Lvíčata v euforii. Postup trefil Chramosta v 89. minutě

19. 6. 2011 23:18
Češi vyhráli 2:1, ještě minutu před koncem prohrávali
Vítězná radost Morávka, Chramosty a Suchého.
Vítězná radost Morávka, Chramosty a Suchého. | Foto: Reuters

Viborg - Čeští fotbalisté do 21 let porazili v rozhodujícím zápase základní skupiny Anglií 2:1 a postoupili do semifinále evropského šampionátu v Dánsku.

Ještě minutu před koncem se přitom nacházeli v kritické situaci, prohrávali totiž gólem Dannyho Welbecka ze 76. minuty. Rozhodující moment ale přišel v 89. minutě, kdy po akci Gecova zblízka skóroval střídající Jan Chramosta.

Remíza Čechům k postupu stačila, v nastaveném čase navíc ještě dokonal obrat další střídající hráč Tomáš Pekhart. O finále si to lvíčata rozdají s mladými Švýcary ve středu od 20:45.

ŽIVĚ Česko porazilo Anglii a postoupilo do semifinále Eura
Nevídané! Na ME ´21´ stačily k postupu pouhé tři body

K postupu na olympijské hry do Londýna stačí českému týmu vyhrát jeden ze dvou posledních zápasů na Euru. Buď semifinále, nebo případný duel o třetí místo proti poraženému z duelu Španělsko - Bělorusko.

Kouč Jakub Dovalil udělal několik změn v sestavě. Jedna byla vynucená, když potrestaného Váchu nahradil Mareček. Místo Pekharta dostal v útoku šanci Kozák, a Hlouška nahradil Kovařík.

V první šanci vychytal Welbecka Vaclík, v 17. minutě ale mohli jít do vedení Češi. To když právě novic Mareček pálil pohotově pod břevno. V další příležitosti poté vůbec netrefil míč defenzivní štít Gecov.

V této šanci se Danny Welbeck ještě neprosadil.
V této šanci se Danny Welbeck ještě neprosadil. | Foto: Reuters

Angličané se postupem času dostávali do tempa, nebezpeční byli především rychlonozí křídelníci Sturridge a Sinclair.

Ve druhé půli se český tým zbaběle zatáhl před vlastní šestnáctku a za svůj bezkrevný výkon zaplatil málem tu nejvyšší cenu. Čtvrt hodiny před koncem Sturridge odcentroval na Welbecka, na jehož hlavičku si sice Vaclík sáhl, ale její cestě do sítě zabránit nedokázal.

Sedm minut před koncem poslal trenér Dovalil do hry Chramostu s Pekhartem a Češi prožili závěr snů. V 89. minutě perfektně zabojoval Gecov, v šestnáctce soupeře zadribloval, nasměroval míč před branku, kde dobíhající Chramosta lehce poslal míč nad vyběhnuvšího brankáře Fieldinga.

Šťastný střelec si v euforii stáhl dres, za což viděl žlutou kartu. V nastaveném čase pak mladoboleslavský útočník ještě přihrávkou před prázdnou branku vyzval ke gólové střele Pekharta. Na stadionu ve Viborgu hned poté vytryskla česká postupová radost.

Mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let - skupina B (Viborg):

Anglie - ČR 1:2 (0:0)
Branky: 76. Welbeck - 89. Chramosta, 90.+4 Pekhart. Rozhodčí: Tagliavento (It.) - Borsch (Něm.), Borkowski (Pol.). ŽK: Walker - Suchý, Chramosta. Diváci: 5262.

Anglie: Fielding - Walker, Smalling, Jones, Bertrand - Cleverley (76. Albrighton), Henderson (64. Lansbury), Muamba, Sinclair (87. Rose) - Sturridge, Welbeck. Trenér: Pearce.

ČR: Vaclík - Čelůstka, Suchý, Mazuch, Lecjaks - Gecov - Dočkal, Morávek (83. Chramosta), Mareček, Kovařík (68. Černý) - Kozák (83. Pekhart). Trenér: Dovalil.