Španělská euforie v podání Slováků. "Je to výhra desetiletí"

Podívejte se na fotogalerii ze slavné výhry Slováků nad Španělskem
Stoper úřadujících mistrů Evropy Gerard Piqué zpytuje svědomí. Španělé prohráli kvalifikační duel po dlouhých osmi letech.
Kdo by si dokázal představit, že série bez prohry skončí právě v Žilině? Takto se Slováci radovali v 17. minutě, kdy otevřel skóre ex-sparťan Juraj Kucka.
Juraj Kucka slaví, prvním gratulantem je kapitán Martin Škrtel. Španělé nechápu co se stalo.
Martin Škrtel v souboji s kanonýrem Chelsea Diegem Costou. Ten se proti dobře organizované slovenské obraně neprosadil.
Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
10. 10. 2014 0:00
Zatímco fotbalisté Španělska, úřadující mistři Evropy, prohráli utkání kvalifikace poprvé od října 2006, naopak celé Slovensko je po výhře 2:1 v zápase o postup na Euro 2016 na nohou.

Žilina - Zatímco fotbalisté Španělska, úřadující mistři Evropy, prohráli utkání kvalifikace poprvé od října 2006, naopak celé Slovensko je po výhře 2:1 v zápase o postup na Euro 2016 na nohou. Slováci tak potvrdili nečekanou výhru na Ukrajině a bez ztráty bodu nečekaně vedou kvalifikační skupinu C.

Naši východní sousedé tak díky výhrám nad dvěma největšími favority na postup a především čtvrtečním triumfem v Žilině nad Španěly rozpoutali ve své vlasti hotové šílenství. "Tohle je zápas desetiletí, fantazie. Slováci zase patří mezi nejlepší týmy Evropy," rozplýval se po zápase komentátor Slovenské televize.

Slováci tak nyní prožívají euforii podobné té v roce 2010, když nejprve poprvé v historii postoupili na světový šampionát a v Jižní Africe poté překvapivě postoupili přes Itálii do osmifinále.

"Děkovat můžeme Kozáčikovi"

Slováky už v 17. minutě dostal do vedení střelou z přímého kopu bývalý záložník Sparty Juraj Kucka, a i když v 82. minutě zchladil slovenskou euforii vyrovnáním Paco Alcacér, tři minuty před koncem hlavičkou po centru Ďuriše rozhodl o třech bodech pro Slovensko střídající Miroslav Stoch.

"Dát dva góly proti Španělům, kteří si nevypracovali mnoho šancí, to svědčí o kvalitě. Je to výborný pocit, vyhrát nad tak silným soupeřem. Hráči předvedli fantastický výkon. Bojovali, koncentrovaně hráli jako jeden muž a hodně se naběhali," těšilo po zápase impulzivního kouče Slováků Jána Kozáka.

Neopomněl pochválit ani hlavního hrdinu zápasu, brankáře plzeňské Viktorie Matúše Kozáčika, který lapil několik velkých šancí soupeře. "Když už Španělé překonali naši obranu, pomohl nám Matúš, to jemu patří největší dík za výhru," doplnil Kozák.

Španělé: Už jsme na ztráty zvyklí

Kozáčik, který se blýskl například dvojicí zlikvidovaných gólovek Diega Costy a Sergia Busquetse na konci prvního poločasu, byl hlavním hrdinou zápasu i podle slovenských médií. "Bravo, Matúši, děkujeme ti za výhru!" stojí například na portálu sport.sk. "Chytal jako malý bůh," velebí Kozáčika pravda.sk.

Naopak webové portály španělských deníků nenechávají na svých fotbalistech nit suchou. "Španělsko je už na ztráty zápasů zvyklé. Po chybě Casillase oživil naděje Alcacer, ale Slováci vyždímali naši obranu a Stoch rozhodl," uvedl portál listu AS. "Slovensko uvedlo Španělsko do stavu pohotovosti," přidal El País.

Další španělský deník Diario Libero si vůbec nebral servítky s gólmanem Ikerem Casillasem, po jehož chybě padl první gól zápasu. "Španělský pád na Slovensku. Domácí zpečetili překvapení v závěru zápasu a po chybách Casillase se výrazně přihlásili o postup na Euro."