33. Bah
45+3 Masopust
20. Emreli
37. Juranovič

Hezký podvečer, vítejte u on-line přenosu z utkání 4. předkola Evropské ligy mezi Slavií Praha a Legií Varšava. Duel začne v 19:00.

Hodně důležitý zápas nyní čeká pražskou Slavii. Ta je pod tlakem svých fanoušků i fotbalové veřejnosti. Po prazvláštním odložení ligového duelu s Olomoucí totiž nedokázala v odvetě 3. předkola Ligy mistrů dohnat doma ztrátu z prvního duelu a dál postoupil maďarský Ferencváros. Zklamání bylo v Edenu obrovské, nyní už se zaměřují na jiný cíl, kterým je základní skupin Evropské ligy. K tomu musí v dvojutkání přehrát další silný celek, polskou Legii Varšava. Tentokrát začínají sešívaní na domácím hřišti. V případě postupu doplní Spartu v základní skupině druhé nejprestižnější soutěže, v případě porážky pak budou hrát nově vzniklou Konferenční ligu. O tu bojují také Plzeň a Jablonec. Slavia však chce za každou cenu postoupit.

A toto je sestava, kterou dnes vyšle do utkání kouč Slavie Jindřich Trpišovský. Tomáš Holeš se znovu objeví na pozici stopera, kde bude dělat parťáka Davidu Zimovi. Vpravo se vrací Alexander Bah, vlevo pokračuje Oscar Dorley. Už na lavičce je kapitán Jan Bořil. Záloha dnes bude trošku defenzivnější, naskočí v ní Traore, Hromada a Stanciu, z křídel pak budou Masopust se Simou doplňovat Schranze na hrotu. Stále chybí opory jako Ševčík, Plavšić, Olayinka a další. Jan Kuchta je po absenci tréninku jen na lavičce.

Hraje se nejen o prestiž, ale i o peněžní sumu. Slavia vypadnutím v 3. předkole Ligy mistrů přišla o 127 milionů korun, za postup do skupinové fáze by to bylo dokonce 400 milionů. Nyní jsou dvě varianty - Evropská liga za zhruba 92 milionů korun, nebo Konferenční liga za 74 milionů. Hráčů jde samozřejmě o to hrát co nejlepší soutěž, jenže klub potřebuje příjem z pohárů jako sůl. Na základě toho se pak může rozhodnout, jestli bude třeba prodat některou z opor nebo ne. A zájem by byl v zahraničí velký. Nejdřív se musí ale rozhodnout na hřišti. Slavia se naladila ligovou výhrou nad Mladou Boleslaví 2:0, zatím je tak v domácí soutěži stoprocentní. Dnes ji však čeká polský mistr, který ukázal v předkolech Ligy mistrů obrovskou kvalitu. Jedním z hráčů, kteří by mohli Slavii pozlobit, je i bývalý Slávista a reprezentační útočník Tomáš Pekhart. Nejlepší střelec polské ale nemá budoucnost v klubu jistou. Navíc ho nečeká asi milé přivítání, před desíti totiž hostoval i v pražské Spartě.

Kouč Jindřich Trpišovský počítá ztráty, kvůli zraněním nemůže nasadit spoustu opor. Přesto věří, že jeho široký kádr potvrdí roli favorita a dokáže polského mistra přehrát. Proti Legii to podle něj nebude nic jednoduchého, výborně totiž mísí tvrdost domácích hráčů v defenzivě s kreativitou cizinců v útočné fázi. Nejlepším střelcem minulé sezony byl český útočník Tomáš Pekhart, který v lize nastřílel 22 branek. Trpišovský si je jeho kvalit moc dobře vědom, avšak ví, že situace vytáhlého útočníka není v Legii ideální. S vedením nemá nejlepší vztah a na stole mu leží nabídka z Číny. Lodivod sešívaných se bude muset naposledy obejít bez Ondřeje Kúdely, v odvetě už zkušený stope po trestu bude k dispozici. Polskému celku bude kvůli karetnímu trestu chybět kapitán Artur Jedrzejczyk.

Varšavský klub si zatím poradil v předkolech se dvěma soupeři. Čtyři utkání zvládl vyhrát proti norskému Bodo/Glimt i estonské Floře. V třetím předkole však přišlo zaváhání. Po výborném výkonu a remíze 1:1 na půdě Dinama Záhřeb měla Legia skvělou pozici do odvety. Jenže doma proti chorvatskému mistrovi prohrála 0:1 a čekal jí stejný osud jako Slavii. V ligové soutěží má odehráno také tři utkání, jednou ale Legia prohrála a má tak o tři body méně než její dnešní soupeř. Stejně jako pro Slavii je pro Legii důležité hrát v pohárové Evropě a Konferenční liga pro ně může být také málo. Uvidíme tak duel dvou hodně motivovaných celků.

