Zuňiga: Neymara jsem zranit nechtěl. Vše prověří FIFA

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 5. 7. 2014 10:47
Kolumbijský obránce Juan Camilo Zúňiga odmítl, že by v pátečním čtvrtfinále mistrovství světa s Brazílií chtěl úmyslně zranit domácího útočníka Neymara.
Faul Kolumbijce Juana Camila Zúňigy, kterým závěru utkání nešetrně trefil Brazilce Neymara kolenem do zad, zlomil mu bederní obratel a předčasně mu ukončil šampionát. | Video: youtube.com

Fortaleza - Kolumbijský obránce Juan Camilo Zúňiga odmítl, že by v pátečním čtvrtfinále mistrovství světa s Brazílií chtěl úmyslně zranit domácího útočníka Neymara.

Klíčového fotbalistu "Kanárků" v závěru utkání při souboji nešetrně trefil kolenem do zad, zlomil mu bederní obratel a předčasně mu ukončil šampionát. Dnes mu zaslal omluvný dopis.

"Byl to normální pohyb, snažil jsem se ho stínovat. Nemyslel jsem na to, že ho zraním," popsal Zuňiga v rozhovoru s novináři svůj ostrý zákrok z 87. minuty, za který nebyl karetně potrestán.

"Na hřišti hájím dres a barvy své země. Nečekal jsem, že mu zlomím obratel. Je to skvělý talent pro Brazílii i celý svět," přidal osmadvacetiletý bek.

Zuňiga se chce za Neymara modlit

Souboj jihoamerických rivalů ve Fortaleze byl od začátku hodně vypjatý. Soupeři dohromady spáchali 54 faulů, ale španělský rozhodčí Carlos Velasco Carballo udělil jen čtyři žluté karty.

Zranění Neymara si sice podle týmového lékaře nevyžádá operační zákrok, ale hvězdný útočník Barcelony, který si na turnaji připsal čtyři góly a jednu asistenci, musí mít několik dní naprostý klid a léčit se bude asi čtyři týdny. Přijde tak o semifinále s Německem i případné finále či zápas o třetí místo.

"Doufám, že to nebude něco vážného, pojďme se modlit k Bohu, aby mu bylo brzo lépe," popřál Neymarovi Zúňiga.

Brazilský kapitán Thiago Silva věří, že šlo jen o nešťastnou náhodu. "Zúňiga není špatný chlap. Jen v tu chvíli nebyl moc opatrný. Neměl do něj tak vletět, ale faulovat jiným způsobem," uvedl stoper Paris. St. Germain.

Zúňiga se kvůli svému zákroku na zřejmě nejoblíbenějšího domácího fotbalistu stal terčem brazilských fanoušků. Někteří z nich ho na sociálních sítích rasisticky uráželi nebo mu dokonce vyhrožovali smrtí.

Zákrok prověří FIFA

Jak uvedl brazilský list O Estadao, FIFA se dnes bude Zúňigovým zákrokem zabývat. Federace bude zkoumat, zda šlo od Zúňigy o faul, či o nešťastnou náhodu. Rozhodčí Carlos Velasco Carballo totiž zákrok neposoudil jako nedovolený.

Mluvčí mezinárodní federace listu řekla, že po důkladném prozkoumání záběrů z incidentu rozhodne disciplinární komise o případném dalším postupu. Zúňigovi také hrozí žaloba od Brazilské fotbalové federace, jež naznačila, že tuto možnost zvažuje.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Exprimátor Hudeček se vrací do pražské správy, bude pomáhat městským plánovačům

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček  se částečně vrací do správy hlavního města. V Institutu plánování a rozvoje (IPR) bude mít na starosti vznik a řízení sekce rozvoje města. Sekce bude řešit propojení strategického a územního plánování Prahy. Hudeček zvítězil ve výběrovém řízení. ČTK to dnes sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. IPR je městskou příspěvkovou organizací a má na starosti územní plánování. Vznikl za Hudečkovy vlády transformací z tehdejšího Útvaru rozvoje města (URM).

"Ve velkých městech západní Evropy je již běžné, že strategické a územní plánování vzniká zároveň. Jedno bez druhého totiž v praxi dobře nefunguje. Cílem je usilovat o mnohovrstevnaté město, které myslí na funkčnost, estetiku a zejména na jeho obyvatele," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

V současném systému městského plánování nejdříve vzniká strategický plán a na jeho základě pak plán územní. To je podle vedení IPR dlouhodobě nefunkční. IPR se tomu už v minulosti snažil předejít, když pořizoval nový Metropolitní a Strategický plán souběžně. "Nicméně ne ve všech částech působí oba dokumenty harmonicky," uvedl ředitel.

V praxi to bude znamenat, že nově by mělo být o konkrétním území rozhodováno nejen z hlediska územního plánu, tedy, kde budou domy a kde silnice. V potaz bude nově bráno na zřetel také to, kolik bude například potřeba škol, jaká bude kulturní náplň nebo počet sportovišť.

Geograf a docent městského stavitelství a inženýrství Hudeček je nyní primárně vysokoškolským pedagogem. Přednáší mimo jiné na Univerzitě Karlově, VŠCHT nebo VŠE. Pražským primátorem byl v letech 2013 až 2014.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lavrov: Západ kritizuje zatčení Navalného, aby zakryl vlastní problémy

Kritika západních zemí na adresu Moskvy kvůli zatčení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného má za cíl odvést pozornost od jejich vlastních domácích problémů. Podle agentury TASS to v pondělí uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Navalnyj byl zadržen v neděli po návratu do vlasti poté, co se v Německu několik měsíců zotavoval z pokusu o otravu.

"Západní politici si myslí, že tímto způsobem budou schopni odvést pozornost od nejhlubší krize, ve které se nachází sám liberální model rozvoje," řekl Lavrov. Dodal, že elity na Západě jdou cestou vyhledávání nepřátel na mezinárodní scéně včetně Ruska, aby zakryly vnitřní politické problémy.

Zatčení ruského opozičního předáka odsoudila řada politických představitelů a zemí včetně předsedy Evropské rady Charlese Michela, českého ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka a předsedy vlády Andreje Babiše, amerického šéfa diplomacie Mikea Pompea, představitelů Německa, Británie, Francie, Itálie, pobaltských zemí nebo Kanady.

Zdroj: ČTK
Další zprávy