Straka: Hráli jak Faeřani v Německu, ale bod u Dánů je dobrý

Luděk Mádl Luděk Mádl
9. 9. 2012 11:45
Experti se shodnou, že bod do kvalifikace je skvělý. Herní projev reprezentace neoslnil.
Kdo nebrání, není Čech, zhruba tak nějak znělo Bílkovo motto v Dánsku
Kdo nebrání, není Čech, zhruba tak nějak znělo Bílkovo motto v Dánsku | Foto: Eduard Erben

Kodaň - Bod z Dánska, to je kvalifikační zisk, nad kterým se rozhodně nedá ohrnovat nos.

Na tom se v hodnocení vystoupení českých fotbalistů v Kodani shodnou jak František Straka, který v roce 2009 v jednom utkání národní tým vedl, tak Ladislav Škorpil, druhdy mimo jiné trenér českého výběru do 21 let.

"Ale v tom herním projevu jsme se soustředili výhradně na defenzivu. A to je málo," dodává Straka.

Zápas v Kodani skončil 0:0. "Takže teď máme podobně jako Italové jeden bod v tabulce, a to se počítá," dodává Škorpil.

Straka: Pekhart byl úplně odříznutý

Podle něj byl zápas v podstatě vyrovnaný. "Oba celky poměrně dobře bránily, k bezbrankové remíze to tak nějak celou dobu spělo. Bylo to o tom, jestli se jednomu týmu nepodaří gól dát - ale oběma stranám k tomu vždycky nějaký ten krok chyběl."

Straka od Čechů očekával mnohem větší aktivitu. "Mně ten náš projev připomínal páteční vystoupení týmu Faerských ostrovů v Německu. Hluboký obranný blok a nic víc. To mi na českou reprezentaci přijde málo."

V útočné fázi chyběla Čechům aktivita a kvalita. "Pekhart byl naprosto odříznutý, vůbec se nedařilo využít jeho kvalit. Neměl žádnou podporu z křídel, byla tam velká díra," říká Straka.

Škorpil: Vydru zatáhli do ciziny, chybí mu herní praxe

Nalevo nastoupil Rezek, napravo debutant Vydra. Ten se v průběhu utkání s míčem příliš nepotkal, přesto se ve druhé půli ocitl v nadějné pozici, kdy však místo sólo-postupu na branku chtěl situaci řešit přihrávkou a o balon navíc přišel.

"Kdyby dal gól, nebo na něj přihrál, tak ho budeme slavit. Když se mu to nepovedlo, nebudeme ho hanět," hájí mladého hráče Škorpil.

"Ve velmi mladém věku ho agenti odtáhli do ciziny a tam mu pak dlouho chyběla pořádná herní praxe. Je sice hezké, že jste v luxusnějším prostředí, které nedefinuje koruna, ale euro, ale když nemáte herní praxi, tak to ničím nenahradíte, ta se v tréninku namodelovat nedá," naráží Škorpil na to, že Vydra v 18 letech přestoupil z Baníku do Udine, kde pak hrál jen mládežnickou soutěž Primavera.

Minulou sezonu, kdy měl hostovat v Bruggách, mu pak zase škrtlo těžké zranění kolena.

"A teď dal pár gólů za Watford a už je v reprezentaci. Já bych ho rozhodně nezatracoval, ale těžko od něj čekat kvalitu a zkušenost, kterou bychom v takovém utkání potřebovali," upozorňuje Straka.

Jiráčkem se látají díry, škodí mu to

"Já vím, že kvůli zraněním a nemocem chyběla řada opor, co hrály na Euru, ale stejně by z českého týmu mělo vyzařovat mnohem větší sebevědomí, než jsme měli možnost vidět," dodává kouč, který v Česku vedl Spartu i Slavii.

Úplně jiná káva to podle něj bude, až se do týmu vrátí Tomáš Rosický, který je nyní zraněn.

"Na jeho místě nastoupil Petr Jiráček, což je výborný hráč, ale jeho místo je jinde, vzadu vedle Plašila. Odtud umí výborně vyjet a doplňovat. Hřeší se na jeho univerzalitu a látají se s ním díry v sestavě, mám trochu strach, aby na něj tyhle permanentní změny neměly negativní dopad," dodává Straka.

"Až tam bude Rosický, rozehrávka se zkvalitní. Věřím, že on bude umět oslovit Pekharta překvapivou přihrávkou, která ho dostane do hry. V Dánsku to vypadalo, že hrajeme bez útočníka, balon se na hrot vůbec nedostal."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy