Liga mistrů, nebo fiasko? Jablonečtí Galácticos jdou do akce

Aleš Vávra Aleš Vávra
21. 7. 2014 13:40
Jablonec už nechce být provinčním týmem se střídavými úspěchy, jeho šéf Miroslav Pelta vybudoval před začátkem nové sezony Synot ligy zbrusu nový kádr s těmi nejvyššími ambicemi.
Zleva Beneš, Hübschman, Jun, Kopic a Pospíšil, opory "nového" Jablonce.
Zleva Beneš, Hübschman, Jun, Kopic a Pospíšil, opory "nového" Jablonce. | Foto: FK Baumit Jablonec

Praha - Jablonec už nechce být provinčním týmem se střídavými úspěchy, jeho šéf Miroslav Pelta vybudoval před začátkem nové sezony Synot ligy zbrusu nový kádr s těmi nejvyššími ambicemi.

Jako kouče angažoval šéf fotbalového svazu Jaroslava Šilhavého a přivedl mu drahé posily. Hübschman, Jun, Pospíšil, Romera, Pernica, Mišůn. Ti všichni zkvalitnili jablonecký celek a Pelta nyní čeká od svých "Galácticos" okamžité výsledky.

V ideálním případě postup do kvalifikace Ligy mistrů, kam po této sezoně zamíří díky vysokému koeficientu české ligy hned dva týmy.

Táborský: Jen další "jablonecká" vlna

Podle odborníků se ale fotbalový boss může dočkat hořkého zklamání. Vladimír Táborský například nevylučuje totální fiasko.

"Podobných jabloneckých vln už jsem zažil mnoho, je to vždy nahoru a zase dolů. Pamatuji si jich dost a vždy se to opakuje. Pan Pelta řekne: Teď je všechny vyhodím a budu hrát s mladými. To se nepovede a zase se nakupuje. Uvidíme, jak to vyjde teď," řekl serveru Aktuálně.cz fotbalový expert.

Přestože přišli kvalitní hráči a kouč Šilhavý míchá tým z mladých talentů i velezkušených harcovníků, nemusí to podle Táborského automaticky znamenat úspěch.

Vágner: Hned tak se nesehrají

"Pospíšil je velký talent a hodně si slibují od Hübschmana. Ten bude psychickou silou na hřiště i do kabiny, ale zápasy rozhodovat nebude. Jablonec se může přiblížit horním příčkám, stejně tak je ale možné, že vyhoří a zůstane viset někde v polovině tabulky," uvedl Táborský.

Bývalý hráč Viktorie Plzeň či pražské Slavie Robert Vágner Jablonci také nevěří. Možná ještě více než Táborský. Baumit podle něj nevybředne z průměru, který si drží několik posledních sezon.

"Pokud by se Jablonec skutečně dokázal vyrovnat těm nejlepším týmům a hrát na špici, bylo by to pro mě velké překvapení. Jsou nesehraní a bude jim dlouho trvat, než ten tým dají do kupy. Pelta bude chtít hned výsledky, já si ale nemyslím, že Jablonec může atakovat nejvyšší příčky," vysvětlil někdejší útočník.

Vízkovi kazí dojem z Jablonce Pelta

Ladislav Vízek vidí tým Jaroslava Šilhavého v silnějším středu ligové tabulky. "Že by se mohli měřit se Spartou či Plzní, to ani náhodou, nahoře je obsazeno. Jablonec se bude mydlit s Teplicemi či Libercem, na víc nemá, přestože přivedl posily zvučných jmen," nechal se slyšet účastník světového šampionátu v roce 1982.

Jablonec navíc Vízkovi není sympatický právě kvůli osobě majitele a šéfa českého fotbalu v jedné osobě.

"Ten tým mi nic neudělal, ale tvářím se na něj přesto dost zachmuřeně. Když se řekne Jablonec, vybaví se mi tak trochu podvod. Pelta je ve střetu zájmů, je to nespravedlivé a nečestné. A místo toho, aby se staral víc o národní tým, je jeho prioritou Jablonec," dodal Vízek.

Frýdek: Hübschman nejlepším nákupem

Přestože experti před sezonou zelenobílým příliš nevěří, najdou se i výjimky. Například bývalý sparťan Martin Frýdek považuje Jablonec jednoznačně za černého koně nastávajícího ročníku ligy.

"Myslím si, že se Jablonec bude rvát o druhé místo s Plzní a dalšími týmy. Mají sice krátkou dobu na to, ten tým nějak ustálit, ale trenéru Šilhavému už se to skvěle povedlo v Liberci. Je na to tím pravým mužem," řekl Frýdek.

A pochválil skladbu týmu a posily, které jej v letním přestupovém termínu vyztužily. "Mužstvo je výborně poskládané a Tomáš Hübschman může být nejlepším nákupem celé ligy. Je to výborný fotbalista, navíc skromný, takový typ do nepohody. Od Jablonce čekám velké věci," uzavřel Martin Frýdek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy