VIDEO Šokující rozhodnutí. Japonský sudí terčem kritiky

Japonský sudí Jujči Nišimura výrazně ovlivnil zahajovací duel mezi Brazílií a Chorvatskem.
Podívejte se na souboj Lovrena s Fredem. | Video: www.youtube.com

Sao Paulo - První zápas světového šampionátu a hned je v hlavní roli rozhodčí. Japonský sudí Jujči Nišimura výrazně ovlivnil zahajovací duel mezi Brazílií a Chorvatskem.

Po sedmdesáti minutách hry odpískal pokutový kop pro domácí, když posoudil jako faul v podstatě nevinný souboj chorvatského stopera Lovrena s brazilským útočníkem Fredem. Penaltu pak se štěstím proměnil Neymar a vstřelil svůj druhý gól v utkání.

Na sociálních sítích se ihned objevily kritické ohlasy na adresu hlavního rozhodčího. "Říká se, že velké týmy přitahují velká rozhodnutí rozhodčích. Tohle byl jednoznačný příklad. Pro mě to penalta prostě nebyla," napsal na twitter bývalý anglický rozhodčí Graham Poll.

"Špatně odpískaná penalta, ale počítá se," přidal se bývalý nizozemský reprezentant Ruud Gullit. "Šokující rozhodnutí," nebral si servítky Patrik Berger.

Kovač: To můžeme jet rovnou domů

Chorvaté se bezprostředně po utkání k penaltě nevyjadřovali. "Zápas jsme ztratili až ve druhé polovině utkání. Škoda, protože jsme pracovali dobře. Přesto na sebe můžeme být hrdí a teď musíme porazit Kamerun," uvedl záložník Ivan Rakitič.

Na tiskové konferenci už byl ale sdílnější kouč Niko Kovač. "Jestli tohle byla penalta, tak už nehrajeme fotbal ale basketbal. Je to ostuda. To už to můžeme rovnou zabalit a jet domů. Neustále se mluví o respektu, ale Chorvatsko dnes žádný respekt nedostalo. Pokud se bude v tomto trendu pískání pokračovat, tak na mistrovství musí být tak sto penalt. Byl to cirkus," rozčiloval se bývalý hráč Bayernu Mnichov.

Přísné rozhodnutí japonského rozhodčího otevřeně kritizovali ve studiu České televize také experti Ivan Hašek a Ladislav Vízek.

Hašek: Tohle bylo trochu moc

"Brazílie podle mě vyhrála nezaslouženě a trochu šťastně. Ke konci už jsem fandil Chorvatům, aby vyrovnali. Byla to strašně přísná penalta, Fred to výrazně přihrál. Chápu, že jsou domácí chránění, ale tohle bylo moc," řekl Hašek.

"Takhle by mistři světa neměli hrát. Penalta byla hodně přísná. Pokud budou rozhodčí pokračovat v tomhle trendu, tak to budou mít třeba Italové hodně těžké. Bylo to z hlediska rozhodčího rozpačité, sporný byl i neuznaný gól Chorvatů," dodal Vízek.

Trenér Brazílie: Jasná penalta!

Trenér kanárků Luiz Felipe Solari měl přitom krátce po utkání úplně odlišný názor. "Viděl jsem teď tu situaci asi desetkrát a jsem si jistý, že to byla penalta," řekl. 

"Sudí je však ten, kdo rozhoduje, a on to viděl stejně jako já. Musím svým hráčům složit kompliment, protože hráli s velkým odhodláním. A i když byli pod velkým tlakem, dokázali zápas otočit."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy