Wenger: Rosický byl fantastický. Chci ho tu do konce kariéry

Sport Sport
7. 4. 2013 10:00
Doslova unešený byl z výkonu Tomáše Rosického v sobotním zápase 32. kola Premier League na hřišti West Bromwich Albion trenér Arsenalu Arséne Wenger.
Arséne Wenger doufá, že Tomáš Rosický zůstane v Arsenalu do konce své kariéry.
Arséne Wenger doufá, že Tomáš Rosický zůstane v Arsenalu do konce své kariéry. | Foto: Eduard Erben

Birmingham - Doslova unešený byl z výkonu Tomáše Rosického v sobotním zápase 32. kola Premier League na hřišti West Bromwich Albion trenér Arsenalu Arséne Wenger.

Rosický svými dvěma premiérovými góly v tomto ročníku soutěže rozhodl o výhře 2:1 a Arsenal se díky němu posunul v neuplné tabulce soutěže na čtvrté místo, které by mu zaručovalo na konci sezony účast v předkole Ligy mistrů.

"Tomáš byl fantastický. Je to pro nás velmi důležitý hráč. Bohužel byl dlouho zraněný, ale každý rok nás zejména v závěru sezony popostrčí. To je velmi důležité," uvedl pro klubový web Wenger na adresu dvaatřicetiletého záložníka.

"Doufám, že u nás bude hrát až do konce kariéry. Stále s ním máme smlouvu na další rok, hodně si ho ceníme," dodal.

"Věřím, že v první čtyřce zůstaneme"

Kapitán české reprezentace se nejprve ve 20. minutě trefil zblízka hlavou a v 50. minutě si rovněž z bezprostřední blízkosti branky dorazil svou předchozí střelu. V Premier League tak skóroval poprvé od loňského února.

V sezoně se pak trefil teprve potřetí, když v prosinci skóroval v Lize mistrů na hřišti Olympiakosu Pireus. Dva góly v jednom zápase Premier League pak zaznamenal vůbec poprvé.

Arsenal se díky tomu minimálně do neděle dostal na čtvrtou příčku o bod před Chelsea, která však dnes dohrává kolo doma se Sunderlandem.

"Byl to pro nás velice náročný zápas proti týmu, který se v celém průběhu utkání zlepšoval. Rvali se o vyrovnání do poslední sekundy, výhru jsme ale uhájili díky naší bojovnosti," liboval si Wenger.

"Jsem velmi spokojený, jsou to pro nás velmi důležité tři body. Od listopadu se pořád zlepšujeme a věřím, že se nám povede dosáhnout našeho cíle, kterým je umístění v první čtyřce," upozornil trenér Arsenalu na fakt, že jeho tým uhrál v posledních devíti ligových zápasech 22 z 27 možných bodů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci schválili regulaci velkých digitálních firem, nezákonného obsahu a dezinformací

Evropský parlament schválil dvojici klíčových digitálních norem, které mají mimo jiné lépe chránit konkurenční prostředí na internetu či přimět velké společnosti, jako je Meta Platforms nebo Google, aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu a dezinformacím. Europoslanci přijali pravidla označovaná jako akt o digitálních službách a digitálních trzích, kterými EU poprvé po dvou desetiletích výrazněji reguluje internetové prostředí a reaguje na rychlý vývoj komunikace a obchodování na síti.

Podle aktu  o digitálních službách budou muset platformy zavést opatření proti šíření nezákonného obsahu a dezinformací. Velkým firmám, které tak neučiní, budou hrozit pokuty až do výše šesti procent jejich ročního globálního obratu. Sociální média a internetová tržiště pak budou muset chránit uživatele před nabídkami nelegálního zboží a služeb.

Akt o digitálních trzích zavádí pojem gatekeeper, což je velká společnost významně ovlivňující provoz internetu. Tyto firmy budou mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na jejich služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými. Pokuty jsou vyšší a mohou dosáhnout až deseti procent celosvětového ročního obratu.

Europoslanci po předchozí dohodě se zástupci členských zemí schválili obě normy jasnou většinou hlasů. Definitivně je potvrdí ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.

Další zprávy