Ujfaluši: Chyběl třetí gól. Rozhodčí nám upřel penaltu

Martin Jůzek
16. 6. 2008 10:00
Tomáš Ujfaluši chtěl jiné loučení s trenérem Brücknerem
Tomáš Ujfaluši v souboji s Halilem Altintopem.
Tomáš Ujfaluši v souboji s Halilem Altintopem. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ženeva (od našeho zvláštního zpravodaje) - Jako kapitán neuspěl. Tomáš Ujfaluši vedl český národní tým na letošním evropském šampionátu. Reprezentace se však po neuvěřitelném fiasku v posledním zápase s turnajem rozloučila hned po základní skupině.

"Je to škoda, hodně nás to mrzí," opakoval několikrát třicetiletý stoper po utkání s Tureckem, který fotbalisté prohráli způsobem hodně nevídaným. Neudrželi dvougólový náskok a utkání nedotáhli ani k penaltovému rozstřelu.

Zklamání bylo vidět na všech hráčích, někteří neměli daleko k pláči.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte více:
Fotbalová tragédie. Nihat dvěma góly poslal Čechy domů
Rozhodla chyba Čecha? Hlasujte, kdo byl nejhorší

Tomáši, jaké jsou teď po vyřazení vaše pocity?
To se nedá popsat, pocity se projeví, až odsud odjedeme. Myslím, že jsme byli na dosah čtvrtfinále, kde se může stát cokoliv. Mohlo to být i semifinále, k tomu byl krok. Jenže jsme si to prohráli sami, to je škoda.

Zažil jste už někdy podobný zápas?
Po sedmdesáti minutách vedeme 2:0 a potom prohrajeme. Takový zápas jsem nezažil a snad ani nezažiju. Doufám, že tohle se nám už nestane.

Čtěte také: Hrdina? Kdepak, Koller uzavřel kariéru smutnou porážkou

Co se stalo mezi prvním a druhým poločasem? Proč tam byl takový kontrast?
V prvním poločase jsme měli více ze hry. Ve druhém začali hrát Turci vabank, tlačili se v osmi hráčích dopředu. Mohli jsme dát i třetí branku. Bylo to o tom, jestli dají gól na 2:1 nebo dostanou třetí gól. A to by bylo po zápase. Vsadili na to, co jsme použili my před čtyřmi roky proti Portugalsku.

Po přestávce vás soupeř hodně zatlačil...
I když to nebyly žádné šance, tak z každého nakopnutého balonu nám hrozilo nebezpečí. Měli jsme to zvládnout, mužstvo je zkušené dost.

Chtěli jsme se rozloučit důstojně

Při posledním inkasovaném gólu obrana vystoupila. Hráli jste na ofsajd?
Nevím, jestli šlo o ofsajd nebo ne. Byl tam odražený balon. Dostal ho záložník, který byl sám. Jeden z nás vyrazil a jeden hráč tam bohužel zůstal. Jestli to byl ofsajd, to je už nepodstatné. Tak se ale prostě prohrávat nesmí.

Čtěte také: Brückner nechápal: Kolaps! Jinak to neumím vysvětlit

Vyhráli jste jen proti Švýcarsku, kdy to nebylo ideální. Potom jste se zlepšili, ale prohrávali jste. Proč?
Možná jsme měli zůstat u té hry z prvního zápasu a sbírat body. Ale to neberte vážně... Samozřejmě byla tam i smůla. Dnes se tam mohla za stavu 2:0 pískat penalta na Honzu Poláka, která podle mého názoru byla. Nebyl to náš den.

Turečtí hráči oslavují. Mají pořádný důvod - otočili utkání Česko-Turecko na 2:3 a postupují do čtvrtfinále mistrovství Evropy 2008.
Turečtí hráči oslavují. Mají pořádný důvod - otočili utkání Česko-Turecko na 2:3 a postupují do čtvrtfinále mistrovství Evropy 2008. | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Co vám stihl říct trenér, nebo co vy jemu, když končí?
Spíme na hotelu, takže bude ještě čas na nějaké poděkování nebo rozlučku s trenérem. Mrzí nás to, nejen kvůli trenérovi ale i kvůli klukům, kteří jsou tady s náma naposled. Chtěli jsme se rozloučit jinak - důstojně.

Víte o všech, kteří hodlají skončit?
Nevím přesně, kdo všechno končí. Jen jsem sledoval, o kom jste psali.

Po odchodu Kollera, Galáska na vás bude větší tíha zodpovědnosti...
Jsme si toho vědomi. Jsou tam hráči jako Jankulovski, Rosický, Baroš nebo Polák. Kolem těch se to musí točit. Teď musíme myslet na nadcházející kvalifikaci, abychom ji zvládli. Na to je ale vlastně čas, tahle porážka v nás navíc zůstane dlouho.

 

Právě se děje

Další zprávy