Detroit v prodloužení nestačil na Anaheim

SportPlus,ČTK
14. 5. 2007 7:06
Detroit - Hokejisté Anaheimu si dokázali poradit s výtečně chytajícím Dominkem Haškem a porazili v semifinále play off NHL Detroit na domácím ledě, stav série je 1:1.
Dominik Hašek právě inkasoval gól - semifinále NHL mezi Detroitem a Anaheimem.
Dominik Hašek právě inkasoval gól - semifinále NHL mezi Detroitem a Anaheimem. | Foto: Reuters

Před vlastním publikem podlehl Detroit  Anaheimu 3:4 v prodloužení a v úterý se představí na ledě svého soupeře za stavu 1:1 na zápasy. Nedělní porážce Red Wings nezabránil ani český brankář Dominik Hašek, který si připsal 29 úspěšných zákroků.

Hosté byli od počátku aktivnější, měli puk častěji na svých hokejkách a vyslali na Haška více střel než domácí hráči na brankáře Anaheimu Jeana-Sebastiena Giguera. "Ve hře pět proti pěti strávili mnohem více času oni v našem obranném pásmu než my v jejich," uznal kouč Detroitu Mike Babcock.

Kačeři šli v zápase dvakrát do vedení zásluhou Roba Niedermayera a Andyho McDonalda, domácí ovšem vždy dokázali odpovědět. Na 1:1 vyrovnal ve vlastním oslabení Kirk Maltby, skóre na 2:2 zase v přesilovce srovnal Nicklas Lidström za asistence Roberta Langa.

Na začátku třetí třetiny šli naopak do vedení Red Wings, když při početní výhodě pěti proti třem přihrál Lang na gól Pavlu Dacjukovi. O čtyři minuty později bylo ovšem opět vyrovnáno po zásahu Travise Moena. Platnost jeho gólu musel potvrdit sudí u videa a stejně jako v případě McDonalda branku uznal.

S jeho verdiktem ale Hašek nesouhlasil. "Viděl jsem puk a nebyl za čárou. Ten druhý určitě byl, ale když uznali ten třetí, dost mě to překvapilo," prohlásil český brankář. Zato trenér hostů Randy Carlyle měl jasno: "V obou situacích kotouč skončil v brance. Je to naprosto jednoduché," uvedl kouč Anaheimu.

Ve zbylém čase základní hrací doby se oba týmy soustředily spíše na defenzivu, a utkání tak dospělo do prodloužení. První větší příležitost měli hráči Anaheimu, když se nechal vyloučit útočník Red Wings Mikael Samuelsson. Během následné přesilovky ale Kačeři na Haška nevyslali jedinou střelu.

V 15. minutě prodloužení se už ovšem skóre změnilo. Útočník Ducks Rob Niedermayer našel přihrávkou svého bratra Scotta, a ten z pravého kruhu prostřelil vše, co mu stálo v cestě. "Je skvělé, že jsme dnes vyhráli. A vidět Scotta, jak dává vítězný gól, to už je třešnička na dortu," zářil mladší z bratrů Niedermayerů Rob.

Přestože Hašek čtyřikrát inkasoval, navázal na skvělé výkony z předcházejících zápasů a svůj tým několikrát výrazně podržel. Podle agentury AP by domácí mužstvo bez českého veterána prohrálo již v základní hrací době. To potvrdil i střelec vítězné branky Scott Niedermayer.

Dominik Hašek
Dominik Hašek | Foto: Reuters

"V play off můžete vidět skvělé gólmany, jak podávají výtečné výkony. Snažíme se mu (Haškovi) to co nejvíc ztížit. Pokoušíme se mu zakrývat výhled a dorážet střely," uvedl kapitán Anaheimu.

Hráči kalifornského týmu odjížděli z Detroitu spokojení, protože splnili to, co si před začátkem série předsevzali. "Naším cílem bylo alespoň jednou tady vyhrát. Teď budeme hrát u nás a musíme toho využít," řekl novinářům Giguere. "Byl to jeden těch zápasů, které mohly vyhrát oba celky. Takže nás vítězství těší," doplnil jej kouč Carlyle.

Statistika semifinále play off NHL:
Západní konference - 2. zápas:

Detroit - Anaheim 3:4 v prodloužení (0:1, 2:1, 1:1 - 0:1)
Branky: 31. Maltby, 37. Lidström (Lang), 42. Dacjuk (Lang) - 18. R. Niedermayer, 32. McDonald, 46. Moen, 75. S. Niedermayer. Dominik Hašek odchytal za Detroit celý zápas, z 33 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 87,9 procenta. Střely na branku: 27:33. Diváci: 19.620. Stav série: 1:1.