Divoký závěr na Bohemce. Penalty? Jako by je někdo u videa hledal, povzdechl si kouč

před 9 hodinami
Fotbalisté Bohemians 1905 remizovali doma ve 12. kole první ligy s Mladou Boleslaví 2:2. Slovácko doma překvapivě podlehlo Teplicím 0:2, naopak Karviná si poradila s posledními Českými Budějovicemi 4:1.
Yusuf Helal
Yusuf Helal | Foto: Milan Kammermayer

Středočeši budou ve čtvrtek ve druhém utkání Konferenční ligy hostit Lugano. Na výhru čekají už šest soutěžních zápasů, naposledy zvítězili téměř před dvěma měsíci. O moc lépe na tom ale nejsou ani Vršovičtí, kteří vyhráli jediné z posledních šesti kol. Obě mužstva mají shodně 13 bodů, Boleslav je devátá, Bohemians jsou o příčku za ní.

"Odehráli jsme velmi dobrý první poločas, asi jeden z nejlepších v sezoně. Jen chybělo dát branku nebo dvě. Soupeř nám pak z ojedinělé akce ukázal, jak se mají řešit věci ve vápně. Začátek druhé půle nebyl dobrý, přežili jsme jejich brejky. Vyrovnáním jsme se nakopli, zdálo se, že možná zápas i zvrátíme. Pak přišly dvě penalty, takže zaplaťpánbůh, že aspoň bod jsme uhráli," uvedl na tiskové konferenci domácí kouč Jaroslav Veselý.

"Jsme poněkud zklamaní, když dostanete vyrovnávací gól v nastavení. V první půli nás domácí tlačili, ale my jsme velmi slušně bránili. Nevyužívali jsme prostory za jejich obranou, až mi bylo líto Maška, že tam byl často úplně sám. Vstřelený gól nám pomohl, měli jsme být chytřejší, protože prostor tam pak byl," řekl švédský trenér Mladé Boleslavi Andreas Brännström.

"Klokani" začali náporem a již ve třetí minutě měli první šanci. Pleštil se rozhodl zakončit z velkého úhlu a jeho střelu vyrazil gólman Trmal na tyč. Další příležitost vznikla po Kadlecově centru z pravé strany, Drchal hlavou nasměroval míč před branku, kde také hlavou zakončoval pod břevno opět Pleštil a Trmal míč s námahou vyškrábl na roh.

Po čase tlak domácích opadl, nedostávali tolik prostoru jako na začátku utkání a hrálo se jen od šestnáctky k šestnáctce. Hosté před přestávkou udeřili hned z první střely na branku. Kušej přesným přízemním centrem z levé strany našel nabíhajícího Maška, který ve skluzu usměrnil míč za brankáře Frühwalda. Mašek na podzim skóroval v lize potřetí, Kušej nahrál na gól popáté, takže má aktuálně nejvíc asistencí v soutěži.

Trenér Veselý nachystal o přestávce tři změny v sestavě, 10 minut po půli střídal počtvrté, ale ke zlepšení vedl až rychlý brejk v 65. minutě. Vršovičtí vyrovnali díky velmi podobné akci, po níž inkasovali. Drchal adresoval z pravé strany přesný centr před branku, kde se prosadil střídající Zeman svou druhou ligovou brankou v ročníku i v kariéře zároveň.

Závěr byl divoký. Nejprve nastala nepřehledná situace v domácí šestnáctce. Šlo o to, zda zahrál rukou dříve hostující Pulkrab, nebo vršovický Hybš. Sudí Szikszay po konzultaci s videorozhodčím a rozboru u monitoru nařídil penaltu, kterou Vydra proměnil. Odchovanec Sparty dal první gól v lize v dresu Boleslavi.

V nastavení však na druhé straně zahrál rukou také Kostka. Trmal nejprve Hilálův pokutový kop vyrazil, bývalý hráč Mladé Boleslavi pak ale na druhý pokus poslal míč do sítě. Hilál na podzim skóroval popáté.

"Pokud jde o situace před oběma penaltami, těžko říci, musím se nejdřív podívat na záznam. Rozhodčí je zkrátka odpískal," reagoval Brännström. "Také podle semináře, který jsem absolvoval před Eurem, si myslím, že penalty za takové ruce by se pískat neměly, jako by se u videa přímo hledaly. Na obou stranách," poukázal Veselý.

Bohemians doma v lize s Mladou Boleslaví již osmkrát po sobě neprohráli, tři z posledních čtyř zápasů v Ďolíčku skončily nerozhodně.

Smolný zápas Slovácka

Slovácko prohrálo s Teplicemi 0:2 a v šestém domácím utkání v sezoně nejvyšší soutěže poprvé nebodovalo. Rozhodla o tom branka Abdallaha Gninga ze 42. minuty, výhru hostí pojistil v 82. minutě střídající Filip Horský.

Domácí trefili v první půli třikrát tyč a po hodině hry neproměnil Marek Havlík pokutový kop. Tým z Uherského Hradiště prohrál se Severočechy v nejvyšší soutěži po deseti duelech a zůstal sedmý. Teplice bodovaly třetí kolo po sobě, podruhé za sebou venku vyhrály a patří jim 14. příčka.

Domácí vstoupili do utkání ve velkém stylu a vytvořili si výraznou územní převahu, z níž se rekrutovaly gólové šance. V 11. minutě přiťukl Trávník Kohútovi, který napálil břevno, ale míč se od něj odrazil jen před brankovou čáru. O minutu později pak trefil Břečka po centru zprava jen tyč Ludhovy branky a do třetice šla střela Kim Sung-pina těsně vedle.

Gólem mohla skončit i první vážnější akce Severočechů, Trubačovu ránu Heča jen s námahou vyrazil před sebe, aby ji pak pro jistotu jeho spoluhráči poslali mimo nebezpečí. Ojedinělá útočná akce Teplic neubrala nic na slováckém tlaku, jenže výsledkem byla už třetí nastřelená tyč po rychlé akci a pokusu Kima Sung-pina.

Domácí hráče musely zahozené šance mrzet, neboť v závěru poločasu dostali lekci, jak se střelecky prosadit. Gninga vyslal kolmým pasem Čerepkai do obrany, senegalský útočník vyškolil stopera Břečku a podél Heči poslal míč do sítě. Gning tak zaznamenal pátý gól v tomto ligovém ročníku.

Po přestávce se očekával opět nápor Slovácka, jemuž ale Severočeši čelili mnohem aktivnější hrou, kterou eliminovali bezprostřední nebezpečí. Jenže když Švanda fauloval v 58. minutě Kim Sung-pina, nařídil sudí Zaoral pokutový kop, který však Havlík poslal vysoko nad.

Slovácko i tak ukázalo dost morálky na to, aby s nepříznivým výsledkem něco udělalo. V 82. minutě ale jeho snaha definitivně zhasla, Juklovu střelu Heča pouze vyrazil před sebe a střídající Horský neměl problém míč uklidit do sítě. V ligové sezoně se trefil podruhé. Na to už Slovácko nedokázalo zareagovat, i když v páté minutě nastavení dalo gól, jenže po předchozím faulu Cicilii neplatil.

Dynamo stále tápe

Karviná porazila doma 4:1 České Budějovice a posunula se na osmé místo tabulky. Slezanům zařídil triumf dvěma góly v sedmé a 46. minutě Filip Vecheta. V první půle se trefil ještě Amar Memič a po změně stran Kahuan Vinícius, v 81. minutě snížil premiérovou brankou v nejvyšší soutěži Jakub Matoušek. Dynamo nevyhrálo v lize 33. venkovní zápas v řadě a s jediným bodem je nadále jasně poslední o šest bodů za patnáctými Pardubicemi.

Karviná s dnešním soupeřem neprohrála doma v lize ani šestý vzájemný duel a na svém stadionu bodovala popáté za sebou. Jihočeši čekají na tříbodový zisk v nejvyšší soutěži už 15 utkání a jako jediní v ligové sezoně nezvítězili.

Karviná vstoupila do zápasu výrazně aktivněji a už v šesté minutě slavila úvodní gól. Vecheta napřáhl zpoza vápna, jeho střelu ještě přizvedl bránící Míka a míč zapadl za Fendrichova záda.

V 25. minutě měl jedinou šanci hostů v první půli Ekpai, po brejku napálil míč jen do břevna. O čtyři minuty později Memičův střílený centr ze standardní situace proletěl vápnem až na zadní tyč a zapadl do brány. Bosenský křídelník se prosadil potřetí v ligovém ročníku.

Lepším střelcem je z karvinských hráčů už jen Vecheta, jenž pouhých 15 sekund po začátku druhého dějství zaznamenal pátý zásah v ligové sezoně. Útočník reprezentace do 21 let převzal míč v pokutovém území a zakončil střelou na přední tyč. V nejvyšší soutěži zaznamenal první dvougólový zápas.

Dynamo v celém utkání jen potvrzovalo, že má se třemi vstřelenými a 29 inkasovanými góly nejhorší ofenzivu i defenzivu v soutěži. V 63. minutě bylo pro Jihočechy ještě hůř, když Vinícius zpracoval Botosovu přihrávku a akrobatickým zakončením vstřelil svou druhou branku v ligovém ročníku.

Snížit mohl Čoudek, jeho hlavičku po rohu ale Lapeš udržel těsně před brankovou čárou. Karvinský gólman se blýskl i v 70. minutě, kdy vytáhl na tyč Adediranův obstřel. Hosté si nakonec přece jen připsali čestný zásah v 81. minutě po Matouškově přesné hlavičce.

Slezané doma inkasovali po 493 minutách hry. Dnešního soupeře zdolali v nejvyšší soutěži potřetí za sebou, opět na svém hřišti.

Bohemians Praha 1905 - FK Mladá Boleslav 2:2 (0:1)

Branky: 65. Zeman, 90.+5 Hilál - 39. Mašek, 83. Vydra z pen. Rozhodčí: Szikszay - Pečenka, Zoufalý - Zelinka (video). ŽK: Pleštil, Kovařík - Vydra. Diváci: 5689.

Bohemians: Frühwald - A. Kadlec (87. Novák), Křapka, Vondra (46. Kovařík), Hybš - Smrž (55. Hrubý), Hůlka - Pleštil (46. Zeman), Ristovski (46. Čermák), Drchal - Hilál. Trenér: Veselý.

M. Boleslav: Trmal - Král, Suchý, Králik - Kostka, Stránský (74. Sakala), Vydra, Fulnek - Kušej (64. Pulkrab), Ladra (90. Langhamer) - Mašek (90. Jawo). Trenér: Brännström.

MKF Karviná - Dynamo České Budějovice 4:1 (2:0)

Branky: 6. a 46. Vecheta, 29. Memič, 63. Vinícius - 81. Matoušek. Rozhodčí: Beneš - Podaný, Váňa - Kocourek (video). ŽK: Ekpai (Č. Budějovice). Diváci: 2326.

Karviná: Lapeš - Ražnatovič, Krčík, Endl (82. Svozil), Fleišman - Moses, Čavoš (68. Planka) - Vallo (68. Mikuš), Botos (76. Ayaosi), Memič (82. Singhateh) - Vecheta (56. Vinícius). Trenér: Hyský.

Č. Budějovice: Fendrich - Čoudek, Križan, Míka (68. Novák) - Šigut (77. Ogiomade), Tischler, Hubínek (68. Krch), Trummer - Čermák (68. Osmančík), Ekpai (68. Němec) - Adediran (77. Matoušek). Trenér: Straka.

1. FC Slovácko - FK Teplice 0:2 (0:1)

Branky: 42. Gning, 82. Horský. Rozhodčí: Zaoral - Paták, Malimánek - Černý (video). ŽK: Azevedo, Krmenčík, Vaško, Cicilia - Bílek, Beránek, Labík. Diváci: 4073.

Slovácko: Heča - Ndefe (55. Reinberk), Břečka, Vaško, Doski (68. Sinjavskij) - Trávník - Kim Sung-pin (77. Cicilia), Havlík, Kohút (68. Blahút), Azevedo (55. Petržela) - Krmenčík. Trenér: West.

Teplice: Ludha - Bílek (46. Beránek), Mareček, Mičevič (36. Havel), Harušťák - Švanda, Kričfaluši, Jukl, Trubač (68. Labík) - Gning (78. Havelka), Čerepkai (68. Horský). Trenér: Frťala.

1. Slavia 11 10 1 0 24:3 31
2. Sparta 11 8 1 2 23:12 25
3. Plzeň 11 7 3 1 21:8 24
4. Ostrava 11 5 3 3 13:11 18
5. Olomouc 11 5 3 3 18:17 18
6. Jablonec nad Nisou 11 5 2 4 15:7 17