Sestava Legie

Boruc (C) - Juranovič, Rose, Wietelska, Nawrocki, Mladenovič - Skibicki, André Martins, Rafael Lopes, Luquinhas - Emreli.

Náhradníci: Miszta, Tobiasz - Holownia, Emreli, Muci, Abu Hanna, Josué, Kostorz, Rosolek.

Takto dnes nastoupí Legie do utkání. Kapitánem je už jednačtyřicetiletý gólman Artur Boruc se zkušenostmi z britských ostrovů. Na hrotu se představí místo českého střelce Pekharta Mahir Emreli. Pekhart se zranil při rozcvičce. Tradičně budou hrát v rozestavení se třemi stopery a křídelními beky Juranovičem a Mladenovičem.

Tvůrce hry polského klubu Legia Varšava, portugalský záložník André Martins, nosí číslo 8. Nejlepší střelec, český útočník Tomáš Pekhart, 9. Magické numero 10 si nepřevléká přes hlavu nikdo. To je navždy přisouzeno klubové legendě jménem Kazimierz Deyna. Obdivuhodnou kariéru mu zachránil český trenér Jaroslav Vejvoda.

Oba celky už nastupují na trávník. Slavia tradičně v sešívaných dresech, Legia v tmavě zelených. Duel 4. předkola Evropské ligy může za pár minut začít.

Sudí Zwayer z Německa poprvé zapískal, což znamená, že duel v Sinobo Stadium právě začal.

2

Slavia má v této sezoně zatím problém se střílením branek, uvidíme, jak si poradí do plných proti pětičlenné obraně.

5

Zajímavé bylo, že v úvodu utkání se Oscar pohyboval místo na levém kraji obrany na tom pravém a vlevo byl Lukáš Masopust. Nyní už si pozice vyměnili.

9

První velká šance pro sešívané. Schranz ve vápně umě přiťuknul Hromadovi, jeho rána na zadní tyč však bránu přestřelila.

10

A další tutovka Slavie. Schranz zatím tvoří pro spoluhráče jednu šanci za druhou. Z brejku poslal centr na zadní tyč, kde byl úplně volný Abdallah Sima. Senegalský útočník však hlavou minul bránu Artura Boruce.

12

Brazilec Luquinhas je prvním hráčem, který si zblízka prohlédl žlutou kartu. Ostře totiž na půli hřiště zajel do Stancia.

13

Rumunský záložník, který je naprosto klíčový pro hru Slavie, musel být ošetřován. Už je však v pořádku a může pokračovat ve hře. Případné střídání špílmachra by bylo pro sešívané fatální.

14

Bah si dobře narazil se Stanciem, ale jeho centr z brankové čáry hostující obrana odrazila na roh.

16

Stanciu je dnes hodně aktivní až pod hrotem. Z levé strany však neprocpal míč do vápna, kde čekali tři spoluhráči.

20

Slavia pyká za neproměněné šance. Legii stačil první útok ke vstřelení branky. Maik Nawrocki nakopl míč ze své poloviny za obranu, která byla hodně dezorientovaná. Za ní si naběhl Mahir Emreli a útočník z Ázerbájdžánu si poradil i s gólmanem Kolářem. Ten totiž vybíhal hodně nejistě a nechal se přelobovat.

23

Aktivním je i Ivan Schranz, ten nejprve hlavou prodloužil míč do obránce, poté pálil z voleje mimo.

25

Bahův odražený centr propadl ke Stanciovi, jeho rána z hranice vápna však minula bránu.

26

Oscar Dorley je první potrestaným hráčem Slavie. V souboji si nedal pozor a vysokou nohou zasáhl mladého křídelníka Skibickiho.

31

Schranz skvěle vystihl rozehrávku Rose, jenže musel počkat na podporu a jeho přihrávku do tandemu na Simu vystihl Wieteska.

33

Slavia srovnává po parádním signálu z rohového kopu. Masopust od praporku našel ve vápně volného Alexandra Baha, který z první zakroutil míč parádně do zadního horního rohu. Velmi povedený signál a ještě lepší střela dánského obránce.

36

Lindsay Rose u pravé postranní čáry ostře sestřelil Schranze a vysloužil od sudího Zwayera žlutou kartu.

37

Tak to je další pohroma pro Slavii. Legia byla obrazně řečeno podruhé s míčem na útočné polovině a dává druhý gól. Pravý křídelník bek Juranovič měl obrovské množství prostoru, potáhl si míč a zhruba z dvaceti metrů poslal za Koláře fantastickou ránu.

42

Holeš zkoušel pálit z obrovské vzdálenosti, jeho rána ale bránu netrefila.

44

Ivan Schranz je dnes aktivní, jeho pokus zpoza vápna však Boruc v pohodě pokryl.

45+1

Nastavují se tři minuty a hned v té první byl hodně aktivní Juranovič na pravé straně. Ten vtrhl do vápna, ale střílený centr obrana Slavie zablokovala. Zajímavostí je, že chorvatský rychlí má domluvený přestup do Celticu.

