UEFA kvůli pandemii rozdělí mezi účastníky ME o miliardu méně

ČTK ČTK
7. 6. 2021 14:31
Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) kvůli dopadům pandemie koronaviru rozdělí mezi 24 účastníků mistrovství Evropy o 40 milionů eur (1,02 miliardy korun) méně, než původně plánovala. Přesto půjde s 331 miliony eur (přes 8,4 miliardy korun) o rekordní částku. Na Euru 2016 inkasovaly týmy o 30 milionů eur méně. Informovala o tom agentura SID.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Každé z mužstev, mezi nimiž je i Česká republika, si jen účastí na závěrečném turnaji vydělalo 9,25 milionu eur (téměř 235 milionů korun). Díky tomu už Češi získali více peněz než za postup a účast v základní skupině na Euru 2016 ve Francii.

Za vyhraný zápas v základní skupině se bude udělovat milion eur (25,4 milionu korun), za remízu o polovinu méně. Postup do osmifinále vynese jednotlivým svazům 1,5 milionu eur (38,1 milionu korun), čtvrtfinále 2,5 milionu eur (63,5 milionu korun) a semifinále čtyři miliony eur (zhruba 101,6 milionu korun). Zatímco poraženému finalistovi připadne pět milionů eur (přes 127 milionů korun), vítěz získá o tři miliony eur více (přes 203 milionů korun).

Pokud některá země vyhraje na Euru všech sedm utkání, vydělá si maximálně 28,25 milionu eur (přes 718 milionů korun). Původně měla částka dosahovat 34 milionů eur. Před pěti lety to bylo o sedm milionů eur méně.

Euro se mělo uskutečnit již loni v létě, kvůli pandemii covidu-19 bylo ale o rok odloženo. Hrát se bude v jedenácti městech v jedenácti zemích od 11. června. Česká reprezentace se ve skupině D představí proti Skotsku, Chorvatsku a Anglii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Stát loni na daních vybral přes bilion korun, meziročně mírně více

Celkové daňové příjmy státu bez pojistného na sociální zabezpečení loni stouply meziročně o 1,2 procenta, tedy o 12 miliard korun, na 1,03 bilionu korun. Například na dani z přidané hodnoty stát získal 463,7 miliardy korun, meziročně o 37,2 miliardy korun více. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral 200,6 miliardy korun, meziročně o 40 miliard korun více. Vyplývá to z dat zveřejněných ministerstvem financí v rámci údajů o státním rozpočtu za loňský rok.

Naopak z daně z příjmu fyzických osob stát za loni získal meziročně o 59 miliard korun méně, tedy 172,6 miliardy korun. Důvodem byly daňové změny účinné od roku 2021, zejména snížení základu daně o více než 25 procent a zvýšení slevy na poplatníka. Ministerstvo financí minulý týden uvedlo, že rozpočet změnou daní loni přišel o 56,7 miliardy korun a na úrovni veřejných financí ztráta činí 90,2 miliardy korun. Méně stát vybral loni i ze spotřebních daní, zhruba 158 miliard korun.

Samotný státní rozpočet získal loni na daňových příjmech bez pojistného na sociální zabezpečení 698,7 miliardy korun, tedy o 19,5 miliardy korun méně. Vliv měla i loňský úprava rozpočtového určení daní ve prospěch obcí a krajů. Schodek rozpočtu loni vyšplhal na rekordních 419,7 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Policie osvobodila rukojmí z texaské synagogy, podezřelý je po smrti

Rukojmí, které v synagoze v texaském městě Colleyville držel neznámý pachatel, se podařilo osvobodit. Všichni jsou v pořádku, oznámil texaský guvernér Greg Abbott. Podezřelý je po smrti, uvedl na tiskové konferenci šéf policie v Coleyville.

"Modlitby byly vyslyšeny. Všichni rukojmí jsou živí a v bezpečí," napsal Abbott na Twitteru. Krátce předtím bylo ze synagogy slyšet hlasitou ránu a zvuky podobné střelbě, napsala AP.

Policie byla k synagoze přivolána v sobotu v 11:00 místního času (18:00 SEČ). Podle zdroje blízkého situaci podezřelý původně vzal čtyři rukojmí včetně rabína, jednoho člověka po zhruba šesti hodinách propustil. Vyšetřovatelům se zatím nepodařilo muže identifikovat ani určit motiv činu.

Web ABC News dříve informoval, že podezřelý mluvil o pákistánské teroristce Áfíe Siddíkíové jako o své sestře a požadoval její propuštění. Siddíková byla v New Yorku odsouzena k 86 rokům vězení za pokus o zabití amerických vojáků. Její bratr Muhammad Siddíkí je však podle svého právního zástupce v Houstonu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy