem letadla a navíc se při vzletu dopustili několika závažných chyb, především tím, že pilot omylem sešlápl brzdu.

Kvůli této katastrofě vynechal Lokomotiv celou sezonu a do ligy se zpátky zapojil až v létě 2012. Kontinentální liga téhož roku také přijala opatření, že týmy mohou létat na zápasy pouze moderními stroji Airbus a Boeing.

V Jaroslavli si každoročně památku připomínají jak představitelé klubu, tak domácí fanoušci. Letos v dubnu ji při  play-off KHL uctili také hráči Lva Praha, kteří s Lokomotivem hráli o postup do finále soutěže.

Všichni tři čeští hokejisté byli posmrtně uvedeni do Síně slávy a Praha po nich nechala pojmenovat tři ulice v metropoli.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy