Sparta znovu v mínusu. Ztráty dosáhly 142 milionů

Sport Sport, Red Spo, ČTK
3. 11. 2009 15:40
Fotbalová Sparta utrácí více, než kolik vydělá
Fotbalový klub příliš nevydělává
Fotbalový klub příliš nevydělává | Foto: Jan Langer

Praha - Hospodaření fotbalové Sparty Praha skončilo v minulé sezoně ztrátou téměř 142 milionů korun. Podle Radiožurnálu jde o druhý nejhorší hospodářský výsledek v historii klubu.

Hůře si Sparta po finanční stránce vedla jen v ročníku 2007/2008, kdy vykázala rekordní ztrátu 156 milionů korun. Podle Radiožurnálu skončilo její hospodaření v červených číslech čtvrtou sezonu za sebou.

"Celkovou ztrátu ve výši 141,8 milionu korun způsobilo především výrazné omezení počtu transferů ve smyslu odchodů hráčů Sparty," řekl Radiožurnálu Křetínský. Podle něj za to může nejen situace na přestupovém trhu, ale i strategie Sparty, která má za cíl sportovně stabilizovat klub.

Čtěte také: Sparta je z českých klubů nejlepší, Slavia klesá ke dnu

Český vicemistr letos opět nedosáhl na účast v základní skupině Ligy mistrů, která by mu vynesla 180 milionů korun. V hlavní části prestižní soutěže Sparta naposledy hrála před čtyřmi lety.

Klub bez podrobností tvrdí, že druhou nejvyšší ztrátu v historii nejde.

"Přestože s celkovou ztrátou dosahující téměř 142 milionů korun nemůžeme být spokojeni, jednoznačně pozitivně naopak hodnotíme zásadní zlepšení běžného hospodaření klubu o 68 milionů korun. Toho bylo dosaženo jednak opatřeními spojenými s provozními náklady společnosti a také díky významným úspěchům v obchodní oblasti - zejména získáním nových sponzorů," uvedl mluvčí Sparty Ondřej Kasík v tiskové zprávě.

Personální ředitel klubu Jakub Otava tvrdí, že vykázání ztráty bylo do určité míry řízené a záměrné. "Sparta se rozhodla nerealizovat některé transfery, protože by znamenaly sportovní oslabení mužstva," uvedl Otava.

"Z uvedených provozních výsledků vyplývá, že Sparta nebude v případě realizace alespoň průměrných příjmů z transferů ztrátová ani při neúčasti v Lize mistrů. Tím je naplněn základní střednědobý nesportovní cíl, který si management Sparty stanovil a veřejně deklaroval," dodal.

Sparta patří od června 2004 finanční skupině J&T, která klub koupila od vydavatelství Vltava-Labe-Press za 554 milionů korun. V éře J&T vykázal klub podle Radiožurnálu souhrnnou ztrátu 363 milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy