Dominance Švédů přináší šokující číslo. Slavného Forsberga těší, že Češi nevypadli

Daniel Poláček Daniel Poláček
25. 5. 2024 7:19
Po Spojených státech stojí v cestě další supertým. V odpoledním semifinále domácího mistrovství světa narazí čeští hokejisté na Švédsko, které sestavilo takřka olympijskou obranu a v jedné disciplíně vyloženě šokuje.
Dvě superhvězdy v obraně Švédska: Viktor Hedman (vlevo) a Erik Karlsson
Dvě superhvězdy v obraně Švédska: Viktor Hedman (vlevo) a Erik Karlsson | Foto: Reuters

Češi můžou proniknout do prvního finále světového šampionátu od zlatého roku 2010.

Po úspěchu však prahnou i Švédové, kteří si poslední dobou - jakkoliv to zní překvapivě - vedou podstatně hůř než jejich dnešní soupeř.

Zatímco Česko na uplynulých čtyřech MS dvakrát postoupilo do semifinále a jednou urvalo bronz, Švédsko mezi finálovou čtyřkou pokaždé chybělo a v jednom případě ostudně skončilo už ve skupině.

Letos se však proti neúspěchu "pojistilo". Dalo dohromady mimořádně silný tým s 18 hráči zámořské NHL.

Respekt budí hlavně obrana s Erikem Karlssonem, Victorem Hedmanem, Rasmusem Dahlinem a Jonasem Brodinem, čtyřmi z pěti nejvytěžovanějších švédských beků v severoamerické soutěži.

Samotný Karlsson zabírá pod platovým stropem zhruba stejné místo jako všichni čeští obránci v NHL dohromady, tedy Filip Hronek, Radko Gudas, Jan Rutta a David Jiříček.

Celá švédská obrana na šampionátu, respektive její zámořská část, do níž patří ještě Marcus Pettersson z Pittsburghu, pak pro nadcházející sezonu vychází na závratných 40 milionů dolarů (asi 900 milionů korun), což je skoro polovina platového stropu.

Proto moc nepřekvapí, že Švédové prošli ostravskou skupinou bez ztráty bodu. Válcovali i postupující mužstva. Američany porazili 5:2, Slováky a Němce 6:1. 

Ve čtvrtfinále se sice navzdory výrazné střelecké převaze trápili proti urputně bránícímu Finsku, ale překvapení po výhře 2:1 v prodloužení nakonec nedopustili.

Po osmizápasové ostravské šichtě tak zamířili do Prahy, hlavního dějiště šampionátu, na semifinále proti domácímu výběru.

"Je skvělé, že jsou Češi stále ve hře. V celé zemi to vře," podotkl legendární švédský útočník Peter Forsberg, který během MS pracuje jako expert stanice Viaplay a neunikla mu tuzemská hokejová mánie.

Za nevypadnutí Čechů je s očekáváním bouřlivé atmosféry na stadionu rád také Hedman. "Bude to neobyčejný zážitek. Zahrát si před plnou halou proti pořadatelské zemi, z toho jsem vážně nadšený. Navíc potkám Paláta s Ruttou, s nimiž jsem toho dost nahrál," připomněl obránce Tampy bývalé parťáky z floridského klubu.

Na turnaji v osmi startech posbíral zápis 1+6. Hned tři z nejproduktivnějších sedmi Švédů jsou obránci. Na čele týmového bodování je se statistikou 5+5 zadák Karlsson.

Přítomnost superhvězdných beků však není znát jen ve štědré podpoře útoku. Švédsko je zároveň nejlépe bránící reprezentací na šampionátu, obdrželo jen deset branek.

Nejvíc ale udivuje hrou v oslabení, při které jako jediné ze všech účastníků stále neinkasovalo. V 17 početních nevýhodách navíc dokázalo čtyřikrát skórovat, a to postupně proti Američanům (byť do prázdné brány při hře čtyř proti šesti), Kazachům, Lotyšům a Slovákům.

V nadsázce se tak dá říct, že když Švéd zamíří na trestnou lavici, pro Seveřany to nevýhoda není.

I to ilustruje sílu letošního výběru Tre kronor.

 

Právě se děje

Další zprávy