Švýcary pohání krev z jihu. Co na to čeští ´knedlíci´?!

Miloslav Lubas
22. 6. 2011 10:30
Česká fotbalová U 21 proti švýcarskému Babylonu 
Švýcar Emeghara (v červeném) dokumentuje mnohonárodnostní složení své reprezentace
Švýcar Emeghara (v červeném) dokumentuje mnohonárodnostní složení své reprezentace | Foto: Reuters

Praha - Ohniví Italové. Hraví Francouzi. Důkladní Němci. A jakoby to nestačilo, tak i bleskurychlí Arabové. Výbušní svalovci z ´černé´ Afriky. Techničtí a ostří Balkánci.

Taková je švýcarská fotbalová jednadvacítka.

Emeghara, Mehmedi, Shaqiri, Gavranovič, Pavlovič, Khalifa, Kasami. Rossini, Berardi. A pravda, pak i středoevropsky znějící jména - Sommer, Hochstrasser, Frei, Klose.

A proti nim jen samí Češi. Knedlíkově pomalí Češi, jak o nich psal ve své sportovní povídce Ota Pavel.

Zápas budete moci sledovat v online reportáži ZDE

Se Švýcary se střetnou ve středečním semifinále ME do 21 let. A teoreticky by se měli jejich mnohonárodnostním koktejlem zalknout. Zvláště, pokud je namíchaný rovněž z borců, kteří vyhráli v roce 2009 mistrovství světa do 17 let.

Na švýcarské ´posily´ z rodin přistěhovalců z jihu Středoevropané svým pohybovým talentem nestačí.  "Nemáme to v genech," řekl Aktuálně.cz asistent trenéra reprezentačního áčka a kouč FK Jablonec František Komňacký.

Čtěte také:
Chramosta, Kozák, nebo Pekhart? Kdo sestřelí Švýcary?
Těžký sok: Dovalilovy hochy čeká helvétské bratrstvo
Lvíčata v euforii. Postup trefil Chramosta v 89. minutě

Ale existují přece jen protizbraně, díky nimž nemusí mladá reprezentace z pohádkově bohaté země pod Alpami ´nemotorné´  Čechy přejet.

Jak šinkanzen Tokio - Kjótó lokálku Železný Brod - Tanvald.

Co s jiskřivým švýcarským mixem? Vystrašit ho týmovým duchem

"Švýcarům můžeme čelit taktikou, disciplínou, chytrostí  a kombinačními schopnostmi," prohlásil Komňacký. A prý také větší vůlí překonávat bolest.

Za velkou přednost české jednadvacítky považuje Komňacký týmový duch. "Při utkání s Anglií by manažery individuálně zaujali tak tři čtyři Angličané, ale asi žádný český fotbalista, možná nějaký obránce. A přece jsme vyhráli," poznamenal.

Bývalý československý a český reprezentant Václav Němeček oblékal v 90. letech dres švýcarského klubu Servette Ženeva. "Už před patnácti lety hrálo ve švýcarské lize hodně cizinců, teď jich tam působí ještě víc," dodal Němeček.

Podle něj jde o přirozený vývoj, související s migrací z chudšího jihu do ekonomicky vyspělejších států na severu .

Chudší Česko přistěhovalce neláká, fotbal na to doplácí

"Nevidím na tom nic špatného. Cizinci oživují ligy  a také národní týmy nejen ve Švýcarsku, ale třeba i v Německu," konstatoval Němeček. "Jen my máme smůlu, že nejsme tak bohatá země, a přistěhovalce nelákáme."

Když má někdo lepší pohybové geny, musí se na něj takticky. Tomuhle prvku se říká zdvojování
Když má někdo lepší pohybové geny, musí se na něj takticky. Tomuhle prvku se říká zdvojování | Foto: Reuters

Podle nejnovější statistiky se Švýcarsko řadí v Evropě svou hospodářskou úrovní na třetí místo - za Lucembursko a Norsko. Česko za ním zaostává zhruba o dvacet příček.

Kupní síla obyvatel v ´zemi helvétského kříže´ převyšuje zhruba dvakrát kupní sílu lidí v Česku.

Hráči s ´nešvýcarskými´ jmény tvoří bezmála polovinu švýcarské reprezentace. Původní obyvatelstvo ve Švýcarsku přitom stále jasně dominuje nad přistěhovalci.

Komňacký vidí vysvětlení také v tom, že kluci z chudších imigrantských rodin se chtějí ve fotbale mnohem více prosadit než děti movitějších ´starousedlíků´.

Trenérům jednadvacítky se podařilo skloubit typické švýcarské vlastnosti s vlastnostmi fotbalistů z Balkánu, z arabských zemí a Afričanů. "A vznikla nebezpečná kombinace pro každého soupeře," konstatoval Komňacký.

Střelci švýcarského postrachu - Mehmedi, Shaqiri nebo Emeghara

Švýcaři ne ME v Dánsku staví obranu především z fotbalistů se švýcarsky znějícími jmény. V útočném snažení spoléhají hodně na borce, jejichž původ sahá do zemí, položených na jih od Alp.

V jednotě je síla
V jednotě je síla | Foto: Reuters

Například při výhře s Bělorusy 3:0 dvakrát skóroval Mehmedi, vítězství nad Dány 1:0 zajistil úchvatným sólem Shaqiri.  Dány Švýcaři porazili 2:0, jednu z branek vsítil Emeghara.

"Hráči z jižních zemí mají od přírody větší kloubní rozsah než Středoevropané. Vvyužívají toho mimo jiné v soubojích jeden na jednoho," podotkl Komňacký.

Zajímavé srovnání mu poskytl český fotbalista s tmavou barvou pleti na zájezdu reprezentačního áčka v Japonsku - liberecký obránce Gebre. Syn etiopského otce a české matky.

"Svou pohybovou kulturou se jako jediný vyrovnal Peruáncům a domácím hráčům," uvedl Komňacký.

Němeček získal o švýcarském juniorském fotbalu zprávy od svých bývalých spoluhráčů ze Ženevy. "Za jejich úspěchem nestojí jen hráči s původem z jižních států. Švýcaři se v posledních letech mládeži hodně věnují, vytvořili kvalitní tréninková centra a kladou velký důraz na fotbalovost," shrnul.


 

Právě se děje

před 16 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy