Augusta: Výborný reprezentaci nikdy neodmítl, dnes se hráči vymlouvají

Daniel Poláček Daniel Poláček
17. 3. 2016 13:52
Poté, co ho nešetrně fauloval hradecký Bedřich Köhler, ukončil David Výborný kariéru. Loučí se hokejista, který uhranul české fanoušky především neutuchající ochotou reprezentovat. "Trenérům se také nikdy nevymlouval, že je po sezoně unavený," vzpomíná Josef Augusta.
David Výborný je vůbec nejčastějším hokejovým reprezentantem České republiky.
David Výborný je vůbec nejčastějším hokejovým reprezentantem České republiky. | Foto: ČTK

Praha – V 41 letech chtěl v dresu Mladé Boleslavi naposledy zabojovat o titul v hokejové extralize, ale měl smůlu. Zhruba v polovině prvního čtvrtfinále do něj nešetrně najel Bedřich Köhler (video faulu naleznete ZDE). Zatímco hradecký obr dostal čtyřzápasový distanc, David Výborný už si profesionální hokej nikdy nezahraje. Ukončil kariéru.

Loučí se další hráč ze zlaté generace, který uhranul české fanoušky především neutuchající ochotou reprezentovat. Žádný hráč Česka ho v tom netrumfne. Výborný nastoupil hned na dvanácti mistrovstvích světa, jedné olympiádě a jednom Světovém poháru. Pětkrát mu na krku zářila zlatá medaile, jednou ji převzal jako kapitán mužstva.

Poznal řadu trenérů, ale možná na největší úspěch dosáhl s Josefem Augustou. Společně dovedli tým k památnému zlatému hattricku. Od německého šampionátu už uplynulo takřka 15 let. "Davida měl každý trenér rád," vzpomíná 69letý Augusta v rozhovoru pro Aktuálně.cz .

Co říkáte na to, že David Výborný končí kariéru zraněním kolena? Nezasloužil si lepší konec?
Zranění je vždycky špatné, když si ho hráč odnese ze hry. Tady se to samozřejmě znásobuje tím, že tohle je Davidova poslední sezona. Prostě je to smůla.

Myslíte, že ztráta kapitána Mladou Boleslav spíš položí, nebo naopak semkne?
V úterý ukázali, že bez Davida hrát dokážou. Zápas dobře rozehráli a nakonec vyhráli v prodloužení. Myslím si, že morálka týmu je velice dobrá. Semknou se.

Výborného jste jako hlavní trenér vedl na třech světových šampionátech. Jaký to byl hráč?
David byl velice inteligentní hráč, měl smysl pro kombinaci. Myslím si, že tohle mu udělalo celou kariéru. Spousta hráčů s ním chtěla hrát. Byli jsme spolu mistři světa v Hannoveru, kde odváděl dobré výkony.

Za vaší éry ještě nenosil kapitánské céčko, to až později za Vladimíra Růžičky a Aloise Hadamczika. Byl jednou z vůdčích postav reprezentace?
Už za mě patřil mezi vůdčí osobnosti. Později to dokázal na mistrovství světa, kde jako kapitán získal titul pod Vláďou Růžičkou. Navíc tam hrál s Jardou Jágrem, což je ukázka toho, že to byl velký hráč. Věk nezastavíte, ale měl skvělou kariéru. Jak na české scéně, tak v NHL, kde se neztratil. Trenérům se také nikdy nevymlouval, že je po sezoně unavený. Když byl do národního mužstva pozvaný, vždycky přijel.

I proto má nejvíc reprezentačních startů ze všech českých hokejistů. Zažil jste v tomto ohledu někoho ochotnějšího?
Většina hráčů za mojí nebo Hlinkovy éry jezdila ráda. Někteří si turnaje zamlouvali dopředu, prostě chtěli jet. Dneska už je to trošku jiné, někteří hráči nechtějí jezdit a vymlouvají se. S tím jsme se dřív nesetkávali.

Čím to je?
Na to neumím odpovědět. Dřív hráči tvořili určitou partu, která na turnaje jezdila ráda. Nevím, jak je to teď, protože už tam dlouho nejsem. Neznám vztahy, které spolu hráči mají.

Máte na Davida Výborného nějakou silnou vzpomínku?
Tak já jsem byl u jeho začátků v Dukle Jihlava, viděl jsem ho vyrůstat. Pak odešel do Prahy. Byl to hráč, kterého měl každý trenér rád. V kolektivu byl oblíbený. Když jsme vyhráli titul mistrů světa, patřil mezi klíčové hráče. Zároveň to byl asi nejsvětlejší okamžik, který jsme spolu zažili.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Za prvních sedm měsíců roku se v Česku nejvíce elektřiny vyrobilo z hnědého uhlí

Za prvních sedm měsíců letošního roku se nejvíce elektřiny vyrobilo v České republice z hnědého uhlí. Připadá na něj 38,4 procenta vyrobené elektřiny. Na druhém místě jsou jaderné elektrárny, které vyrobily 36,7 procenta elektřiny. Vyplývá to z informací interaktivního modulu Energostat oborového webu oEnergetice.cz.

Třetím největším producentem elektřiny v ČR byly v prvních sedmi měsících roku plynové zdroje, vyrobily 7,4 procenta elektrické energie. Solární elektrárny se na výrobě podílely z 3,7 procenta, biomasa 3,1 procenty a ostatní obnovitelné zdroje třemi procenty. Vodní elektrárny vyrobily 2,8 procenta elektřiny, ukazují data.

Statistika za leden až červenec letošního roku odráží situaci za celý loňský rok. V České republice se loni vyrobilo 84,9 terawatthodin (TWh) elektřiny, což je meziroční nárůst o 4,3 procenta. Největší podíl na výrobě mělo hnědé uhlí, z něhož se vyrobilo 31,4 TWh elektřiny. Na druhém místě jsou jaderné elektrárny, které vyrobily 30,7 TWh elektřiny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Celníci odhalili nelegální výrobce cigaret, daňové úniky přesáhly 170 milionů korun

Celníci během dvou rozsáhlých razií na několika místech republiky objevili tuny tabáku, miliony kusů cigaret či velmi výkonné linky na výrobu cigaret a dalších tabákových výrobků. Rozkryli daňové úniky za dohromady víc než 170 milionů korun, informovala dnes mluvčí celníků Martina Kaňková. Po první akci policisté obvinili 14 osob z krácení daní. Při druhé odkryli mezinárodní skupinu osob, která obchodovala s nelegálně vyráběnými cigaretami na území více států. Stíhají 12 podezřelých.

Při první akci s krycím názvem Kolosseum odhalili celníci daňový únik ve výši nejméně 130 milionů korun. Při prohlídkách našli na Olomoucku sklad a kompletní výrobní linku a technologii na výrobu cigaret, balicí linku na cigaretové krabičky, sušárnu na tabák a dieselagregát na výrobu elektrické energie.

Během druhé akce nazvané Capello celníci na Plzeňsku a v Praze zajistili více než šest milionů cigaret, dvě tuny tabáku, dvě tuny tabákového odpadu, komponenty k výrobě cigaret a výrobní linku na výrobu cigaret. Způsobenou škodu na spotřební dani vyčíslili v tomto případě na víc než 43 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu hlásí přes 50 tisíc podpisů pro prezidentskou volbu

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková nasbírala dostatek petičních podpisů k podání prezidentské kandidatury. Ke konci července jich měla 51 tisíc, sdělil její manažer Petr Viktorýn. Přes 50 tisíc potřebných podpisů již dříve oznámil i podnikatel Tomáš Březina a Jiří Kotáb. Další kandidáti hlásí desítky tisíc podpisů občanů. Za jejich sběr někteří z nich platí brigádníkům řádově desítky korun za podpis, část uchazečů o Hrad ale spoléhá na dobrovolníky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy