Václav Rojík
15. 8. 2007 14:12
Sparťanský brankář zářil na starém Highbury
Na hráče i doprovodný tým londýnského Arsenalu čekal na Ruzyňském letišti autobus. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - V Lize mistrů mají fotbalisté Sparty s Arsenalem ostudnou bilanci 0:4 na zápasy. Ale bývaly doby, kdy dokázali s ním bodovat i na slavném Highbury.

Rok a půl po skončení druhé světové války se letenské mužstvo vydalo na turné po Velké Británii a jednou ze zastávek byl právě stadion Arsenalu, z něhož se klub odstěhoval před minulou sezonou.

Na půdě sebevědomých profesionálů vyválčili sparťané k překvapení místních fanoušků a žurnalistů remízu 2:2, přestože po poločase prohrávali už 0:2. Hned v úvodu zápasu se trefil v dresu kanonýrů Male a po akci islandské posily Arsenalu Gudmundssona si tečoval míč do vlastní sítě Senecký.

Jak to bylo v roce 1946

Arsenal - Sparta 2:2 (2:0)
3.10.1946, Londýn, Highbury
Branky: Male, Senecký vlastní - Zmatlík, Hájek
Arsenal: Swindin, Scott, Joy, Male, Camptoon, Logie, McPherson, Gudmundsson, O´Flanagan, Curtis, Nelson
Sparta: Horák, Senecký, Zástěra, Koubek, Bláha, Koubský, Kokstein, Říha, Hájek, Ludl, Zmatlík.

Ve druhé půli však nastartoval obrat Jiří Zmatlík. List Daily Mail tehdy popsal jeho akci následovně:

"Levé křídlo Čechů, Zmatlík, který je povoláním zámečník, našel klíč k otevření obrany Arsenalu. Uvolnil se po krátké přihrávce a přesnou střelou z úhlu snížil vedení Arsenalu."

Cennou remízu pak zajistil Spartě deset minut před koncem utkání Hájek. "Střední útočník Hájek vyslal dalekonosnou střelu po níž se brankář Swindin natahoval marně," pokračoval Daily Mail.

Přestože český celek dokázal uhrát remízu, britský tisk neměl pro Spartu příliš slov chvály a respektu.

A to i přesto, že v předválečných letech patřila k evropské špičce, dodávala hráče do reprezentace a na "stříbrné" MS v Římě 1934 poslala pozdějšího nejlepšího kanonýra šampionátu Odřicha Nejedlého.

"Sparťané předváděli s míčem pěkné kousky, ale potřebovali na vše více času, než jim britští profesionálové dovolili," psal po utkání Daily Herald. "Sparta vypadala tak na třetí divizi," hlásal Daily Sketech.

Ostrovní žurnalisté chválili jen gólmana Horáka, jehož nazvali "létajícím Čechem". "Brankář Horák měl výbornou formu, ale i tak mělo být na straně Arsenalu mnohem vyšší skóre," uvedl Daily Herald.

"Horák zachránil na Highbury Spartu. Hodně padal, chytal typickým kontinentálním stylem," všiml si dopisovatel listu Daily Mail.

Zdroj: Archiv Sparty
Zdroj: Archiv Sparty | Foto: Aktuálně.cz