Na svatbu s Řebíčkovou Slavií může dorazit jiný ruský ženich

Luděk Mádl Luděk Mádl
18. 12. 2013 5:00
Fotbalová Slavia hledá ruského investora. Insider zaznamenal spekulace, že může jít o společnost Rosněfť.
Polovina Řebíčkových akcií je na prodej. Vstoupí do Slavie ruský investor? A kdo to bude?
Polovina Řebíčkových akcií je na prodej. Vstoupí do Slavie ruský investor? A kdo to bude? | Foto: ČTK

Praha - Příznivci fotbalové Slavie jsou napjatí už několik týdnů. Na zprávu o realizaci očekávaného vstupu ruského investora ovšem stále čekají marně.

Deník Insider mapoval situaci a ve svém úterním vydání zjistil, že stopa vedoucí k novému spoluvlastníkovi klubu může vést i jinam, než se dosud předpokládalo. Ve hře by totiž podle Insidera mohl být i ruský ropný gigant Rosněfť.

Jak už bylo řečeno, očekávaná svatba Řebíčkovy fotbalové Slavie s bohatým ruským ženichem stále neproběhla. Navíc dosud nebyla plně odkryta ani samotná identita nápadníka.

S Alešem Řebíčkem, vlastníkem takřka 100 procent akcií Slavie, měl v uplynulých týdnech jednat Dmitrij Romaněnko z Lukoil Aviation. Jenže v ruskojazyčném byznysovém prostředí se nyní v Praze v souvislosti s fotbalovou Slavií hovoří stále hlasitěji také o společnosti Rosněfť.

Ta už se ve sportu etablovala, vlastní klub CSKA Moskva, ale pozor, nikoli fotbalový, ale ten, který hrává hokejovou KHL. A co je nejpodstatnější,  jde o firmu ovládanou ruským státem. Na rozdíl od privátního Lukoilu.

Tajemný hráč Romaněnko

Jedno je jisté, bývalému ministrovi dopravy Aleši Řebíčkovi už se nechce táhnout Slavii jak dělovou kouli u nohy bez pomoci nějakého pomocníka.

Hospodářská ztráta klubu za zúčtovací období 2012/13 činila 137 milionů korun. A vysněné evropské poháry, na kterých se dá vydělat, jsou týmu v ligové tabulce velmi vzdáleny, mužstvu naopak hrozí sestup.

O tom, že Řebíček vyjednává s ruským investorem (možná i s několika skupinami zároveň), se ví už zhruba od půlky listopadu.

Při pokusech o odhalení identity ruského kupce se objevil výrok Martina Nejedlého, poradce prezidenta Miloše Zemana, který MfD řekl: „Nemohu vyloučit, že se pan Romaněnko rozhodl se Slavií spolupracovat.“ Nejedlý měl přitom na mysli Dmitrije Romaněnka ze společnosti Lukoil Aviation, kterého Nejedlý označil, stejně jako Řebíčka, za svého rodinného přítele.

Zda by ovšem Romaněnko měl být kupcem, zástupcem kupce nebo prostředníkem, to je nejasné. A zeptat se ho napřímo zase nemožné. Na adrese Lukoil Aviation v pražské Panské ulici není už několik týdnů k zastižení.

Jak ale zjistil Insider, v ruskojazyčné pražské byznysové komunitě se víc než o Lukoilu hovoří v souvislosti se Slavií o tom, že by v celém příběhu měla nějakou roli hrát firma Rosněfť.

Mexiko, Arktida, Slavia?

To je největší ruská ropná společnost, kterou vlastní ruský stát a kontroluje ji vláda. Ropu těží i v Mexickém zálivu a investuje do nalezišť ropy v Arktidě. V minulosti právě společnost Rosněfť pohltila Chodorkovského Jukos.

Že by ve hře mohlo být víc variant než jedna, připouští i mluvčí Slavie Soňa Nouzáková: "V současné době se již několik měsíců jedná o vstupu akcionáře do akcionářské struktury Slavie. Nejedná se tedy o žádný prodej Slavie, jak to bylo mnohdy popisováno, ani se nejedná o žádného mecenáše. Tento krok je dlouhodobě plánovaný a nevychází z žádné akutní situace ohrožení Slavie. Možností vstupu je víc než ta jedna, která je prezentována v médiích, ale protože se jedná o interní záležitost, nebudeme průběžná jednání nijak komentovat."

Co se týče sportovní stránky věci, spekuluje se o tom, že celý projekt má být vymyšlený následovně: Ruský investor získá polovinu akcií klubu. Bude pak investovat do příchodu posil. A až se tito hráči budou ze Slavie prodávat, zinkasují Rusové 80 procent transferní částky, Slavii zbude jen pětina.

Jenže to by se celý obchod s akciemi musel nejprve uskutečnit.  Čas plyne a nic se neděje. Navzdory tomu, že už 19. prosince proběhne valná hromada SK Slavia Praha – fotbal, a.s.

„Rusové si vzali čas na rozmyšlenou. Je pořád možné, že se to celé do čtvrtka uskuteční , ale mnohem pravděpodobnější  asi je, že rozhodnutí , ať už bude jakékoli, padne později,“ shodují se osoby, které se pohybují v Řebíčkově blízkosti.

Mluvčí klubu Soňa Nouzáková prezentuje věc tak, že valná hromada se změnami v akcionářské struktuře vůbec nesouvisí. "Valná hromada 19. prosince bude mít naprosto řádný průběh, vychází ze základní povinnosti činnosti akciových společností. Spojovat konání valné hromady s dalšími záležitostmi, jako je případný vstup akcionáře do klubu, je naprosto mylné, stejně jako otázky spojující budoucnost Slavie s datem konání řádné valné hromady."

Vše tedy nasvědčuje tomu, že 19. prosinec patrně nebude dnem, kdy se slávisté dozvědí, co se s jejich klubem stane. Nad budoucností slavného fotbalového klubu tak stále visí velký otazník.

Jak je společnost Rosněfť propojena s byznysem v České republice? Jaké už nyní rozvíjí aktivity v souvislosti s profesionálním sportem? A které důležité sportovní kluby v této zemi už jsou v ruských rukou? Čtěte v deníku Insider.

Deník INSIDER

Pokud nemáte svůj přístup, můžete si deník Insider předplatit zde.

1 den – 9 Kč objednat
1 měsíc – 190 Kč objednat
1 rok – 890 Kč objednat

DENÍK INSIDER originální obsah z dílny Aktuálně.cz pro vaše čtečky, tablety a další digitální zařízení

 

Právě se děje

Další zprávy