Hartigová: Nesmíme se vzdát, USA jsou odrazový můstek

Ondřej Roubínek
2. 8. 2008 8:23
Basketbalistky chtějí v Pekingu obhájit páté místo
Účast v Pekingu si musely Češky tvrdě vybojovat na předolympijské kvalifikaci v Madridu.
Účast v Pekingu si musely Češky tvrdě vybojovat na předolympijské kvalifikaci v Madridu. | Foto: Reuters

Praha - České basketbalistky zakončily posledními dvěma zápasy přípravu a v pondělí vyrazí do Pekingu. První zápas olympijského turnaje, ve kterém budou obhajovat páté místo z Atén, je čeká příští sobotu.

A hned narazí na největší favoritky na olympijské zlato, basketbalistky Spojených států amerických.

"Na Američanky se toho moc vymyslet nedá," řekla Aktuálně.cz jedna z dvanáctky vyvolených hráček, Michaela Hartigová.

"Nesmíme se vzdát, je potřeba nepodlehnout tomu, že jsou favoritky," burcuje staronová posila Kary Trutnov. "Je to první zápas, bude to takový odrazový můstek k dalším utkáním," dodává.

Tvrdý boj s Japonkami. Ivana Večeřová se snaží obrat o míč Sachiko Ashikawovou.
Tvrdý boj s Japonkami. Ivana Večeřová se snaží obrat o míč Sachiko Ashikawovou. | Foto: Reuters
Čtěte více:
Češky si vybojovaly olympiádu. Ale nadřely se

Herní přípravu završily svěřenkyně Jana Bobrovského dvěma jednoznačnými výhrami nad celkem Bulharska.

"První zápas byl trochu lepší, ale obě utkání nám ukázala, že rezervy tam ještě jsou. Víme, na čem ještě musíme zapracovat," uvědomuje si čtyřiadvacetiletá podkošová hráčka.

Lépe než páté? Tím lépe

Češky čeká v základní skupině vedle USA ještě Mali, Španělsko, Nový Zéland a domácí Čína. Nejlepší čtyři celky postoupí do čtvrtfinále, kam by se chtěly podívat i české basketbalistky.

"Druhá skupina je rozhodně těžší, takže je potřeba se s ohledem na čtvrtfinálového soupeře umístit co nejlépe," ví dobře Michaela Hartigová. "Bude záležet na každém zápase," dodává.

V boji o semifinále totiž mohou mistryně Evropy z roku 2005 narazit na někoho z šestice Austrálie, Bělorusko, Brazílie, Korea, Lotyšsko a Rusko.

České reprezentantky odlétají do Pekingu v pondělí. "Potřebujeme se aklimatizovat, trochu dostat do normálu, doufám, že nám to pomůže," věří Hartigová.

Ta byla na olympiádě už před čtyřmi lety, když svěřenkyně Jana Bobrovského v Aténách vybojovaly páté místo.

"Kdybychom obhájily pátou příčku, bylo by to super," svěřuje se trutnovská posila. "Pokud by to bylo ještě výše, tím lépe," usmívá se Michaela Hartigová.

Program českého týmu (středoevropský čas):
9.srpna, 14:00
USA-Česká republika

11.srpna, 5:15
Česká republika-Mali

13. srpna, 5:15
Španělsko-Česká republika

15. srpna, 3:00
Česká republika-Nový Zéland

17. srpna, 14:00
Česká republika-Čína

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Soud ve Francii potrestal Sarkozyho spolupracovníky za zneužití prostředků

Někdejší blízký spolupracovník bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a rovněž ministr vnitra Claude Guéant dostal dnes od soudu roční trest vězení za zneužití veřejných prostředků při zadávání průzkumů veřejného mínění. Osm měsíců z trestu si Guéant musí odpykat ve vězení, čtyři měsíce jsou podmíněné, informovala agentura AFP.

Bývalý politik je již nyní ve vězení. Od poloviny prosince si odpykává trest za nesplácení pokut. Guéant se chce podle vyjádření svého advokáta proti dnešnímu rozsudku odvolat.

Soud rozhodoval o vině celkem pěti bývalých Sarkozyho spolupracovníků. Obžaloba je vinila z toho, že objednávali průzkumy veřejného mínění bez soutěže, čímž porušovali francouzské zákony vyžadující transparentnost a konkurenční nabídky.

Někdejší Sarkozyho poradce a krajně pravicový spisovatel Patrick Buisson byl odsouzen k dvouletému podmíněnému trestu a pokutě 150 tisíc eur (3,7 milionu korun). Podle AFP si na přeprodávání průzkumů Sarkozyho úřadu vydělal zhruba 1,4 milionu eur (34 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V keňské rezervaci se narodila sloní dvojčata; zda přežijí, ukážou příští dny

V keňské přírodní rezervaci Samburu se tento týden narodila sloní dvojčata. Oznámila to místní charitativní organizace Save the Elephants, již citovala agentura Reuters. Podle ní budou pro slůňata příští dny kritické, protože dvojčata slonů se rodí velmi vzácně a stejně vzácně přežívají.

Zatím slůňata bedlivě střeží jejich matka Bora a starší bratr narozený v roce 2017.

Ochránci přírody skupinku sledují a doufají, že pomohou mláďatům přežít. Jde o samičku a samce. Dvojčata se při porodech slonů rodí jenom v poměru jedna ku stu a samice často nemívají dost mléka na uživení obou mláďat.

Pracovníci ze Save the Elephants byli svědkem narození dvojčat v minulosti jen jednou, v roce 2006, a slůňata tehdy brzy po narození uhynula, řekl šéf této organizace Iain Douglas-Hamilton.

Zdroj: ČTK
Další zprávy