Větší Eden pro Euro? Vlastník by chtěl pomoc státu a města

Luděk Mádl Luděk Mádl
4. 4. 2014 11:00
Václav Slavíček, který vystupuje jako vlastník stadionu v Edenu, by rád zvýšil jeho kapacitu kvůli Euru 2020. Ale chce pomoc státu a města.
Stadion v Edenu už hostil utkání o Superpohár UEFA
Stadion v Edenu už hostil utkání o Superpohár UEFA | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Chcete Euro 2020? Pak už jedině v přestavěném Edenu. Ale k navýšení jeho kapacity by musely finančně přispět i město a stát. Alespoň tak to vidí advokát Václav Slavíček, který vystupuje jako vlastník zmíněného stadionu v pražském Edenu, kde hrává fotbalová Slavia.

Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, už kandidaturu na spolupořádání Eura 2020, jež musí být podána na UEFA do 25. dubna, minulý týden vzdal. To když odešel s nepořízenou od premiéra Bohuslava Sobotky. Nedostal totiž od něj okamžité vládní garance na výstavbu Národního stadionu na Strahově.

Jenže na poslední chvíli se ještě vrátila do hry varianta s rozšířením Edenu z kapacity 20 000 míst na 35 000 sedaček. To by požadavkům UEFA vyhovovalo.

Pane Slavíčku, jak se vyvinula vaše jednání s Miroslavem Peltou?

"S FAČR a panem Peltou jednám o možnosti přestavby stadionu v Edenu již od prosince minulého roku. Za účelem prezentace možnosti rozšíření kapacity sedících diváků až na 35 tisíc jsme zadali vypracování studie technické proveditelnosti. Na jejím základě nyní vedeme jednání se svazem o splnitelnosti taktéž všech ostatních podmínek, týkajících se Edenu, jež musí být splnitelné v daných termínech a jsou také podmínkou pro podání přihlášky svazem."

V jakém časovém horizontu by se věc mohla podle vás rozhodnout?

"S ohledem na to, že termín pro podání přihlášky vyprší 25. dubna, zbývá vyřešit řadu dalších věcí, které jsou nedílnou součástí přihlášky. Zajištění připravenosti stadionu z hlediska kapacity a jeho technických možností je pouze jednou z mnoha podmínek pro úspěšnou kandidaturu. Mám na mysli např. řešení vhodné dopravní infrastruktury a podobně. Takové další podmínky jsou v gesci svazu."

Už jste naznačil, že byste pořádání turnaje Euro 2020 přisuzoval veřejný zájem. Znamená to, že se pokoušíte získat pro případnou přístavbu stadionu nějakou investici i z veřejného sektoru?

"Veřejný zájem Euru 2020 nepřisuzuji jen já. Jednalo by se přece o reprezentaci naší země a města Prahy. Samozřejmě, že v takovém případě na celé akci vydělá jak stát, tak příslušné město a předpokládám, že také FAČR. Přijde mi proto logické, že by se na nákladech na rozšíření stadionu, měly podílet taktéž ty subjekty, které z této akce budou profitovat. Prozatím jsme ale v této věci nedospěli k řešení, uspokojivému pro všechny zúčastněné strany."

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy