Baník rozdrtil arménského soka, do předkola úspěšně vykročila i Mladá Boleslav

25. 7. 2024 20:03
Fotbalisté Mladé Boleslavi v úvodním utkání 2. předkola Konferenční ligy porazili doma 2:0 litevský Transinvest. Ještě blíže postupu je Baník Ostrava, který oslavil návrat do evropských pohárů po 14 letech hladkým vítězstvím. V úvodním utkání rozdrtil doma čtvrtý tým minulé sezony arménské ligy Urartu 5:1.
Tomáš Ladra a jeho oslava vstřeleného gólu
Tomáš Ladra a jeho oslava vstřeleného gólu | Foto: Profimedia.cz

Domácí zlomili outsidera třemi góly v úvodní půlhodině, kdy se trefili Brazilec Ewerton, Jiří Boula a David Buchta. Po změně stran se prosadili Erik Prekop a z penalty střídající Jiří Klíma. V poslední minutě nastavení snížil Gevorg Tarachčjan, hosté už přitom hráli v oslabení bez vyloučeného kapitána Žirajra Margarjana.

"I když jsme vyhráli o čtyři branky, strašně mě mrzí inkasovaný gól. Byl hrozně zbytečný, prakticky z poslední akce zápasu. Mrzí mě to kvůli (brankáři Jakubu) Markovičovi, kterému jsem přál nulu. Výsledek je velice dobrý, ale nemůžeme v odvetě nic podcenit," řekl na tiskové konferenci trenér Baníku Pavel Hapal.

Ostrava se před více než 13 tisíci diváků na soupeře vrhla jako hladová šelma. Od první minuty vysunula presink vysoko k bráně hostů a už ve druhé minutě jí to málem vyneslo gól. Dotěrný Kubala vběhl do rozehrávky gólmanovi a jeho sražený odkop se zastavil o tyč.

Baník byl od začátku dominantní a vedoucí branka visela ve vzduchu. Přišla v 15. minutě, kdy byl Ewerton ve vápně nejrychleji u vyraženého míče a levačkou prudce skóroval. Domácím ještě stoupl apetit, zatímco Urartu mělo velké problémy s jejich rychlostí, pohyblivostí i důrazem.

Baník posbíral spoustu odražených míčů a soupeře "dusil" na útočné polovině. Ewerton ve 23. minutě ve vápně našel Boulu, který přízemní střelu umístil přesně k tyči. Ve 26. minutě už to bylo 3:0. Neudržitelný Ewerton nacentroval zleva na malé vápno a u zadní tyče míč uklidil do sítě Buchta.

Urartu, které na rozdíl od Slezanů hrálo už úvodní předkolo Konferenční ligy, nemělo protizbraň a v úvodním dějství v podstatě neohrozilo brankáře Markoviče. Gólman Kazarjan naopak krátce před poločasem měl co dělat s Buchtovou ránou.

I ve druhé půli pokračovala hra na jednu bránu. V 62. minutě se Baník radoval počtvrté. Kpozův centr hlavičkou trknul k tyči Prekop a zaznamenal svůj první gól po přestupu z Bohemians 1905. "Spadlo mi to někam na prso nebo na rameno. Byl tam i velký kus štěstí. Ale když máte dobrý den, tak vám jde naproti i to štěstí," podotkl Prekop.

Pátou trefu měl na noze střídající Klíma, který běžel v 75. minutě sám na branku, ale Kazarjan jeho pokus o lob přečetl a zneškodnil. Hosté od 78. minutě dohrávali o desíti, když Margarjan ostře fauloval Frydrycha a rozhodčí mu rovnou udělil červenou kartu. Vzápětí početní výhodu zužitkoval Klíma, který z penalty po faulu na Rusnáka zavěsil popáté.

"Úvod nebyl z naší strany úplně ideální, měli jsme zbytečné ztráty. Ale od nějaké 10. minuty už jsme převzali otěže, dobře kombinovali a dávali góly. Mohlo jich být určitě více, protože další dvě tři stoprocentní tutovky jsme neproměnili," řekl Hapal, který v sobotu oslaví 55. narozeniny.

Šestý gól mohl přidat i Boula, jenž podobně jako Klíma uháněl sám na brankáře, ale neuspěl. V poslední minutě nastavení naopak hosté po brejku zkorigovali porážku, tvrdou střelou z pravé strany se prosadil střídající Tarachčjan. Baník, který při minulé pohárové účasti v sezoně 2010/11 nečekaně vypadl s běloruským Mogilevem, vyhrál teprve podruhé za posledních osm utkání v soutěžích UEFA.

"Baník nás dnes vyučil a zvítězil zaslouženě. Musím říct, že na takovou rychlost nejsme zvyklí a v tom byl na hřišti největší rozdíl. Musím ocenit i atmosféru na stadionu, diváci byli dvanáctým hráčem soupeře. Pokusíme se v odvetě ještě zabojovat, i když to budeme mít po takovém výsledku těžké," řekl trenér Urartu Dmitrij Gunko.

Boleslav čekala "jen" pět let

Mladoboleslavští vítězně oslavili návrat do evropských pohárů po pěti letech. Na cestě do hlavní soutěže musejí vyřadit tři soupeře, skupinu si zahráli pouze v letech 2006 a 2007 v tehdejším Poháru UEFA. V případě postupu přes vítěze Litevského poháru narazí ve 3. předkole na lepšího z dvojice Hapoel Beer Ševa - Černo More Varna.

"Chyběl tomu třetí, případně čtvrtý gól, to je jediná kaňka. Vyšší výhra by byla samozřejmě hezčí, na druhou stranu by nás to mohlo uspokojit. To teď určitě nenastane," uvedl trenér David Holoubek na tiskové konferenci.

Čtyřiačtyřicetiletý kouč udělal oproti sobotní ligové porážce 0:2 v Jablonci dvě změny v základní sestavě, zůstal ale u rozestavení s třemi stopery. Od začátku opět nastoupil kapitán Marek Matějovský, jenž se ve věku 42 let, sedm měsíců a pět dní stal nejstarším českým fotbalistou v evropských pohárech. O necelé dva měsíce překonal loňský rekord Josefa Jindřiška z Bohemians 1905.

Do utkání vstoupil aktivněji Transinvest, který úvodní desetiminutovku strávil převážně na útočné polovině před svým asi dvacetičlenným "kotlem" fanoušků. První střelu na bránu si připsal v 23. minutě brazilský útočník Devens, nedůrazný pokus nejlepšího střelce litevské ligy Trmal bez problémů chytil.

"V úvodu jsem z týmu cítil nervozitu, ale pak jsme se rozjeli k velmi slušnému výkonu. Soupeř nás překvapil snad jen novými posilami, které jsme naživo ještě neviděli, herním stylem nás ale nezaskočil," připomněl Holoubek, že Transinvest v posledních dnech přivedl několik nových hráčů.

Domácí se v ofenzivě trápili, pomohl jim až soupeř. Brankář Čupič v 27. minutě nejprve skvěle vyrazil Suchého hlavičku, o několik sekund později ale vyrobil nevídanou chybu. Pro nepřesnou přihrávku za obranu si srbský gólman chtěl doklouzat po trávníku, míč se mu ale odrazil od hrudi přímo k Ladrovi, který pohodlně zakončil do odkryté sítě. Pamětník poslední mladoboleslavské účasti v předkolech dal premiérovou branku v evropských pohárech.

Gól Středočechy povzbudil a od té doby hře dominovali. V 38. minutě Ladra vybídl kolmicí k zakončení Kušeje, jenž se trefil křížnou střelou přesně k tyči. "Jsem vděčný za to, že jsem to konečně prolomil a zase jsem si připomněl, jaké je to dát gól na domácím stadionu před našimi fanoušky. Navíc v takovém zápase," řekl Kušej po svém evropském debutu, v němž po více než devíti měsících ukončil čekání na soutěžní trefu.

O chvíli později se postaral o vzruch sudí Kolarič, když ukázal Šveikauskasovi za faul na unikajícího Ladru přímo červenou kartu, vzápětí se ale opravil na žlutou.

Nováček a aktuálně osmý tým litevské ligy se do zápasu už nedostal a druhý poločas takřka jen bránil. Krátce po změně stran prošel Kušejův pomalý přízemní centr na zadní tyč, kde ho však osamocený Král ze dvou metrů neusměrnil do prázdné brány.

Po hodině hry Holoubek vystřídal zraněného Matějovského i aktivního Ladru a jeho tým už si mnoho šancí nevypracoval. Až v 77. minutě se položil do voleje z 20 metrů Mareček, jeho ránu přizvedl jeden z obránců těsně nad bránu.

Většina z necelých čtyř tisícovek diváků se nemohla radovat ani v 82. minutě, kdy Králova hlavička proletěla vedle vzdálenější tyče. Z úplně poslední akce tak mohli udeřit hosté, když Pires po ubráněném rohu přeběhl s míčem na noze skoro celé hřiště, obešel i Trmala, z mírného úhlu ale odkrytou bránu netrefil. "Poslední vteřiny zápasu byly pro všechny na stadionu dramatické. Na druhou stranu to byla jen jedna situace za celé utkání," podotkl Holoubek.

Mladá Boleslav v pohárech neprohrála páté z posledních šest domácích duelů. Transinvest při debutu v Evropě utrpěl porážku ve čtvrtém soutěžním venkovním utkání za sebou, ani jednou navíc neskóroval.

Úvodní utkání 2. předkola fotbalové Konferenční ligy:

Baník Ostrava - FC Urartu Jerevan 5:1 (3:0)

Branky: 15. Ewerton, 22. Boula, 26. Buchta, 62. Prekop, 82. Klíma z pen. - 90.+4 Tarachčjan. Rozhodčí: Bejtullahu - Bullatovci, Muhadri (všichni Kosovo). ŽK: Šín - Aghasarjan, Simonjan. ČK: 78. Margarjan (Urartu). Diváci: 13.553.

Ostrava: Markovič - Juroška, Frydrych, Pojezný, Kpozo - Boula - Buchta (71. Rusnák), Rigo (66. Šín), Kubala (66. Klíma), Ewerton (71. Holzer) - Prekop (66. Tanko). Trenér: Hapal.

Urartu: H. Kazarjan - Isaac (87. Melkonjan), Simonjan, A. Kazarjan - Pilojan, Aghasarjan, Abou (64. Gilmore), Margarjan - Movsesjan (64. Tarachčjan), Mirzojan, Poljarus (64. Harutjunjan, 84. Ajvazjan). Trenér: Gunko.

FK Mladá Boleslav - FK Transinvest 2:0 (2:0)

Branky: 27. Ladra, 38. Kušej. Rozhodčí: Kolarič - Pajič, Starčevič (všichni Chorv.). ŽK: Šveikauskas, Eduardo (oba Transinvest). Diváci: 3916.

M. Boleslav: Trmal - Král, Suchý, Králik (58. Donát) - Kostka, Matějovský (58. Langhamer), Vydra (72. Mareček), Fulnek - Kušej, Mašek (83. Buryán) - Ladra (58. Vojta). Trenér: Holoubek.

Transinvest: Čupič - Stočkunas, Šveikauskas, Malžinskas - Eduardo (61. Kaškelevičius), Kiselevskis (61. Jarusevičius, 86. Kawači), Pilibaitis, Radčenko (86. Sakurai), Sato - Nwoga (46. Pires), Devens. Trenér: Grudzinskas.