Slavia v Blšanech nezaváhala

ČTK, SportPlus
30. 4. 2006 19:20
Blšany - Slavia nezaváhala ve 28. kole první fotbalové ligy na hřišti Blšan a zvítězila 3:1.

Až dvěma góly v závěru získali fotbalisté Slavie tři body na hřišti  Blšan za výhru 3:1. Hosté si tak uchovali naději na druhé místo v soutěži zaručující start v předkole Ligy mistrů, naopak prohra pro Blšany prakticky znamená po osmiletém působení mezi českou elitou sestup.

Slavia sice nastoupila již s kapitánem Pitákem a Šventem, ale stále bez řady zraněných či distancovaných hráčů základní sestavy. V úvodu se hrál nezáživný fotbal mezi oběma šestnáctkami a brankáři byli téměř bez práce.

Překvapivě dříve se začali prosazovat domácí. V 18. minutě Brunclík pohotově napřáhl z dvaceti metrů, ale střela mířila těsně vedle. Vzápětí Polodna unikl po pravé straně a po přetaženém centru až na druhou stranu na nabíhajícího Šindeláře jeho křížná rána rovněž nenašla cíl.

Slavia marně hledala recept na překonání domácí obrany. Vysoké centry sbírali obránci, kombinace byla nepřesná. Naopak ve 37. minutě měl po dalším průniku Polodny gól na kopačce Trapp, ale slávistický brankář Vorel skvělým zákrokem vyškrábl míč na rohový kop. V závěru poločasu ještě vyzkoušel Vorla střelou z hranice vápna Trapp, ale neuspěl.

Vstup do druhého poločasu vyšel hostům. Nejdříve Gaúcho prosvištěl vzduchem, ale na centr Jarolíma nedosáhl. V 50. minutě šel Brazilec důrazně za míčem, brankář Slavík mu pádem pod nohy šanci zmařil, ale rozhodčí posoudil situaci jako faul. Piták penaltu s jistotou proměnil, když míč poslal na druhou stranu, než šel Slavík, ale z vedení se hosté dlouho neradovali.

Devátý pálil ještě v dobré pozici vedle, ale v 56. minutě nechali Pražané trestuhodně zcela volného Šindeláře a ten přesnou střelou nedal Vorlovi šanci.

Domácí byli i nadále aktivnější, ale blíže ke druhému gólu měla Slavia. Švento se prodral přes dva obránce, střídající Kalivoda však šancí pohrdl, napálil míč vedle a málem přišel trest na druhé straně. Vorel neudržel lehký míč, Gaúchovi skončil balon na ruce a na světě byla druhá penalta. Proti Šindelářovi však Vorel svou chybu odčinil a střelu domácího záložníka chytil.

Štěstí se nakonec přiklonilo na stranu Slavie. Třináct minut před koncem se řítila dvojice Švento - Vlček na jediného domácího beka Šourka a situaci vyřešila dobře. Švento přihrál v pravou chvíli Vlčkovi a ten podél vybíhajícího Slavíka poslal míč do sítě. Vlček v 83. minutě po přihrávce Kalivody opakovanou střelou pojistil hostům tři body.

Chmel Blšany - Slavia Praha 1:3 (0:0)
Branky: 56. Šindelář - 77. a 83. Vlček, 51. Piták z pen.
Rozhodčí: Handlíř - Hojsík, Drastík. ŽK: Müller, Trapp - Hubáček, Janda, Aračič. Diváci: 2300.
Chmel Blšany: Slavík - Broschinský (80. Volek), Müller, Šourek, Michal - Brunclík, Vorel, Trapp, Devátý (82. Zeher), Šindelář - Polodna. Trenér: Bílek.
Slavia Praha: Vorel - Kratochvíl (82. Studík), Holeňák, Aračič, Hubáček - Piták (67. Kalivoda), L. Jarolím, Eliáš (46. Janda), Švento - Vlček, Gaúcho. Trenér: K. Jarolím.

Teplice nevyzrály na Jablonec

Tepličtí fotbalisté nedokázali v utkání 28. kola porazit Jablonec a po remíze 1:1 si zkomplikovali boj o druhé místo, znamenající postup do předkola Ligy mistrů. Do svého soupeře sice po celý zápas vytrvale bušili, ale doplatili na neproměněnou penaltu Doležala z osmé minuty. Místo oslav šestnáctého utkání bez porážky v řadě tak po utkání Teplice zpytovaly svědomí.

Teplice začaly už tradičně nervózně a brzy také prohrávaly. Ve čtvrté minutě se totiž domácí obránci jen dívali, jak Baranek zpracovává míč uvnitř šestnáctky a 'slabší' levou nohou překonává svého letitého spoluhráče Poštulku.

Teplickou ofenzivu ale neúspěch nezlomil. V 11. minutě měl další možnost Džeko, ale jeho volej skončil mimo. A tak se domácí postavili na nohy až díky standardní situaci: ve 23. minutě posadil míč Verbíř přesně na Kleinovu hlavu a bylo vyrovnáno.

Teplice mívají potíže, pokud soupeř usilovně brání a Jablonec po vyrovnání držel obranný blok hodně sevřený. Další šance proto nepřicházely.

O přestávce se hráči zřejmě dozvěděli výsledek Mladé Boleslavi a jejich nápor ještě zesílil. Už ve 49. minutě mohl využít rozhozené jablonecké obrany Benát, který se objevil dvanáct metrů před Špitem, jenže na gólmana nevyzrál.

V 63. minutě předvedl nádherný fotbalový okamžik Džeko, který si obhodil jabloneckého Kučeru, ale jeho přízemní volej ze dvou metrů mířil jen do boční sítě.

V posledních dvaceti minutách tlak ještě zesílil a hrálo se takřka výhradně v okolí jablonecké šestnáctky. Tepličtí fanoušci byli ve varu, zvlášť když z Brna přicházely stále příznivější zprávy.

Jenže hosté dokázali odolávat až do závěrečného hvizdu, přestože domácí kouč Mareček posílal na trávník jednoho ofenzivního hráče za druhým. Jablonec se ale v osmi hráčích zakopal kolem šestnáctky a odvezl si cennou remízu.

Teplice - Jablonec 1:1 (1:1)
Branky:
23. Klein - 4. Baranek. Rozhodčí: Matějek - Wilczek, Večeřa. ŽK: Kučera, Baranek, Kordula (všichni Jablonec). Diváci: 4300.
Teplice: Poštulka - Doležal (82. Tesařík), Rada, Hunal (58. Kaufman), Krmaš - Verbíř, Klein, Jirsák, Benát (85. Fenin) - Džeko, Rilke. Trenér: Mareček.
Jablonec: Špit - Laciga, Svojtka, Kučera, Jindřišek - Baranek, Kiša (90. Pončák), Kordula, Weber - Lafata (46. Nulíček), Smíšek (90. Svátek). Trenér: Rada.

Brno zaskočilo Mladou Boleslav

Sestupem ohrožení fotbalisté Brna zdolali na vodou silně podmáčeném trávníku druhý tým tabulky Mladou Boleslav 4:2. Brňané měli už čtyřbrankový náskok, v posledních deseti minutách stačila Boleslav brankami střídajícího Sedláčka a Ordoše korigovat výsledek. Na zvrat už ale neměli hosté, kteří neproměnili ve 30. minutě pokutový kop, už síly.

Brňanům dokonale vyšel vstup do utkání. Už po devadesáti sekundách Pavlík nakopl dlouhý míč do útoku na Simra. Boleslavští obránci Švejdík a Palát na nasáklé trávě trávě špatně odhadli odskok míče, který je přeskočil a dostal se k Simrovi. Ten s přehledem pod vybíhajícím brankářem Millerem poslal míč tvrdou přízemní střelou do sítě.

Po obdrženém gólu začal druhý tým tabulky myslet více na útočení. Nejvážněji ohrozil domácího brankáře Lejsala, který se po intenzivní léčbě vrátil po středečním kolapsu v Plzni na trávník, obránce Palát. Jeho tvrdou ránu z levé strany z velké vzdálenosti stačil Lejsal akrobatickým zákrokem vyrazit.

Boleslav měla sice územní převahu, do další šance k vyrovnání se dostala však až po půl hodině hry. Po kolizi mezi Sieglem a Brezinským v trestném území Brna se boleslavský obránce ocitl na zemi a rozhodčí Adam nařídil pokutový kop. Nabídku ke srovnání skóre ale Matějovský odmítl, jeho střela z jedenácti metrů se nesla nad brněnskou brankou vysoko do oblak.

O dvě minuty později udeřilo podruhé Brno. Po rychlém úniku po levé straně se míč dostal k Simrovi. Jeho přesná přihrávka našla Zelenku, který tvrdou ranou do horní části branky přidal druhý gól.

Trenér Uhrin zkusil zařazením Víta místo Šmardy oživit boleslavskou útočnou hru. Záměr vyšel pouze pět minut, kdy hosté zatlačili Brňany na jejich polovinu, do šance se však nedostali.

Naopak domácí fotbalisté si v 53. minutě pojistili vítězství třetí brankou, když si na centr Černého z levé strany vyskočil Horejš a hlavou skóroval. O šest minut později se ještě dostal k zakončení Simr, jeho střelu z úhlu stačil Miller chytit. Dezorientovaní obrana hostů ale nechala v 74. minutě zaběhnout za svá záda Bestu, který přidal čtvrtou branku.

Boleslav se vzchopila až v posledních deseti minutách, kdy zatlačila soupeře do defenzívy. V 81. minutě střídající Sedláček překonal poprvé Lejsala a následné zmatky v brněnské obraně potrestal o tři minuty později další střídající hráč Ordoš.

