Stát chce Spartě vzít pozemky pod stadionem. Dal to k soudu

Luděk Mádl Luděk Mádl
29. 8. 2012 5:00
O vlastnickém právu k pozemkům pod stadionem Sparty bude rozhodovat soud
O pozemky, na nichž stojí Generali Arena, se Sparta bude muset soudit se státem
O pozemky, na nichž stojí Generali Arena, se Sparta bude muset soudit se státem | Foto: Eduard Erben

Praha - Fotbalové Spartě hrozí, že přijde o značný majetek. Konkrétně o pozemky, na nichž stojí její stadion v Praze na Letné.

Usiluje o něj totiž český stát, který už na Spartu podal žalobu. O vlastnictví lukrativních pozemků tak bude rozhodovat soud.

Pokračuje tím příběh o tom, kterak Sparta v éře prezidenta Vlastimila Košťála získala tyto pozemky do svého vlastnictví za pouhých 20 milionů korun.

Úvěrový rámec svázán na 450 milionů

Přičemž už v roce 2006 shledal soud úřednici ministerstva financí Jiřinu Böhmovou vinnou tím, že prodejem pozemků za tuto nízkou cenu způsobila státu škodu 178 milionů korun.

A stát se teď pokouší dostat se k pozemkům zpět.

O tom, jaká je jejich reálná hodnota, může napovědět skutečnost, že s nimi Sparta svázala úvěrový rámec, který si nasmlouvala s J&T Bankou, a to ve výši 450 milionů korun.

Právě finanční skupina J&T je majoritním vlastníkem fotbalové Sparty.

Sparta: My jsme vlastník, smlouvy platí

"Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových podal dne 22. června k Obvodnímu soudu pro Prahu 7 žalobu na určení práva k pozemkům v katastrálním území Bubeneč, a to na společnost ACS Properties," citoval deník Insider, který včera tuto zprávu přinesl jako první, Roberta Hurta, vedoucího oddělení komunikace ÚZSVM.

ACS Properties je dceřiná společnost Sparty, která je v katastru zapsána jako vlastník pozemků pod stadionem.

"Žalobu jsme obdrželi. Stanovisko Sparty se v této věci nemění: Jsme vlastníkem pozemků na základě platných smluv. V katastru jsme uvedeni jako jejich vlastník, opět na základě všech náležitých dokumentů," komentuje případ Ondřej Kasík, ředitel komunikace Sparty.

Böhmová způsobila škodu 178 milionů

Obvodní soud pro Prahu 7 zatím jednání ve věci tohoto sporu nenařídil.

Celý příběh se začal odvíjet v roce 2002, kdy Jiřina Böhmová, úřednice ministerstva financí, rozhodla o prodeji pozemků Spartě, a to za cenu 20 milionů korun.

Tu vyčíslil posudek, který dodal kupec.

Tím byla Sparta, kterou pro jejího vlastníka Axela Diekmanna spravoval jako prezident klubu Vlastimil Košťál. (Jeho vyjádření k případu čtěte zde.)

Soud poté úřednici Böhmové vyčetl, že nenechala vypracovat vlastní posudek.

Soudní znalec ocenil pozemky na 198 milionů korun, Böhmová tedy dostala podmíněný trest odnětí svobody za to, že státu způsobila škodu 178 milionů korun.

Měla škodu uhradit, uspěla s odvoláním

A soud v první instanci jí nařídil celou škodu zaplatit. Odvolací soud jí pak už tohoto břemene zbavil, ale vinu potvrdil.

Böhmová tedy se svým případem oslovila i Nejvyšší soud. (Rozhovor s ní čtěte zde.)

Stát každopádně stále hledá cesty, jak škodu, jež mu podle soudu byla způsobena, nahradit.

Ministerstvo financí před časem zahájilo vůči Jiřině Böhmové jako své bývalé zaměstnankyni řízení, v jehož rámci se pokusilo "vymáčknout" z ní alespoň 188 tisíc korun, tedy čtyřapůlnásobek její tehdejší mzdy.

Pokus nebyl úspěšný, Böhmová nic nezaplatila.

Nyní se tedy státní úředníci rozhodli, že pozemky zkusí od Sparty vysoudit zpět.

Facebookový profil autora Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy