Chytil parádním sólem uchvátil NHL, brankář Rittich si připsal výhru i asistenci

Aktualizováno 23. 12. 2019 6:45
Parádním gólem odstartoval český hokejový útočník Filip Chytil zápas Rangers proti Anaheimu, který nakonec New York vyhrála 5:1. Asistenci u jediné branky Ducks si připsal Ondřej Kaše.
Filip Chytil
Filip Chytil | Foto: Reuters

Brankář David Rittich pomohl v nedělním utkání NHL nejen 26 zákroky k výhře Calgary 5:1 na ledě Dallasu, ale připsal si také asistenci u čtvrtého gólu. Branka Filipa Zadiny nestačila Detroitu, který podlehl doma Arizoně 2:5. Tomáš Hertl asistoval u jediné branky San Jose, které doma prohrálo 1:3 s Vegas.

Rittich inkasoval jediný gól jen 38 sekund poté, co Andrew Mangiapane otevřel ve 13. minutě skóre. Českého brankáře překonal Denis Gurjanov střelou pod horní tyčku z rychlého protiútoku, který založil v obranném pásmu Roman Polák. Calgary odskočilo třemi využitým přesilovými hrami na 4:1. U čtvrté branky se blýskl Mikael Backlund sólem přes celé kluziště, díky čemuž si Rittich připsal první přihrávku v NHL.

Český gólman byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu, předčil ho pouze Matthew Tkachuk, který dal gól a další dva připravil.

"Rozhodly speciální formace. Měli jsme asi čtyři pět přesilovek a všechny jsme sehráli výborně. Puky nám lítaly z hokejky na hokejku, hodně jsme stříleli a vytvářeli si šance. Na druhé straně jsme všechna oslabení ubránili," těšilo Tkachuka. Do sestavy Calgary se nevešel Michael Frolík.

Trenér Dallasu Rick Bowness měl jasno, proč měli jeho svěřenci problémy ubránit přesilové hry. "Rozpadly se nám formace na oslabení. Janmark po první třetině odstoupil, Faksa i Cogliano byli na trestné. Celkově jsme ale v posledních třech zápasech nehráli, co jsme chtěli," řekl kouč. "NHL je o detailech. Na ty se teď potřebujeme zaměřit. A taky musíme hrát více jako tým," doplnil Polák.

Arizona si vypracovala klíčový trhák v rozmezí 14. až 21. minuty, kdy se ujala vedení 3:0. Na začátku třetí třetiny zvýšil Taylor Hall, který dal po výměně z New Jersey první gól v novém působišti. O čisté konto připravil Anttiho Raantu v 50. minutě Zadina, který využil špatné rozehrávky hostí a prostřelil finského gólmana mezi betony.

"Zůstali jsme po přesilové hře v pásmu i tlaku a puk se mi odrazil před branku přímo na hokejku. Pokusil jsem si ho roztáhnout a vystřelil jsem. Mám z gólu radost, ale je škoda, že jsme neskórovali dříve. Byl by to jiný zápas," řekl Zadina. Coyotes 27 sekund po jeho trefě kontrovali a nepřipustili žádné drama.

Zadina, který byl povolán do hlavního týmu 24. listopadu, za měsíc nasbíral osm bodů (3+5) ve třinácti zápasech. V daném období je společně s Robbym Fabbrim (5+3) nejproduktivnějším hráčem Detroitu.

"Pořád se učí, ale je zjevné, že je to střelec. Je nebezpečný, když se dostane do šance," řekl útočník Detroitu Frans Nielsen. "Umí si najít místo, kam by se puk mohl odrazit a dokáže dávat góly. V tom je dobrý," chválil českého hráče i Jimmy Howard.

Dvacetiletý Chytil otevřel skóre zápasu v osmé minutě. V plné rychlosti převzal puk ve středním pásmu, protáhl se kolem obránců a bekhendem překonal gólmana Ryana Millera. Střelecky se prosadil poprvé od 29. listopadu a podeváté v sezoně. "Neskutečný gól. Patří do sestřihu nejlepších akcí," rozplýval se nad trefou českého hráče Brett Bowden, který vzápětí zvýšil na 2:0.

V 10. minutě snížil Sam Steel na 1:2, když dorazil střelu Ondřeje Kašeho. Ve zbývajícím průběhu utkání už skórovali jen domácí, kteří Anaheim přestříleli výrazně 41:20. Dvakrát se trefil Chris Kreider.

Hertl bodoval v šestém utkání za sebou (4+3), když po jeho akci vyrovnal Logan Couture ve 44. minutě na 1:1. Šlo ale o jediný záblesk San Jose, které prohrálo deváté z posledních deseti zápasů. Tým, který měl patřit k adeptům na zisk Stanley Cupu, je překvapivě na dně Západní konference.

"Každý by se měl podívat do zrcadla a rozhodnout se, co chce udělat pro úspěch ve druhé polovině základní části. Každý by se taky měl zamyslet nad tím, čeho chce dosáhnout. Hodně hráčů zatím nemá dobrou sezonu," prohlásil Couture.

NHL:

NY Rangers - Anaheim 5:1 (3:1, 1:0, 1:0)

Branky: 13. a 37. Kreider, 8. Chytil, 9. B. Howden, 42. Zibanejad - 10. Steel (O. Kaše). Střely na branku: 41:20. Diváci: 17.465. Hvězdy zápasu: 1. Kreider, 2. Zibanejad, 3. B. Howden (všichni NY Rangers).

Detroit - Arizona 2:5 (0:2, 0:1, 2:2)

Branky: 50. Zadina, 56. Bertuzzi - 14. a 17. Keller, 21. Söderberg, 46. Hall, 51. Dvorak. Střely na branku: 30:45. Diváci: 19.515. Hvězdy zápasu: 1. Keller, 2. Ekman-Larsson, 3. Schmaltz (všichni Arizona).

Dallas - Calgary 1:5 (1:1, 0:2, 0:2)

Branky: 13. Gurjanov (Polák) - 13. Mangiapane, 33. M. Tkachuk, 35. Monahan, 51. Backlund (Rittich), 58. D. Ryan. Střely na branku: 27:30. David Rittich odchytal za Calgary celý zápas, inkasoval jeden gól z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 96,3 procenta. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. M. Tkachuk, 2. Rittich, 3. E. Lindholm (všichni Calgary).

San Jose - Vegas 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)

Branky: 44. Couture (Hertl) - 38. Stastny, 49. Theodore, 57. Marchessault. Střely na branku: 37:38. Diváci: 17.015. Hvězdy zápasu: 1. M. Subban (Vegas), 2. Burns (San Jose), 3. Theodore (Vegas).