Devatenáctka udělala druhý krok k postupu

26. 5. 2006 19:50
Česká reprezentace do 19 let zvítězila i ve druhém utkání elitní fáze kvalifikace mistrovství Evropy, dnes v Doněcku zdolala domácí Ukrajinu 3:0. K jistotě postupu stačí českým mladíkům neprohrát poslední zápas se Švýcarskem.

Trenéři Jaroslav Horák a Miroslav Soukup hru soupeře dobře prostudovali a rozhodli se změnit rozestavení. Nastoupili se třemi obránci, čtyřmi záložníky a tříčlenným útokem. "Věděli jsme, že Ukrajinci mají výborné hráče v útoku a na levé straně zálohy, proto dostali naši hráči, zejména krajní záložníci Janda a Dohnálek, specifické úkoly a podařilo se ukrajinské silné stránky eliminovat," uvedl asistent Soukup. Rozhodující okamžiky utkání přišly těsně před přestávkou. Ve 39. minutě pronikl do šestnáctky Janda, byl sražen a následný pokutový kop proměnil Fenin. Hned za tři minuty Ukrajinci ztratili míč na polovině hřiště, v brejkové situaci Černý ideálně našel ve vápně nabíhajícího Střeštíka a český tým rázem vedl o dvě branky. "Po změně stran jsme přečkali chvilkový ukrajinský nápor, poté domácím začaly praskat nervy a uchylovali se k záludným zákrokům," doplnil Soukup. Nejprve byl v 57. minutě, po faulu na Černého a druhé žluté kartě, vykázán ze hřiště Novickij a za jedenáct minut jej následoval spoluhráč Cymbal. "Brutálně, bez snahy hrát míč, zkosil Jandu a viděl rovnou červenou kartu," poznamenal Soukup. Zraněný Janda poté musel vystřídat. Ve dvojnásobné přesilovce se Čechům povedlo přidat třetí gól až tři minuty před koncem zásluhou Vacka. "Mohli jsme gólů dát mnohem více, ale hráčům chyběl dostatek klidu, zbytečně ztráceli míče," uvedl Soukup. V závěrečném utkání se Švýcarskem stačí v neděli k prvnímu místu ve skupině a postupu na červencové ME v Polsku neprohrát. "Na bod rozhodně hrát nechceme, budeme chtít zvítězit a potvrdit, že na turnaji máme nejlepší tým. Dosud jsme nedostali branku a naopak jich pět vstřelili, musíme si věřit," řekl Soukup. Existuje i varianta, že by tři týmy měly šest bodů a rozhodovala by minitabulka vzájemných zápasů a českému týmu by pak stačila k postupu i prohra 0:1. "Tuto variantu vůbec nechceme připustit." Zlepšuje se zdravotní stav Suchého, dnes nastoupil na dvanáct minut a jeho nedělní start je reálný, jednozápasový trest za vyloučení s Dánskem vypršel Marešovi. Otazník visí nad dnes zraněným Jandou. "Během zítřka musíme dát hráče dohromady a v neděli udělat poslední krok," přál si Soukup. Ukrajina - Česká republika 0:3 (0:2) Branky: 39. Fenin z penalty, 42. Střeštík, 87. Vacek. Rozhodčí: Sápi (Maď.). ČK: 57. Novickij, 68. Cymbal (oba Ukrajina). Sestava ČR: Petr - Šimůnek, Pavlík, Kúdela - Dohnálek, Vacek, Jungr, Janda (74. Gecov) - Fenin (70. Blažek), Černý, Střeštík (78. Suchý). Švýcarsko - Dánsko 2:0 (1:0) Tabulka: 1. ČR 2 2 0 0 5:0 6 2. Švýcarsko 2 1 0 1 3:2 3 3. Ukrajina 2 1 0 1 2:4 3 4. Dánsko 2 0 0 2 0:4 0 okr