Hrdina? Kdepak, Koller uzavřel kariéru smutnou porážkou

Martin Jůzek
16. 6. 2008 0:33
Jan Koller byl smutný, ale tragédii z toho nedělal
Jan Koller při posledním zápase v reprezentaci
Jan Koller při posledním zápase v reprezentaci | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ženeva (od našeho zvláštního zpravodaje) - Jan Koller, nejlepší střelec v historii českého fotbalu, ukončil reprezentační kariéru. Stalo se tak po nedělním utkání s Tureckem, který národní tým prohrál 2:3 a z evropského šampionátu byl vyřazen.

"Definitivně končím," řekl novinářům krátce po závěrečném hvizdu dramatického střetnutí.

Pětatřicetiletý útočník zažil v reprezentačním dresu již devadesát zápasů, v nichž zaznamenal padesát pět branek.

"Zažil jsem krásné časy a rád na ně budu vzpomínat," dodal Koller smutným hlasem. Svůj poslední 55. gól přidal do sítě Turecka. Jenže jeho parádní hlavička z prvního poločasu nestačila, soupeř předvedl v posledních minutách nevídaný obrat.

"Věřil jsem, že to dotáhneme do vítězného konce. Ale nevyšel nám závěr," prohlásil dále hráč Norimberku, který patřil během zápasu k nejaktivnějším mužům v bílém dresu.

Stejně bych se loučil porážkou

Po slušném prvním poločase se obraz hry změnil. V útoku byl vysoký kanonýr sám a jen málokdy ho někdo podpořil v presinku. To byla chyba, na trávník se nedostal ani jeden z tří rychlých útočníků, kteří by mohli dále hrozit z brejků.

"Ve druhé půli se nám nedařilo podržet balon, dostali jsme se pod velký tlak a nemohli jsme se z něho vymanit. První gól jim hodně pomohl, měli ještě patnáct minut čas. Určitě je to hodně povzbudilo a nakonec toho dokázali využít," vysvětloval Koller.

Čtěte více: Brückner nechápal: Kolaps! Jinak to neumím vysvětlit

Ještě krátce před vypršením základní hrací doby to vypadalo, že zápas skončí remízou. Také český útočník už pomalu přemýšlel o pokutových kopech, které by při takovém výsledku rozhodly o postupujícím do čtvrtfinále.

Za českou obranou se však zčistajasna ocitl Nihat, který druhým gólem zničil postupové naděje českého výběru. To byl šok a tohoto momentu nebude litovat jen pár hráčů. Kromě Kollera nebo Galáska v národním týmu končí určitě také kouč Karel Brückner.

"Trenér nám ještě nic neříkal, měl jiné povinnosti. V kabině převládalo mlčení a samozřejmě tam panovala špatná nálada," zmínil.

"A jestli to zabolí? Stejně bych se asi loučil po prohraném zápase. Nedá se nic dělat," bral Koller porážku pragmaticky.