Za nájem téměř dvě miliardy. Sparta uspěla s nabídkou za Strahov, může začít stavět

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 5. 2024 17:02
Valná hromada Fotbalové asociace ČR dnes v Olomouci schválila Spartu jako vítěze mezinárodní soutěže o využití chátrajícího strahovského stadionu Evžena Rošického, kde Pražané chtějí na vlastní náklady postavit novou arénu s kapacitou 35 tisíc míst.
Strahov, Stadion Evžena Rošického 2015
Strahov, Stadion Evžena Rošického 2015 | Foto: Milan Kammermayer

Zároveň pověřila výkonný výbor, aby s letenským prvoligovým klubem zahájil jednání o uzavření smlouvy o budoucí realizační smlouvě. Hromada schválila hlavní bod dnešního programu drtivou většinou, nikdo nebyl proti a jen čtyři delegáti se zdrželi hlasování.

Letenští se jako jediní přihlásili do soutěže o využití strahovského stadionu, kterou FAČR vypsala v únoru, a splnili všechna potřebná kritéria. Asociaci coby vlastníkovi pozemku nabídli za možnost vybudovat novou arénu téměř 1,8 miliardy korun. Součástí smlouvy s FAČR bude povinnost poskytnout stadion nejméně ke třech zápasům reprezentace za rok.

"Musím vám poděkovat za státotvornost," řekl předseda FAČR Petr Fousek delegátům poté, co návrh usnesení od výkonného výboru na valné hromadě drtivě prošel. "Pro nás ve výkonném výboru to bude představovat další etapu práce, vstoupíme do další fáze celé záležitosti. Chci ocenit Spartu, přihlásili se jako jediní. Jde nám i o výnos, z něhož by mohli těžit i naši následovníci," doplnil Fousek.

Aréna, která by se stala největší v republice, by se měla začít stavět do roku 2030 a hotová by měl být nejpozději o pět let později. Částku v podobě stavebního platu bude Sparta vyplácet postupně po dobu 30 let, kdy bude na pozemku v nájmu. Sumu 95 milionů korun hodlá úřadující ligový mistr asociaci vyplatit do měsíce po podpisu smlouvy jako poplatek za exkluzivitu. Roční stavební plat bude činit přes 32 milionů korun, v celkové částce 1,784 miliardy korun je zahrnuta předpokládaná inflace i úspora za pořádání reprezentačních utkání.

FAČR vypsala soutěž v návaznosti na rozhodnutí valné hromady z minulého roku, která se shodla na sportovním využití areálu. Stadion Evžena Rošického je v havarijním stavu a od loňska už neslouží ani pro tréninky reprezentačních výběrů. Náklady v řádu jednotek milionů korun ročně na jeho údržbu hradí asociace coby vlastník.

Nová aréna nebude takzvaným národním stadionem, protože nebude financována ze státních zdrojů. Místopředseda představenstva Sparty František Čupr dnes delegátům valné hromady řekl, že výstavba vyjde zhruba na čtyři a půl miliardy korun. "Jsou to bezpochyby nemalé peníze. Jsme rádi, že se nám podnikatelsky daří a můžeme si dovolit takovou investici," řekl Čupr.

Úřadující český mistr bude muset v budoucnu opustit Letnou, neboť tamní stadion s kapacitou 18.349 míst pomalu přestává stačit současným požadavkům. Největší fotbalová aréna v Česku dosud stojí v Edenu, domovský "stánek" Slavie pojme 19.370 diváků. Sparta už využívá jinou část strahovského areálu, na ploše bývalého spartakiádního stadionu má své tréninkové centrum.

Na valné hromadě prošly i další dva ze tří hlavních bodů. Delegáti po delší diskuzi schválili změnu stanov, kterou zamítli před dvěma lety. Novelizace upravuje například počet členů výkonného výboru, který se zvýší ze stávajících 12 na 13. Přibyde jeden zástupce za profesionální fotbal.

Suverénně prošlo také rozdělení 50 procent členských příspěvků pro letošní rok, které delegáti neschválili vloni. Na účtu asociace zůstalo ležet 45,5 milionu korun. Polovina poputuje okresním svazům. Valná hromada pak schválila i rozdělení příspěvků na příští rok. "Odvalením tohoto balvanu z cesty český fotbal ukázal, že na tom není tak špatně," podotkl Fousek.

 

Právě se děje

Další zprávy