Švýcarská ostuda: Barcelona z nich udělala turisty

24. 10. 2008 14:33
Výlet do Barcelony a Doněcku: Místo fotbalu památky
Benjamin Huggel z Basileje se snaží bránit Thierry Henryho z Barcelony
Benjamin Huggel z Basileje se snaží bránit Thierry Henryho z Barcelony | Foto: Reuters

Basilej - Dva kluby zatím nedokázaly v letošní Lize mistrů bodovat. Nulu na svém kontě mají fotbalisté Marseille a Basileje.

Od obou celků se přitom nečekaly tak špatné výkony. A zvláště švýcarská veřejnost těžko nese výkony tamního mistra.

Nula bodů, skóre 1:9, to je vizitka Basileje, která již těžko může pomýšlet na postup. Skupině C vládne stejně jako zatím celé Champions League Barcelona.

Španělský tým oproti tomu ani jednou neztratil. V Doněcku tomu byl blízko, ale zachránil jej Messi. A naposledy vyhrál i v alpské zemi.

Čtěte dále: Rekordní smršť. Nejvíc gólů v Lize mistrů od roku 2000

Ve městě, kde protéká řeka Rýn, se diváci ve středu těšili na hvězdy světového formátu a potají doufali, že by domácí tým mohl překvapit.

Nestalo se tak. Barcelona nastřílela pět branek během padesáti minut a větší debakl odvrátila jen uvolněná hra hostů. Po zápase se média i experti shodli: Messi a spol. vyškolili soupeře.

Příště jeďte na fotbal jako turisté

Na St. Jakob parku sice oblékla Basilej modročervené dresy, které tradičně nosí známější soupeř, ale k záměně nemohlo dojít. Po čtvrthodině hry svěřenci mladého kouče Guardioly vedli 2:0. Na hřišti dominoval jediný tým.

"Nemám odpověď na to, proč jsme měli ve své hře tolik nedostatků," řekl po zápase švýcarský kouč Christian Gross.

Po zápase se mluvilo především o famózní Barceloně, z její strany mělo jít o galapředstavení. A ze strany Basileje? Tragédie.

"Každých pět minut jsem se díval na hodiny. První poločas trval věčně," soukal ze sebe zkušený reprezentant Marco Streller. Jeho spoluhráč Francois Marque dodal: "Proti takovým týmům nejde hrát, jde se jen učit."

Čtěte více: Barcelona rozstřílela Basilej, Chelsea zachránil Terry

Nejčtenější deník Blick hovoří o tom, že Basilej byla degradována v Lize mistrů na turisty. Dokonce radí čtenářům i samotným fotbalistům, co si při následujících dvou zápasech venku nenechat ujít. Ve Španělsku baziliku, na Ukrajině zase operu.

Prokletí jménem Sporting Lisabon

Přitom švýcarský klub, to není v evropských pohárech žádný nováček. V roce 2006 se dostal až do čtvrtfinále Poháru UEFA, kde jen těsně vypadl s Middlesbrough.

Benjamin Huggel a Ivan Ergic. Taková byla jejich reakce na třetí gól Barcelony
Benjamin Huggel a Ivan Ergic. Taková byla jejich reakce na třetí gól Barcelony | Foto: Reuters

Také v loňské sezoně to ve stejné soutěži vypadalo nadějně.

V základní skupině předváděla Basilej výborné výkony a bez jediné porážky postoupila do jarní části. Tam však narazila na Sporting Lisabon, vyřazený klub z Ligy mistrů.

Proti portugalskému klubu neměli Švýcaři šanci. První zápas prohráli na hřišti soupeře 0:2. Odveta se jim povedla ještě méně, doma také nedali branku a inkasovali hned třikrát. S Evropou se rozloučili hodně rychle.

Letos Basilej zvládla nástrahy dvou předkol a mohla se těšit na miliony za účast. Když se dozvěděla jména soupeřů, chtěla pomstu. Vždyť za protivníka ve skupině dostal tým trenéra Christiana Grosse znovu Sporting.

Jenže opak se stal pravdou, lisabonský klub znovu vyhrál a opět stejným rozdílem. Kromě toho a porážky od Barcelony nestačila Basilej doma ani na Šachťar Doněck.