"Můj nejlepší gól v kariéře." Kapitán Stanciu parádní ranou dovedl Rumuny k výhře

Aktualizováno 17. 6. 2024 18:58
Rumunští fotbalisté začali mistrovství Evropy v Německu výhrou 3:0 nad Ukrajinou.
Kapitán Rumunska Nicolae Stanciu v utkání s Ukrajinou na Euru 2024
Kapitán Rumunska Nicolae Stanciu v utkání s Ukrajinou na Euru 2024 | Foto: Reuters

První vzájemný duel na velkém turnaji zahájili lépe Ukrajinci, kteří měli převahu, šanci si však nevytvořili.

Ve 29. minutě Man vystihl rozehrávku brankáře Lunina, nahrál Stanciuovi a rumunský kapitán a někdejší hráč pražských týmů Sparty a Slavie parádní střelou zpoza vápna otevřel skóre.

"Byl to můj nejlepší gól v kariéře," svěřil se jednatřicetiletý Stanciu.

"Rumunský dres pro mě znamená všechno. Skórovat na závěrečném turnaji a ještě vyhrát takovým způsobem je zkrátka neuvěřitelné," doplnil.

O deset minut později Man vystřelil a kapitán ukrajinského týmu Stepanenko tečoval míč těsně vedle tyče. Z následného rohu se Stanciu pokusil překvapit Lunina, ale trefil břevno.

Rumuni definitivně rozhodli v rozmezí 53. až 57. minuty. Nejprve Razvan Marin napřáhl z dálky a prostřelil gólmana Realu Madrid.

Poté Lunin vyrazil tvrdou ránu Ratiua na roh, z něhož Rumunsko udeřilo, když si zakončující Dragus počkal před brankou na Manovu přihrávku.

V 77. minutě rumunský gólman Nita, který dříve chytal za Spartu a Pardubice, zastavil dalekonosnou střelu Sudakova, v úplném závěru mu pomohlo i břevno.

"Rád bych poděkoval všem Rumunům na světě. Vím, že s námi dnes byli. Můj tým předvedl fantastické úsilí. Můžete mi věřit, že tohle je úžasné mužstvo. Klukům gratuluju, je to prostě neuvěřitelné," rozplýval se rumunský trenér Edward Iordanescu.

Rumuni při šesté účasti na turnaji poprvé vyhráli svůj zahajovací zápas. Naopak Ukrajinci prohráli úvodní duel potřetí za sebou

"Rumunsko má dobrý tým, je to fotbalový národ. Dnes předvedli, co dovedou. My se teď musíme soustředit na Slovensko," podotkl ukrajinský kouč Serhij Rebrov.

"Těžko se po takovém zápase něco říká. Nechci, aby za mě mluvily emoce. Rumunsku gratuluju k vítězství. V dalším utkání musíme ukázat, co v nás je," připojil střídající útočník Roman Jaremčuk.

Mistrovství Evropy ve fotbale:

Skupina E (Mnichov):

Rumunsko - Ukrajina 3:0 (1:0)

Branky: 29. Stanciu, 53. R. Marin, 57. Dragus. Rozhodčí: Nyberg - Beigi, Söderqvist (všichni Švéd.) - Dieperink (video, Niz.). ŽK: R. Marin - Konoplja.

Rumunsko: Nita - Ratiu, Dragusin, Burca, Bancu - Man (62. Hagi), R. Marin, M. Marin (75. Rus), Stanciu (87. Racovitan), Coman (62. Mihaila) - Dragus (75. Puscas). Trenér: Iordanescu.

Ukrajina: Lunin - Konoplja (72. Tymčyk), Zabarnyj, Matvijenko, Zinčenko - Stepanenko (62. Bražko), Šaparenko (62. Jaremčuk) - Cygankov (62. Jarmolenko), Sudakov (83. Malinovskyj), Mudryk - Dovbyk. Trenér: Rebrov.