45+3

Slavia podruhé v utkání dokázala srovnat a je to takzvaný gól do šatny. Oscar pěkně prostrčil míč do vápna na Traoreho. Záložník Slavie se efektně zbavil Roseho a naservíroval před bránu míč na naběhnutého Masopusta. Dnešní kapitán Slavie nezaváhal a jeho branka ukončila první poločas.

Diváci v Edenu viděli hodně bláznivý první poločas. Slavia vstoupila do utkání výborně a během dvou minut měla dvě obrovské šance. Jenže v 9. minutě Hromada i v 10. Sima trestuhodně minuli bránu. O deset minut později překvapil obranu sešívaných míč za obranu, který zužitkoval lobem přes zmateného Koláře Emreli. Pražané srovnali v 33. minutě po pěkném signálu z rohového kopu. Masopust našel Baha a dánský bek náramně zavěsil do horního rohu. Za další čtyři minuty se však vydal na výlet pravý bek Juranovič a ranou zpoza vápna vymetl pavučiny za Kolářem. Sešívaní byli nadále aktivnější a do pauzy se dočkali srovnání, to když akci Oscara s Traorem zakončil Masopust. Do druhé půle tak půjdou týmy za stavu 2:2.

Jindřich Trpišovský sáhl ke střídání hned v poločase. Jan Kuchta nahradil Jakuba Hromadu, jde teda o ofenzivní střídání.

Druhá půle začala.

46

Hned tři změny má oproti první půli i Legia. Holownia nahradil Rose, Josue Lopese a Skibicki přepustil své místo Rosolekovi.

49

Josue to zkusil z více než 35 metrů, ale bránu minul o dobrých 10 metrů.

50

Kuchta dostal míč do vápna, jenže mu strašně dlouhou dobu trvalo, než si jej zpracoval a k zakončení se tak nedostal.

53

Ibrahim Traore je dalším žlutě potrestaným hráčem Slavie. Velmi vehementně se totiž dožadoval rohového kopu a rozhodčímu se jeho jednání vůbec nelíbilo.

56

Obraz hry je podobný jako v první půli, Slavia na míči a v tlaku, ale zatím si po přestávce nepřipravila žádnou šanci.

60

Sešívaní aktivně napadali, jenže Schranz Wietesku napadal až příliš a byl mu odpískán faul.

61

Dvojí střídání na straně Slavie. Dnes dohráli Schranz a Sima, místo nich přišli na trávník Ubong Ekpai a Ondřej Lingr.

64

Bah po spolupráci s Ekpaiem poslal střílený centr na Kuchtu, ten však v souboji ztratil míč.

65

Lukáš Masopust se po střídáních přesunul na levé křídlo, jenže vypadá to, že po jednom ze soubojů nebude moct pokračovat ve hře.

67

Lukáš Masopust musí nuceně střídat. Místo něj nastupuje Daniel Samek, pro nějž to bude hodně ostrá evropská premiéra.

70

Stanciův přímý kop narazil jen do zdi, ale míč se odrazil k Samkovi. Jeho přízemní rána však Borucovi nemohla nadělat problémy.

75

Stanciu poslala centr naslepo do vápna, Kuchta ale zakončit nedokázal.

76

Pokud někdo může přinést sešívaným rozhodující gól, je to Nico Stanciu. Ten je u každé nebezpečné akce, tentokrát pálil sám, ale na Boruce si nepřišel.

77

Obrovská šance pro Lingra, z otočky ale z malého vápna i z důvodu teče bránu minul.

82

Zajímavé střídání. Stanislav Tecl nahradil na trávníku Nica Stancia.

83

Tecl se hned dostal k zakončení, z pravé strany byl ale jeho pokus zablokován.

88

Slavia to zkouší do plných, jenže Oscar ani Zima pořádně nedostali míč spoluhráčům do šance.

90

Nastavují se 4 minuty.

Je konec. Slavia remizuje s Legií Varšava v 1. zápase 2:2.

Fotbalisté Slavie asi nebudou dnes spokojení. V domácím prostředí totiž nedokázali porazit polského soupeře z Varšavy. Legia byla celý zápas pod tlakem, jenže sešívaní opět selhávali v koncovce. A polský celek trestal. Po dvou velkých šancích Hromady a Simy udeřila Legia ve dvacáté minutě z první útočné akce. Bah sice krásnou ranou srovnal, jenže druhá střela na bránu v podání Juranoviče znamenala druhou trefu hostů. V závěru první půle ještě srovnal Masopust.

V druhé půli udělal kouč Trpišovský množství změn, Slavia byla neustále v tlaku, jenže se nedokázala prosadit. Šance sice měla, podobně jako s Ferencvárosem je nevyužívala. Nyní tak musí v polské metropoli zvítězit.

Ode mě to je pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek večera.