Slováci smetli v kvalifikaci Wales

ČTK, SportPlus
8. 10. 2006 0:00
Praha  - Slovenští fotbalisté zvítězili v sobotním utkání kvalifikace mistrovství Evropy ve Walesu vysoko 5:1.

Dvě branky hostů vstřelil Marek Mintál, další góly přidali Dušan Švento, Miroslav Karhan a Róbert Vittek. Oba týmy patří do skupiny D, v níž hraje i česká reprezentace.

Slovenští fotbalisté si v sobotním kvalifikačním utkání o postup na mistrovství Evropy překvapivě snadno poradili s Walesem a do tabulky skupiny D, ve které je také Česká republika, si připsali tři body za vysokou výhru 5:1. Dvěma zásahy se na vítězství hostů podílela největší hvězda slovenského fotbalu Marek Mintál.

Slováci odolali úvodnímu náporu domácích a sami udeřili hned z první podařené akce. Vittek se uvolnil na pravé straně, poslal křížnou přihrávku napříč pokutovým územím a slávista Švento rozvlnil síť za brankářem Jonesem.

Ten v dresu Walesu nastoupil do padesátého reprezentačního utkání, to se mu ale příliš nepovedlo. Po půlhodině jeho nepovedený odkop skončil na kopačce Mintála, který domácího brankáře z 25 metrů přeloboval.

Velšané svůj boj nevzdali a snížili, když se z přímého kopu prosadil sedmnáctiletý záložník Bale, který se trefil přesně do rohu Čontofalského branky. Hosty to však nezaskočilo, spíše naopak.

Hned z protiútoku vrátil Slovensku dvoubrankové vedení Mintál, když se opět prosadil z dálky, tentokrát však tvrdou ránou k tyči. Střela z dálky se povedla také Karhanovi na začátku druhého poločasu, odevzdané Velšany pak již jen dorazil Vittek po přihrávce Šventa.

Ve skupině B zvítězila Litva na Faerských ostrovech 1:0, branku ale zařídil Skerla až v nastaveném čase.

Rusko nedokázalo zdolat Izrael a jen remizovalo 1:1. Domácí fotbalisté v Moskvě se přitom ujali vedení již v 5. minutě, když petrohradský útočník Aršavin levačkou zamířil do levého rohu izraelské branky.

Hosté se pak snažili vyrovnat, ovšem nedostávali se k zakončení. Rusové naopak hrozili z protiútoků, ale ani jeden nedotáhli k úspěšnému konci. Soupeř je tak potrestal těsně před koncem díky střídajícímu útočníkovi Ben Šušanovi.

Jednobrankovou výhru si připsali polští fotbalisté v Kazachstánu. Na začátku druhého poločasu zajistil účastníkům mistrovství světa v Německu tři body ofenzivní záložník Smolarek. Navázal tak na své gólové představení z německé ligy, kde se minulý týden za Dortmund trefil hned dvakrát.

Francie prohrála ve Skotsku, Anglie remizovala s Makedonií

Nečekané zaváhání potkalo fotbalisty Francie, kteří prohráli ve Skotsku 0:1. Skotsko tak vede skupinu B s tříbodovým náskokem a ještě neztratilo ani bod.

O vítězství se postaral Caldwell, ke kterému se odrazil míč po rohovém kopu a obránce Celtiku ho s jistotou poslal za Coupetova záda. Francouzští vicemistři světa se pak tlačili do útoku, ale příliš brankových příležitostí si nevypracovali.

Zaváhali také Angličané, kterým nečekaně velké problémy nadělali fotbalisté Makedonie. Hosté nejenže odolali tlaku favorita, ale dokonce si vypracovali největší šanci prvního poločasu, když Petrov bez přípravy vypálil nad branku.

Ve druhé půli se ostrované ještě více tlačili do útoku, ale nedokázali si poradit s obranou soupeře. Nejblíže tomu byl Gerrard, jeho dělovku však zastavilo břevno.

Bosna dokázala smazat dvoubrankové manko a v Moldávii uhrála remízu 2:2. Domácí se dostali do vedení zásluhou svého střelce Rogačova, který nejprve ve 13. minutě překonal pravačkou Hasagiče a poté se prosadil z pokutového kopu nařízeného za ruku.

Stejná standardní situace byla také u zrodu bosenského návratu do zápasu. Po hodině hry se k penaltě dostal Misimovič a uspěl při ní až po dorážce. O chvíli později pak vyrovnal Grlič.

Kvalifikační skupina D zaznamenala další vysoké vítězství, když fotbalisté Kypru překvapivě jednoznačně porazili oslabené Irsko 5:2. Dvěma brankami se na výhře podíleli útočník Konstantinu a střídající Charalambides. Irsko se tak před utkáním s Českou republiku nepředvedlo v nejlepší formě.

Hosté se přitom ujali vedení v 8. minutě zásluhou Irelanda, ale Kypr rychle výsledek otočil, když nejprve Konstantinu zblízka vyrovnal a o chvíli později Garpozis hlavou dostal domácí do vedení. To však nevydrželo ani do poločasu, když minutu před odchodem do šaten vyrovnal Dunne.

Po změně stran však byl na hřišti již jen jeden tým. Konstantinu se trefil z penalty a střídající Charalambides si dvěma zásahy řekl pro příští utkání o základní sestavu. Irové porážku neunesli a Dunne se nechal po druhé žluté kartě vyloučit.

Reprezentanti Rumunska nezaváhali a ve skupině G snadno porazili Bělorusy 3:1. Výrazně jim k tomu pomohl vydařený vstup do utkání, když v desáté minutě vedli po trefách Mutua a Marici 2:0. Kornilenko poté snížil, ovšem v druhém poločasu dal domácím klid Goian.

Ve skupině C si tři body za vítězství 1:0 nad Maďarskem připsali Turci. O jedinou branku se postaral útočník Tuncay, jenž dokázal v pádu přehodit domácího gólmana.

Španělé jsou v krizi a prohráli ve Švédsku

Španělská reprezentace potvrdila, že je v krizi, a prohrála ve Švédsku 0:2. Výběr trenéra Aragonése inkasoval už v 10. minutě po přesné ráně Elmandera. Španělé se pak snažili vyrovnat, ale v závěru kapitulovali podruhé po rychlém protiútoku a trefě Allbäcka.

Aragonés tak podle médií pravděpodobně o svou funkci přijde, jelikož získal se svým týmem ze tří utkání skupiny F jen tři body a snáší se na něho vlna kritiky.

Střelcem večera se v sobotu v kvalifikaci stal útočník Mladen Petrič, který se čtyřmi góly zasloužil o vítězství chorvatské reprezentace nad Andorrou 7:0. Útočník Basileje si své zásahy rozdělil rovnoměrně do obou poločasů.

Teprve po své čtvrté brance nechal dávat góly také spoluhráče. Na 5:0 zvýšil Klasnič a o chvíli později přidal další branku Balaban. Ten vystřídal právě Petriče, který měl do souboje s Andorrou na  kontě devět reprezentačních utkání a jen jednu branku.

Nepříliš vydařený zápas odehráli Nizozemci, kteří museli ve druhém poločase alespoň zachraňovat remízu v Bulharsku. Domácí dostal do vedení Petrov a jeho tým se pak soustředil především na defenzivu. Pro hosty tak bylo ještě složitější prosadit se a povedlo se to až Van Persiemu, který si naskočil na centr z přímého kopu a hlavou zavěsil.

Lotyši podle všeho našli bývalou formu a deklasovali Island 4:0. O dvě branky se postaral nejlepší reprezentační střelec Verpakovskis. Lotyši předvedli smrtící minutu, když po čtvrthodině hry zamířil přesně Karlsons a ani ne za šedesát sekund zvýšil Verpakovskis.

Italové se v repríze čtvrtfinále MS přes úporně bránící Ukrajince, kterým kvůli teplotě chyběl kapitán Ševčenko, nemohli dlouho prosadit, než je gólem z pokutového kopu vysvobodil dvacet minut před koncem Oddo.

Odvrátil tak další blamáž, protože Italové jako mistři světa zahájili kvalifikační skupinu B remízou a prohrou. V sobotu vybojovali první vítězství také díky Tonimu, který v závěru upravil na 2:0.

Slovinci podle očekávání zdolali slabé Lucembursko a zvítězili 2:0. O branky se postarali Novakovič a Koren.

Reprezentanti Řecka si připsali důležité vítězství, když ve skupině C porazili dosud stoprocentní Norsko 1:0. Jediným úspěšným střelcem úřadujících mistrů Evropy se stal Katsuranis, který po půlhodině hry zamířil přesně z přímého kopu.

Bez větších obtíží si Portugalci v kvalifikační skupině A poradili s Ázerbájdžánem a zvítězili 3:0. Brankami se na výhře podíleli legionáři z Anglie.

Útočný záložník Manchesteru United Cristiano Ronaldo otevřel skóre ve 25. minutě a pět minut nato zvýšil obránce Chelsea Carvalho, když se prosadil tvrdou ranou pod břevno. Třetí branku pak ve druhém poločase přidal hlavou opět Ronaldo.

Výsledky:
Skupina A:
Kazachstán - Polsko 0:1 (0:0)
Branka: 51. Smolarek. Rozhodčí: Trivkovič (Chor.).

Arménie - Finsko 0:0
Rozhodčí: Slomina (Slovin.).

Srbsko - Belgie 1:0 (0:0)
Branka: 55. Žigič. Rozhodčí: Messina (It.).

Portugalsko - Ázerbájdžán 3:0 (2:0)
Branky: 25. a 62. Ronaldo, 30. Carvalho. Rozhodčí Messina (It.).

Faerské ostrovy - Litva 0:1 (0:0)
Branka: 90.+1 Skerla. Rozhodčí: Buttiner (Ir.).

Skotsko - Francie 1:0 (0:0)
Branka: 67. Caldwell. Rozhodčí: Busacca (Švýc.). Diváci: 50.456.

Itálie - Ukrajina 2:0 (0:0)
Branky: 70. Oddo z pen., 78. Toni. Rozhodčí: Vassaras (Řec.).

Skupina C:
Moldavsko - Bosna a Hercegovina 2:2 (2:0)
Branky: 13. a 32. z pen. Rogačov - 62. Misimovič, 66. Grlič. Rozhodčí: Piccirillo (Fr.).

Budapešť: Maďarsko - Turecko 0:1 (0:1)
Branka: 41. Tuncay. Rozhodčí: Hamer (Luc.).

Řecko - Norsko 1:0 (1:0)
Branka: 32. Katsuranis. Rozhodčí: Micheľ (SR).

Wales - Slovensko 1:5 (1:3)
Branky: 37. Bale - 32. a 38. Mintál, 14. Švento, 51. Karhan, 59. Vittek. Rozhodčí: Van Egmond (Niz.). Diváci: 28.493.
Wales: Jones - Gabbidon, Duffy, Edwards (58. Ledley), Nyatanga - Bale, Koumas, Robinson, Davies (88. Cotterill) - Bellamy, Ernshaw (46. Parry).
Slovensko: Čontofalský - M. Petráš, Varga, Ďurica, Kratochvíl - Petráš, Kozák, Karhan (67. Krajčík), Švento - Mintál (71. Hodúr) - Vittek (77. Hološko).

Česká republika - San Marino 7:0 (4:0)

Kypr - Irsko 5:2 (2:2)
Branky: 10. a 50. z pen. Konstantinu, 60. a 75. Charalambides, 16. Garpozis - 8. Ireland, 44. Dunne. ČK: 78. Dunne (Ir.). Rozhodčí: Batista (Portug.).
Kypr: Morfis - Lambru, Luka, Satsi, Theodotu - Michael (46. Charalambides), Garpozis (77. Charalambus), Makridis, Okkas (86. Giaseni) - Konstantinu, Aloneftis.
Irsko: Kenny - Finnan, O'Brien (71. Lee), Dunne, O'Shea - Ireland (83. Douglas), Kilbane, Duff, McGready (80. O'Brien) - Keane, Morrison.

Moskva: Rusko - Izrael 1:1 (1:0)
Branky: 5. Aršavin - 84. Ben Šušan. Rozhodčí: Meyer (Něm.).

Manchester: Anglie - Makedonie 0:0
Rozhodčí: Merk (Něm.).

Chorvatsko - Andorra 7:0 (2:0)
Branky: 12., 37., 48. a 50. Petrič, 58. Klasnič, 62. Balaban, 83. Modrič. Rozhodčí: Zammit (Malta).

Dánsko - Severní Irsko 0:0
Rozhodčí: Plautz (Rak.). Diváci: 41.482.

Lotyšsko - Island 4:0 (3:0)
Branky: 18. a 28. Verpakovskis, 17. Karlsons, 52. Visnjakovs. Rozhodčí: Kelly (Ir.). Diváci: 7500.

Švédsko - Španělsko 2:0 (1:0)
Branky: 10. Elmander, 82. Allbäck. Rozhodčí: Bennet (Angl.). Diváci: 33.056.

Skupina G:
Bukurešť: Rumunsko - Bělorusko 3:1 (2:1)
Branky: 7. Mutu, 10. Marica, 76. Goian - 20. Kornilenko. Rozhodčí: Undiano (Šp.). Diváci: 10.000.

Bulharsko - Nizozemsko 1:1 (1:0)
Branky: 11. Petrov - 62. Van Persie. Rozhodčí: Övrebö (Nor.). Diváci: 30.547.

Slovinsko - Lucembursko 2:0 (2:0)
Branky: 30. Novakovič, 45. Koren. Rozhodčí: Kailis (Kypr).

1. Rumunsko 3 2 1 0 7:3 7
2. Nizozemsko 3 2 1 0 5:1 7
3. Bulharsko 3 1 2 0 6:3 5
4. Slovinsko 2 1 0 1 2:3 3