Smutný a začarovaný kruh: Český fotbal ztrácí hvězdy

Václav Rojík
3. 9. 2008 7:00
Škodí českému fotbalu brzké přestupy mladíků?
Tomáš Necid, další mladík na odchodu
Tomáš Necid, další mladík na odchodu | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Chválu a ódy pějí fotbaloví fanoušci na pondělní zápas Baníku se Slavií. Jenže co bude dál? Zřejmě zase nuda a šeď.

A navíc, Tomáš Necid, asi nejlepší hráč na hřišti, už v Česku dlouho nebude. Zkrátka, nenechte se zmást, lize se na lepší časy zřejmě neblýská.

Odliv talentovaných mladíků, kteří se sotva prosadili mezi prvoligovou elitu, pokračuje.  Kvalita soutěže nemůže růst, není pak logicky Liga mistrů a ani peníze.

Čtěte také: Krach v Evropě ničí i ligu. Chybí peníze, mizí hráči

Mladá krev sice odchází houfně do zahraničí, jenže odtamtud už nepřicházejí zprávy o nových Rosických a Nedvědech. 

Kde je tedy chyba?

"Drtivá většina českých hráčů, kteří se prosadili v zahraničí, jako Nedvěd, Berger, Čech odešla z české ligy mezi dvaadvacátým a čtyřiadvacátým rokem. Teď odcházejí příliš mladí, nejsou na přestup sportovně ani mentálně připravení," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz skaut Evertonu Josef Csaplár.

Zíka: Česká liga nic nedá

"Jak víme ze zkušenosti. Kariérní ´úmrtnost´ takového hráče je možná vyšší než osmdesát procent," odhaduje šance na prosazení se náctiletých fotbalistů.

Kalouda, Mazuch, Hable, Pekhart... a tak by se dalo pokračovat. Ti všichni odešli ihned po některém z úspěchů mládežnických reprezentací do velkých zahraničních klubů, jenže na fotbal za A tým v ligové soutěži si musejí zatím nechat zajít chuť.

Čtěte dále: Necid míří do CSKA. Slavia vydělá jak na Poborském

Luboš Kalouda, hvězda MS dvacetiletých, sedí na lavičce CSKA
Luboš Kalouda, hvězda MS dvacetiletých, sedí na lavičce CSKA | Foto: Jan Cigánik

Vina za zmařené kariéry se často připisuje ziskuchtivým agentům, jenže ti vidí svoji roli pochopitelně jinak.

"Můj názor je, že když mají naši hráči talent a předpoklady a je o ně zájem ze zahraničí, měli by jít. Co jim může dát česká liga? Nic. V plné nahotě se ukázala její kvalita v předkolech pohárů," kontruje hráčský agent Pavel Zíka z agentury Sport-Invest.

Naráží tak na fakt, že v závěrečných předkolech Ligy mistrů a Poháru UEFA dokázaly tři české kluby vybojovat jediný bod.  Liberec dokonce prohrál se Žilinou doma a Teplice v Intertotu nestačily na Honvéd.

"Ruské mužstvo dokáže vyhrát Pohár UEFA či Superpohár, takže přestup tam rozhodně není špatným krokem. Mladí jen potřebují čas na aklimatizaci. Necid bude mít třeba výhodu oproti Kaloudovi. Bude ještě půl roku ve Slavii a pak nastoupí s CSKA do přípravy," myslí si Zíka.

Čtěte více: Hit léta: Ronaldinho. Zato Aršavin, to bylo fiasko

Odborníci se však vesměs shodují, že fotbalista by měl před transferem do ciziny nejprve vyzrát v domácích podmínkách.

"Jenže na západě to vidí jinak. Říkají, čím dříve odejde ten kluk z Gambrinus ligy, tím méně špatných návyků nevhodných pro moderní fotbal získá," přidává další pohled Csaplár.

Prodeje? Pro kluby nutnost

Profesionální sport a fotbal obzvlášť je především o penězích a jejich nedostatek vytváří tradičně začarovaný kruh.

Nemá Gambrinus liga dostatečné finanční zdroje? Pak odcházejí kvalitní hráči, úroveň ligy stagnuje, nejsou mezinárodní úspěchy, nechodí fanoušci, sponzoři nemají zájem atd.

Ondřej Mazuch přestoupil do Fiorentiny. Ale jen na lavičku
Ondřej Mazuch přestoupil do Fiorentiny. Ale jen na lavičku | Foto: Reuters

"Nejsou to zlí manažeři, co odvádějí hráče pryč. Pro kluby je prodej hráčů ekonomickou nutností. Třeba o Kaloudu měl zájem Juventus, jenže pak přijde CSKA dá víc peněz. Nechci mluvit konkrétně o Brnu, ale všeobecně. Tady jdou kluby jednoznačně jen po nejvyšší nabídce," sděluje tvrdý fakt šéf Sport-Investu.

Vzápětí však dodává, že Brno odmítlo nabídky například na Střeštíka s Marečkem s tím, že má v lize ambice a teď nepotřebuje nutně prodávat.

Jsou tedy manažeři a agenti škůdci českého fotbalu?

"Těžko říct, je to případ od případu. Nemůžeme generalizovat. Ale kdybych já byl manažer, přestup a´la Necid nebo Kalouda bych nedělal," pokračoval Csaplár.

Kalouda s Necidem však alespoň pořádně naplní klubové pokladny sumou, která se může rovnat se zisky za postup do Ligy mistrů. Ale v zahraničí mizí i hráči jako Jan Kozák či Tomáš Pekhart, jejichž cena je daleko nižší a šance na základní sestavu v klubu, jakým je třeba Lazio, rovněž.

Čtěte také: Opavský Kozák přestoupil do římského Lazia!

Popsaný stav věcí už je znám delší dobu. Ale do prostředí, v němž panuje volný trh a diktát peněz, se jen těžko dělá zásah zvenčí. Navíc kromě fanouška všechny zúčastněné strany na něčem takovém profitují.

Na fotbal musí chodit lidi

"Dokud nebudou na fotbal u nás chodit lidi a půlka Prahy si nebude kupovat dresy Sparty, Slavie a jiných, nic se nezmění. Vždyť i na Islandu chodí víc fanoušků než tady. Snad jedině, kdyby se objevil někdo s ambicí budovat klub jako Dynamo Kyjev či Šachťor Doněck. Ale tomu moc nevěřím," přiznává Zíka.

"Je to věc klubů. Třeba že by s tím mohl něco dělat svaz? To je nesmyl," odmítá Csaplár.

Mocí a vlivem manažerů by naopak spíše mohla trpět výkladní skříň svazu a tedy i českého fotbalu, a tou jsou mládežnické reprezentační výběry, které získávají jednu medaili za druhou.

"Vedení mládežnických výběrů bude pod obrovským tlakem. Proč mají zájem zahraniční kluby o Kaloudu, Mazucha a spol.?Kvůli výkonům v lize? Ani náhodou. Právě kvůli tomu, že zazáří v reprezentaci," pokračuje Csaplár a dodává:

"Bojím se, aby byli do výběru těchto reprezentací nominováni hráči jen na základě kvality."

 

Právě se děje

Další zprávy