Tragédie v rodině bývalého slávisty Jandy. Jeho dvouletý syn utrpěl těžký úraz míchy

Jiří Škuba Jiří Škuba
21. 7. 2021 16:45
Bývalý slávistický záložník Petr Janda společně s manželkou Lenkou zažívají během posledních týdnů ty nejtěžší životní chvíle. Jejich jediný syn Jakub utrpěl krátce před svými druhými narozeninami vážný úraz, chlapec má poškozenou míchu v oblasti krku.
Petr Janda ve slávistickém dresu | Video: Sk Slavia Praha

Dvojnásobný mistr se Slavií a stříbrný medailista z MS do dvaceti let v Kanadě se se svým příběhem svěřil ve videovzkazu v rámci předsezonní tiskové konference svého bývalého klubu.

"Způsobil to úraz, kdy se na Kubíka při pobíhání na zahradě převrátil zahradní stroj. Během vteřiny bylo neštěstí na světě. Ač Jakoubek neměl nic zlomeného a ani nikde nekrvácel, v nemocnici lékaři po vyšetření magnetickou rezonancí zjistili jednu z nejhorších diagnóz - poškození míchy v oblasti krku," popisují manželé Jandovi na stránce Projakoubka.cz.

Úraz podobného charakteru ovlivňuje i základní životní funkce, jako je dýchání, vylučování, zažívání nebo třeba i termoregulace a chuť k jídlu. Jakub musel být kvůli postupujícímu otoku míchy pár hodin po úrazu uveden do umělého spánku, protože se mu zhoršovalo jeho dýchání, a byl napojen na plicní ventilátor.

Po týdnech nejistoty a pobytu v nemocnici už je Jakub společně se svými rodiči doma. Nyní už dýchá bez podpory ventilátoru, podařilo se mu rozhýbat skoro celou levou ruku a také reaguje i na šimrání na nohou. Jeho cesta, na jejímž konci je sen opět se postavit na nohy a kopnout do míče, ale teprve začíná.

"Jedinou možností ke zlepšení jeho stavu je intenzivní rehabilitace, a proto po propuštění z nemocnice sháníme prostředky na cvičení ve specializované dětské neuroklinice. V té by Jakoubek mohl dostat tu nejlepší péči, ale tato rehabilitace je dlouhodobá a tudíž velmi finančně nákladná," popisuje Petr Janda.

Na pomoc malému Jakubovi byl zřízen transparentní účet u neziskového sdružení DONOR, kam mohou lidé přispívat na základě svých možností jakoukoliv finanční částkou. Číslo účtu je 2362424002/5500.

 

Právě se děje

Další zprávy