Uhrin starší: Český fotbal je v útlumu, na šampionát nepatří

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
3. 6. 2014 15:52
Někdejší reprezentant a trenér národního týmu na Euru 1996 Dušan Uhrin si myslí, že česká reprezentace je v útlumu.
Dušan Uhrin.
Dušan Uhrin. | Foto: Internet

Praha - Fotbalový šampionát je sice snem každého fotbalisty, ovšem český tým by v současné situaci neměl na mundialu co dělat. To si jen několik dní před startem MS v Brazílii myslí Dušan Uhrin starší, lodivod stříbrného týmu z Eura 1996. 

"Těžko bychom se v současné světové konkurenci uplatnili. Český fotbal jako takový je v určitém útlumu," tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Před mistrovstvím světa v Brazílii nechybějí obavy, zda bude mít tento svátek fotbalu klidný průběh. Jaký je váš názor?

V posledních týdnech přicházejí zprávy o různých nepokojích, stávkách, či demonstracích, ale skoro před každou velkou akcí se mluví o všelijakých problémech. Věřím, že do zahájení šampionátu se vše, třeba i díky policii, uvede do přijatelného stavu. Brazílie si nebude chtít ve světě poškodit své jméno.

Takže se domníváte, že vše bude v optimálním stavu?

Nejsem si jistý, zda tak mamutí soutěž s 32 mužstvy a dlouhou řadou hostů zvládnou po organizační stránce. Nebude snadné plně vyhovět očekávaným požadavkům výprav už na letištích, v hotelích i na stadionech. Na pořadatele to bude obrovský nápor.

Většina expertů považuje Brazílii za jasného favorita šampionátu. Myslíte si to i vy?

Nebudu trhat partu (smích). Vysoké cíle však bude mít také Argentina, silné týmy postaví Španělsko, Itálie a hlavně Německo, které se na podobných velkých akcích dokáže prezentovat výbornými výsledky. Hodně bude záležet, jak se dokáží prosadit osobnosti v jednotlivých mužstvech. Do závěrečných bojů by pak mohlo postoupit i Portugalsko.

Lze litovat, že český fotbal cestu do Brazílie nenašel?

Je to samozřejmě škoda, ale těžko bychom se v současné světové konkurenci uplatnili. Český fotbal jako takový je v určitém útlumu a celá atmosféra kolem něj je špatná. Navíc ve známých zahraničních klubech mají jistotu základní sestavy pouze Petr Čech a Tomáš Rosický.

Vidíte řešení současného stavu?

Prvním krokem by měla být účast Sparty v Lize mistrů a úspěšné tažení dalších tří mužstev v Evropské lize. S úspěchy národního mužstva jsou totiž dobré klubové výsledky úzce spojeny.

Přesvědčil jsem se o tom například v roce 1996, kdy kádr tohoto stříbrného celku tvořili hráči Slavie a Sparty, kteří sbírali cenné zkušenosti v evropských pohárech. A tyto špičkové hráče z ligy pak doplnilo několik fotbalistů, kteří působili v renomovaných zahraničních klubech, kam však odcházeli už jako ostřílení kozáci.

V současnosti však přestupují nevyzrálí a většinou ještě v juniorském věku, protože výraznou převahu má ekonomika. Proto je dobře, že někteří nadějní hráči Sparty zahraniční angažmá zatím odložili.    

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Skupina Rage Against the Machine v Praze nevystoupí, zpěvák si poranil nohu

Americká rocková kapela Rage Against the Machine zrušila evropské turné včetně koncertu, který měla odehrát 19. září v pražské O2 areně. Informaci potvrdila česká pobočka pořádající agentury Live Nation. Důvodem je indispozice dvaapadesátiletého zpěváka Zacka de la Rochy. Poranil si nohu a poslední koncerty musel absolvovat vsedě. "Lékaři mu doporučili, aby v srpnu a září nepokračoval v turné po Velké Británii a Evropě. S velkým zklamáním šňůru musíme zrušit," uvedli hudebníci.

Po vystoupení 14. srpna v newyorské Madison Square Garden frontman zamíří domů, aby se rehabilitoval. "Moc se omlouváme všem, kteří na nás roky čekali," dodává sestava. Ta vznikla roku 1991, dále ji tvoří kytarista Tom Morello, baskytarista Tim Commerford a bubeník Brad Wilk. Rage Against the Machine v uplynulé dekádě osm let nekoncertovali. Znovu se dali dohromady u příležitosti současného turné. To mělo začít roku 2020, kvůli pandemii však bylo dvakrát odložené.

Vstupenky na pražský koncert zaplacené online budou v plné výši automaticky refundovány na účet, ze kterého proběhla platba. Peníze za lístky zakoupené v kamenných prodejnách pořadatelé začnou v místě zakoupení vracet 18. srpna.

před 1 hodinou

Trump využil u prokuratury práva nevypovídat. Bez odpovědi zůstalo 400 otázek

Bývalý americký prezident Donald Trump využil svého práva nevypovídat více než 400krát, když ve středu předstoupil před generální prokurátorku státu New York Letitii Jamesovou v rámci vyšetřování praktik jeho rodinné firmy. S odvoláním na zdroje obeznámené s průběhem dotazování to uvádí některá americká média. List The New York Times (NYT), že Trumpovy dvě nejstarší děti se při svých setkáních s vyšetřovateli na pátý dodatek americké ústavy neodvolávaly.

Jediná otázka, na kterou prezident z let 2017 až 2021 prokuratuře pod přísahou odpověděl, byla ta ohledně jeho jména, řekl Trump televizei NBC News jeho právník Ron Fischetti. Podle informací NYT následně předvolaný oznámil, že dál nebude spolupracovat a Jamesovou, která seděla ve stejné místnosti, označil za "odpadlickou prokurátorku". Následovalo prý více než 400 otázek, na něž Trump reagoval slovy "stejná odpověď" na znamení toho, že využívá práva nevypovídat.

NBC News informovaný zdroj sdělil, že Trump toto právo uplatnil více než 440krát. Prokuratura po několikahodinovém setkání potvrdila, že exprezident skutečně odmítal odpovídat, nicméně nespecifikovala, kolikrát se tak stalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Záchranářům se nepodařilo dostat k horníkům uvězněným v mexickém dole

Potápěčům ze záchranné služby se nepodařilo sestoupit k deseti horníkům uvězněným v zatopeném dole v Mexiku, uvedly úřady. První pokus potápěčů zmařily sutiny a také tma, uvedla agentura AP. Neštěstí v dole se stalo před týdnem a od té doby nejsou o hornících žádné zprávy.

Ve středu se dvojice potápěčů ponořila do jedné ze tří zatopených šachet, aby odstranila část sutin. Ani potom se jim ale nepodařilo dostat do dolu. "Ačkoliv měli zapnutá světla, neměli dostatečnou viditelnost, aby rozeznali, co hledají," uvedl ministr obrany Luis Cresencio Sandoval. Podle ministra se potápěči a záchranáři znovu pokusí dostat do uhelného dolu.

Úřady se snaží snížit hladinu vody v dole pomocí pump. Odčerpávání vody znovu spustili po ukončení prvního pokusu o sestoupení k horníkům.

Neštěstí se stalo v mexickém státě Coahuila, kde se těží uhlí, ve středu 3. srpna odpoledne místního času, když se propadla stěna šachty a důl byl zaplaven. Uvnitř bylo v tu chvíli 15 horníků; pěti z nich se podařilo dostat na povrch. Se zbylou desítkou se od té doby nepodařilo navázat kontakt.

Zdroj: ČTK
Další zprávy