Smutek ve West Hamu. Zemřel Moyesův přítel a muž, který pro něj objevil Součka

av av
9. 8. 2021 18:15
West Ham oplakává Robbieho Cookea. Bývalý skaut londýnského klubu o víkendu prohrál boj s rakovinou. Bylo mu 64 let.
Tomáš Souček v dresu West Hamu United.
Tomáš Souček v dresu West Hamu United. | Foto: Reuters

Byl to právě on, kdo jako první Davidu Moyesovi poskytl detailní informace o nevšedním talentu českého záložníka Tomáše Součka. Skotský manažer pak v lednu 2020 vysokého středopolaře skutečně oblékl do barev Claret and Blues a trefil tím fotbalový jackpot.

Ze Součka se rychle stala jedna z největších opor týmu a hvězda Premier League, minulý týden dokonce český reprezentant obdržel ocenění pro nejlepšího Kladiváře minulé sezony.

Cooke byl dlouhá léta pro Moyese jedním z nejbližších přátel. A také poradcem, jemuž trenér West Hamu věřil tak, jako málokomu. Oba muži se seznámili ještě coby fotbalisté, když v 80. letech hráli společně za Cambridge United. 

Po skončení sportovní kariéry jejich spolupráce pokračovala. Byli takřka neoddělitelní.

Cooke skautoval fotbalisty pro Moyese už během jeho první trenérské štace v týmu Preston North End. Šéfem skautů byl při veleúspěšném angažmá v Evertonu, stejnou pozici zastával i během Moyesovy nevydařené epizody v Manchesteru United.

Po práci pro Burnley se Cooke znovu připojil k letitému příteli krátce poté, co převzal West Ham v prosinci 2019. O příchodu Součka se tak museli bavit takřka okamžitě.

"Cookeovi se připisuje kredit za to, že byl první, kdo vyhledal a doporučil Tomáše Součka do West Hamu," napsal obvykle dobře informovaný insiderský server Claret and Hugh.

V anglickém fotbalovém prostředí neoplakává Cookea pouze West Ham.

Vzpomíná na něj celá řada klubů z nižších soutěží, ve kterých zejména v osmdesátých letech bývalý útočník působil. 65 gólů nasázel za Grantham, 51 za Peterborough United, 53 za Brentford a dalších 49 v dresu Kettering Town.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Průměrná mzda s bonusy a odměnami v pololetí stoupla o sedm procent na 49 166 korun

Průměrná mzda v Česku včetně bonusů a odměn v prvním pololetí letošního roku činila 49 166 korun, proti stejnému období loni tak výdělky zaměstnanců vzrostly o sedm procent. Proti prvnímu čtvrtletí činil nárůst čtyři procenta. Vyplývá to z dat platového portálu Profesia.cz, který shromažďuje údaje o platovém ohodnocení zaměstnanců v Česku. Vycházejí z odpovědí od více než 45 tisíc respondentů.

"Největší meziroční nárůst celkové průměrné mzdy, a to o 10,3 procenta, jsme v posledním roce zaznamenali ve třetím čtvrtletí 2021, pak se ale téměř zastavil. V prvním čtvrtletí 2022 byla celková průměrná mzda jen o 0,8 procenta vyšší než v posledním kvartálu 2021. To nasvědčuje tomu, že růst mezd se nyní mírně nastartoval. Vzhledem k ekonomické situaci ale nelze očekávat velké skoky. Firmy budou přidávat spíše jen tam, kde nutně potřebují získat nebo udržet pracovní síly," komentoval situaci Michal Novák z portálu Platy.cz.

Z pohledu jednotlivých oborů mělo podle dat nejvýraznější vliv na meziroční nárůst mezd v prvním pololetí 2022 zvýšení minimální mzdy. Největší posun byl v kategorii pomocné práce (o 23 procent), dřevozpracující průmysl (o 16 procent), služby (o 11 procent). Ve všech těchto oborech je nízká průměrná celková mzda, od 26 tisíc korun za pomocné práce po 33 400 korun v dřevozpracujícím průmyslu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý kancléř Schröder může zůstat členem německé SPD, předpisy neporušil

Někdejší německý kancléř Gerhard Schröder může i přes své sporné ruské angažmá zůstat členem německé sociální demokracie (SPD). Rozhodčí komise regionální organizace SPD v Hannoveru v pondělí oznámila, že Schröder působením v ruských státních koncernech stranické předpisy neporušil. Zatím není jasné, zda tím skončí snaha části sociální demokracie Schrödera zbavit členství ve straně, protože proti rozhodnutí je možné se odvolat. Německá média nicméně dlouhodobě poukazují na to, že na cestě k případnému vyloučení Schrödera z SPD stojí řada právních překážek.

Proti Schröderovi byly podány takřka dvě desítky vnitrostranických žádostí o vyloučení, kterými se rozhodčí komise začala zabývat v červenci. 

Schröder, který německou vládu vedl v letech 1998 až 2005, po ruské invazi na Ukrajinu čelí tvrdé kritice za to, že útok dostatečně neodsoudil a že se odmítal vzdát členství v dozorčích radách ruských státních energetických podniků. Schröder mimo jiné působil ve společnostech Nord Stream a Nord Stream 2, v koncernu Rosněfť a ucházel se i o členství v dozorčí radě Gazpromu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy