Čech chytil Ronaldovi penaltu. Slaví ale Manchester

Václav Rojík
21. 5. 2008 23:34
Manchester - Chelsea 2:1 po penaltách
Crisitano Ronaldo překonává bezmocného Petra Čecha v brance Chelsea ve finále Ligy mistrů. | Foto: Reuters

Moskva - Brankář Petr Čech se nestal čtvrtým fotbalistou z České republiky, který vyhrál Ligu mistrů.

Přestože vychytal ve finále v Moskvě v penaltovém rozstřelu Cristiana Ronalda, Chelsea nakonec pokutové kopy nezvládla a s Manchesterem United prohrála 1:2.

Svěřenci Alexe Fergusona slaví triumf v nejprestižnější evropské klubové soutěži potřetí v historii. Chelsea na svoje prvenství v Champions League dále čeká.

Po brankách Ronalda a Johna Terryho se za stavu 1:1 prodlužovalo. Musel rozhodnout až penaltový rozstřel, v němž vstřelil v sedmé sérii vítězný gól střídající Ryan Giggs. Chelsea sice v penaltách vedla, když Čech chytil Ronaldovu penaltu, jenže kapitán Chelsea John Terry při svém pokusu podklouzl a trefil tyč. Po něm pak selhal i Nicolas Anelka.

Zápas jsme sledovali on-line

Finálový zápas, který na kluzkém trávníku dovezeném ze Slovenska rozhodovala trojice slovenských sudí v čele s Lubošem Michelem, začal podle očekávání hodně opatrně. Častěji však měli míč na kopačkách fotbalisté Manchesteru.

Ronaldo nejprve nedal Čechovi šanci

Dlouho byla jediným vzrušením pro diváky v moskevských Lužnikách potyčka mezi Scholesem a Makelelem.

Po necelé půlhodině hry však přišel první zlom v utkání, když zničehonic poslal Manchester do vedení Crisitano Ronaldo.

Brown centroval od postranní čáry, Essien zaspal v šestnáctce při bránění portugalského záložníka, jenž si naskočil na hlavičku a osmou trefou v letošním ročníku Ligy mistrů nedal Čechovi šanci.

Vedoucí branka mužstvo Alexe Fergusona pořádně nastartovala a záhy přišly velké chvíle českého gólmana.

Fanoušci Chelsea zdrceni. Zrušili jim let do Moskvy
Hledá se vládce Evropy. Moskva ožívá Ligou mistrů

Deset minut po vedoucí brance obrana Chelsea propadla a Tevez po Ronaldově centru hlavičkoval ve vyložené šanci, kterou Čech parádně zlikvidoval.

Obrana "Blues" však odkopla jen k nabíhajícímu Carrickovi, jenž přinutil šestadvacetiletého gólmana k dalšímu skvělému zákroku. A to už musel plzeňský odchovanec na své spoluhráče pořádně zvýšit hlas.

Lampard dostal Chelsea do hry

Fotbalista Manchesteru Cristiano Ronaldo dává přes obránce Essiena úvodní gól Finále Ligy mistrů. | Foto: Reuters

Zatímco obraně Manchesteru dlouho dělaly problémy jen vlastní nedorozumění s brankářem Van der Sarem, na druhé straně zažíval Petr Čech pořádně horké chvilky.

Další příležitost United se urodila poté, co Makelele promáchl v šestnáctce centrovaný míč soupeře a Tevez v další stoprocentní šanci pálil vedle.

Rozjetý Manchester ale pořádně zchladil úplný závěr poločasu, kdy Essien trochu nazdařbůh střílel zdálky, jenže míč se po teči Carricka a Rio Ferdinanda dostal k Lampardovi, který mohl pohodlně srovnat.

Vyrovnávací gól Manchesterem hodně otřásl. Po přestávce měla už navrch Chelsea. Čech se musel většinu druhé půle nudit, protože United začali směrem dopředu hodně uvadat.

Drogba nedal, pak byl vyloučen

Krátce po změně stran málem nachytal Van der Sara po efektivní zasekávačce Essien. Nizozemský gólman totiž uklouzl, jenže reprezentant Ghany odkrytou branku netrefil. Následně se neujala ani Ballackova dalekonosná střela zdálky.

Frank Lampard oslavuje gól Chelsea.
Frank Lampard oslavuje gól Chelsea. | Foto: Reuters

Po vedoucím gólu Chelsea sahal čtvrt hodiny před koncem Didier Drogba, jehož pokus po otočce zpoza šestnáctky skončil na tyči. Gól už do konce devadesáté minuty nepadl, a tak došlo na prodloužení.

V jeho úvodní desetiminutovce si obě mužstva připravila velké šance. Nejprve fotbalisté Chelsea dokonale rozebrali v šestnáctce soupeřovu obranu a Lampard po otočce nastřelil břevno.

Chvíli poté na druhé straně nalákal Evra na sebe Čecha i obránce Chelsea, naservíroval míč střídajícímu Giggsovi, jehož pokus do prázdné branky reflexivně vyhlavičkoval Terry.

Pak už byly k vidění jen emoce. Po Tevezově odkopu se strhla rozmíška, Drogba dal facku Vidičovi a byl vyloučen.

Více prodloužení nenabídlo a rozhodnout musely penalty. První se postavil do branky Čech, jehož s přehledem překonal Tevez.

Po něm nezváhali ani Ballack, Carrick a Belletti. Ronaldo při své penaltě zastavil rozběh a střelu z kroku Čech zlikvidoval. Pak se trefili Lampard, Hargreaves, Ashley Cole a Nani. Terry mohl rozhodnout, jenže přišlo nešťastné podklouznutí.

Andersson, Kalou a Giggs udrželi pevné nervy, zato Anelka selhal a umožnil radost z vítězství Manchesteru United.

Manchester United - Chelsea 1:1 (1:1), 6:5 na penalty.
26. Ronaldo - 45. Lampard, rozhodující penalta Giggs.