22. 5. 2008 10:45
Lampard: Prohrál lepší tým, ale to se stává
Zkalmaný Petr Čech po finále Ligy mistrů.
Zkalmaný Petr Čech po finále Ligy mistrů. | Foto: Reuters

Londýn - Kapitán Chelsea John Terry měl vše ve svých rukou. Kdyby dal v páté sérii penaltového rozstřelu finále Ligy mistrů gól, "Blues" by slavili historický triumf.

Jenže podklouzl a trefil tyč. K pohromě však vůbec nemuselo dojít, kdyby se předtím nenechal vyloučit Didier Drogba.

Kapitán londýnského celku přezdívaný Mr. Chelsea totiž neměl vůbec do penalt zasáhnout. Na pátou sérii pokutových kopů byl podle asistenta kouče Chelsea Henka Ten Cateho totiž určen Drogba.

Útočník z Pobřeží Slonoviny však šest minut před koncem prodloužení dal v hromadné potyčce facku Vidičovi a sudí Michel´ jej po právu vyloučil.

Chelsea v Anglii nelitují. Vysmívají se Abramovičovi
Čech chytil Ronaldovi penaltu. Slaví ale Manchester

"John nebyl určen do první pětky penaltových exekutorů. V průběhu zápasu se to však změnilo. Někteří se necítili dobře a Drogba byl vyloučen," cituje Ten Cateho britský deník The Sun.

K páté střele na brankáře van der Sara se tak postavil Terry. Před ním vychytal Čech Ronalda, takže Chelsea byla jen krůček od historického triumfu.

Na tolik diskutovaný nekvalitní trávník na deštěm skrápěném stadionu v Lužnikách však v tu nejnevhodnější dobu doplatil kapitán "Blues". Po něm nedal ani Anelka a trofej pro Ligu mistrů doslova vyrval soupeři z náručí úspěšný Ryan Giggs.

Prohrál lepší tým?

Chelsea stejně jako letos ve finále Ligového poháru a v Premier League skončila druhá.

"Celý týden jsme penalty poctivě trénovali a hodně jsme si na ně věřili. Všichni jsme byli hodně sebevědomí," pokračoval holandský kouč.

Za stavu 1:1 nastalo prodloužení. Na jeho konci byl vyloučen Drogba. Za facku Tevézovi, který však viděl od slovenského sudího Michela jen žluté napomenutí | Foto: Reuters

Terry opouštěl moskevský stadion jako zlomený muž, přestože to byl on, kdo zázračným zákrokem hlavou v prodloužení zabránil možná rozhodujícímu gólu z kopačky Ryana Giggse.

Za svého spoluhráče se po utkání postavil autor gólu na 1:1 Frank Lampard: "Nikdo nebude Johna v klubu kritizovat za to, že nedal penaltu. Nikdo. Tím jsem si jistý."

"Jen málo stoperů by se v tak vypjaté chvíli postavilo k rozhodující penaltě," dodal Lampard, jenž nastoupil k finále poté, co se dlouho vyrovnával se smrti své matky Pat. Prožíval tak hodně těžké chvilky, které jej přepadly v samém finiši sezony.

Lampard se však dokázal psychicky srovnat a být oporou Chelsea v moskevském finále. Podle něho si jeho tým zasloužil zvednout pohár pro vítěze Champions League více než soupeř z Manchesteru.

"Zasloužili jsme si vyhrát. To nemůže nikdo popřít. Hře jsme naprosto dominovali a vytvořili jsme si řadu šancí. Lepší tým nezvítězil. Je to trpké, ale to se ve fotbale stává. Kdyby John nepodklouzl, slavili bychom my. Je to jen detail, který nás stál vítězství," rozebíral po utkání Lampard.

Neúspěšnému exekutorovi nic nevyčítal ani manažer Avram Grant, jenž nejspíš na Stamford Bridge po sezoně skončí.

"John Terry stojí za tím, kam jsme to v sezoně dotáhli. Celý rok byl skvělý. Je mi líto jeho i týmu. Měli jsme hodně šancí, sahali jsme po vítězství. Není to ale naposledy, co se Chelsea dostala do finále," věří izraelský kouč.