1. FC Brno - FK Mladá Boleslav 4:2 (2:0)
Branky:
2. Simr, 32. Zelenka, 53. Horejš, 74. A. Besta - 81. Sedláček, 84. Ordoš. Rozhodčí: Adam - Ondo, Kumstát. ŽK: Večeřa, Horejš - Švejdík, Ševinský, Brezinský. Diváci: 1890.
Brno: Lejsal - Kuncl, Horejš, Pavlík, Siegl - Holek, Večeřa, Černý (82. Schuster), A. Besta - Zelenka (79. P. Mezlík), Simr (90. Baláž). Trenér: Mazura.
Mladá Boleslav: Miller - Ševinský, Brzezinský, Švejdík, Palát - Kysela, Šmerda (46. Vít), Matějovský, Vaculík - Kulič (63. Ordoš), Pecka. Trenér: Uhrin.

Plzeň utrpěla v Ostravě debakl

Šestigólovým debaklem na Bazalech si fotbalisté Viktorie Plzeň přitížili v boji o záchranu mezi elitou. V Ostravě hráli téměř poločas vyrovnanou partii, ale jejich odpor ochabl s druhým gólem Davida Střihavky. Baník je v nejvyšší soutěži už osm kol neporažen a výhrou 6:0 dosáhl nejvyššího vítězství od roku 1995, kdy doma porazil Benešov 7:2.

Plzeň poslala na trávník jediného klasického útočníka, ale ofenzivní orientace celé jedenáctky v úvodu převýšila domácí. Hlavně hbitý Fillo motal hlavy ostravským zadákům.

Po čtvrthodině z pravého křídla prošel do pokutového území a jeho sraženou střelu před brankovou čárou odkopl do bezpečí až Hoffmann. To už ale Viktoria mohla prohrávat: Střihavka však s Rajtoralovým centrem nenaložil podle svých představ a z ideální pozice našel pouze Bičíkovu náruč.

Oboustranně útočný fotbal ovšem diváky nenudil. Bičík musel ve 22. minutě zmařit dalekonosnou ránu Bystroně, avšak tím, že míč vyboxoval na roh jen oddálil pohromu.

Vzápětí totiž odražený Hoffmannův roh přistál na pravačce neobsazeného Lukeše, který skákavým volejem z hranice velkého vápna překvapil plzeňského gólmana. To Plzenští ještě netušili, jak se jim snaha o ofenzivní pojetí hry nakonec vymstí.

Baník pak nadobro získal převahu. Žůrek ve 40. minutě orazítkoval tyč, ale průlom ve vývoji utkání udělal Střihavka. Přesně dvě sekundy před vypršením regulérní hrací doby si na prsou ztlumil Bystroňův pas a bez přípravy ho umístil ke vzdálenější tyči. Když v nástupu do druhé půle potrestal po spolupráci s Rajtoralem další zaváhání hostující obrany Žůrek, hosté se zcela rozsypali.

Ostravanům narostla křídla, zatímco zdecimovaný soupeř se propadl do totální deprese a kupil v defenzívě chybu na chybu. Před čtvrtým gólem Baník rozebral zadní řady Západočechů tak, že Varadi zakončil do zcela prázdné branky. To už rezignoval i impulsivní kouč Viktorie František Straka a smířeně usedl pod stříšku střídačky.

Střelecký zmar hostů dokumentoval Kousal, který zblízka zahodil stoprocentní příležitost. Obrannou formaci hostů pak potupil neúnavný Lukeš dlouhým sólem s přesnou koncovkou a o šest minut nato se z přímého volného kopu přes zeď trefil i Hoffmann.

Domácím vyšlo prakticky vše, na co sáhli. Hrstka nejvěrnějších fanoušků se pak zahřívala skandováním "deset, deset", ale jejich prosby už zůstaly i přes Žůrkovy další příležitosti nevyslyšeny. Šance ke korekci hrůzostrašného rozdílu měli i hosté, ale Raška zneškodnil i střelu Filla.

Baník Ostrava - Viktoria Plzeň 6:0 (2:0)
Branky: 23. a 64. Lukeš, 45. Střihavka, 49. Žůrek, 60. Varadi, 70. Hoffmann. Rozhodčí: Racek - Filgas, Goňa. ŽK: Žůrek - M. Knakal, Zakopal, T. Rada, Fillo, V. Procházka. Diváci: 3013.
Ostrava: Raška - Hoffmann, Klimpl, Besta, Čoupek - Varadi (61. Tomašák), Bystroň, Lukeš (69. Slončík), Rajtoral - Střihavka (74. Magera), Žůrek. Trenér: Hapal.
Plzeň: Bičík - M. Knakal, Vlček, Zakopal, Smola - T. Rada, V. Procházka - Kousal (60. Vágner), Barteska, Fillo - Krbeček. Trenér: Straka.