Slavia generálku na Ajax zvládla, v čele je Baník

janc
12. 8. 2007 23:15
Slavia si poradila s Kladnem, Baník přišel o Lukeše

Praha - Ze středečního zápasu proti Žilině nabuzená Slavia přivítala v neděli na Strahově tým Kladna.

Bíločervení měli od samého začátku utkání územní převahu, ale Kladenští nepřijeli pouze bránit a branku gólmana Slavie Vaniaka několikrát nebezpečně ohrozili.

Zkušený veterán však mezi tyčemi domácích dokazoval svou výtečnou formu a bravůrními zákroky své mužstvo několikrát podržel. Na druhé straně se však nenechal zahanbit brankář Kladna Pavlík, a tak se oba celky rozešly do kabin za vyrovnaného stavu 0:0.

Dále čtěte:

V druhém poločase Slavia svůj tlak zvýšila a její snažení bylo korunováno už v 50. minutě. Ivana elegantně patičkou poslal míč na rozběhnutého Vlčka, jehož centr do malého vápna zužitkoval Ladislav Volešák!

Pražský tým vstřelená branka ještě více dostala do tempa a i když Kladenští dělali co mohli, převaha Slavie byla stále drtivější.

V 58. minutě si obránce Kladna Farbák pomohl v penaltovém uzemí faulem, a Slavia kopala pokutový kop. Vladimír Šmicer penaltu s přehledem proměnil! Poslal Pavlíka na opačnou stranu branky a vymetl pavučinu jeho svatyně. Farbák za následné protesty viděl jěště červenou kartu, a tím zpečetil šance Kladna na případný obrat zápasu.

Slavia utkání s přehledem dohrála - generálka na středeční utkání třetího předkola Ligy mistrů se jí povedla.

"Do zápasu jsme chtěli jít s tím, že pokud se nám podaří vstřelit rychlou branku, tak to naruší defenzivní plány soupeře. V prvním poločase jsme měli šancí dost, měli jsme jít do vedení, ale nepovedlo se. Několikrát nás podržel brankář Vaniak. Kdybychom inkasovali, nevím, jak by se zápas dál vyvíjel," popisoval zápas trenér Karel Jarolím.

"Po prvním poločase mi samozřejmě dobře nebylo, zvažovali jsme změny v sestavě, ale nakonec bylo dobře, že jsme nestřídali. V druhém poločase jsme byli aktivní, dali branky, soupeř hráli o deseti. Bylo teda jen otázkou času, jestli se nám podaří zvýšit skóre," dodal Jarolím.

V dalším nedělním utkání porazily Teplice v bojovném zápase Jablonec 1:0. Domácí hráli od 21. minuty o deseti, za dvě žluté karty byl vyloučen Antonín Rosa.

Jablonec však na obranu soupeře nedokázal najít recept, a když už byla teplická defenziva překonána, tak svůj tým podržel gólman Slavík.

Vítěztsví Teplicím opět zařídil Martin Fenin, který je se třemi brankami stále jediným střelcem svého klubu. Zájem o něj projevily zahraniční kluby a v nejbližších dnech se bude řešit jeho další budoucnost na severu Čech.

V Ostravě padlo sedm branek, Lukeš na půl roku mimo

Baník Ostrava potvrdil svou formu z prvního zápasu ve vršovickém Ďolíčku a v druhém kole fotbalové Gambrinus ligy rozstřílel na svém hřišti Most 5:2.

Baník dokonale otočil průběh utkání čtyřmi góly v druhé půli. Zápas byl velmi hektický s mnoha kartami na obou stranách.

Do vedení se dostali hráči Mostu, ale ke konci zápasu o něj přišli. Baník podporovaný 13 500 diváky si po závěrečném vítězném tlaku připsal tři body do tabulky první ligy.

Dále čtěte:

Utkání, ve kterém rozhodčí Adam rozdal tři červené karty, se rozhodovalo v posledních 4 minutách, kdy domácí hnáni frenetickým publikem zápas otočili na svou stranu. Do té doby byl stav vyrovnaný 2:2.

Střídající Zeher si udělal místo na hranici pokutového území a křížnou střelou po zemi trefil pro Baník tři body. Takový úder už Severočeši bez dvou vyloučených mužů nevstřebali. Naopak rezignovali a nabuzená Ostrava je dorazila - Zeher zblízka zavěsil podruhé a z podobné parkety se v nastavení do odkryté branky trefil ještě Bystroň.

Baník sice vysoko vyhrál, minimálně na půl roku však přišel o svého kapitána Martina Lukeše. Ten má po zákroku mosteckého útočníka Goče Toleského podezření na přetržený čéškový vaz v koleně. Pro Baník je zranění tvůrce hry obrovskou ztrátou.

Geografický kousek vedle fotbalisté Sigmy Olomouc porazili Mladou Boleslav 1:0. První body v nové sezoně domácím zajistil po necelé hodině hry Kazár. Na Andrově stadionu se ale nehrál nijak líbívý fotbal, zvláště v závěru nepředvedli fotbalisté téměř nic.

"Bylo to také utkání s minimem šancí plné bojovnosti. Domácí proměnili volný přímý kop, my svou šanci Rajnochem neproměnili a prohráli jsme. Nezvládli jsme prvních deset minut prvního poločasu," řekl po utkání trenér Boleslavi Luděk Zajíc.

"Souhlasím s kolegou, že po dvou porážkách v prvním kole to bylo důležité utkání. Celkovou přípravu jsme promysleli a jsem rád, že to vyšlo. Zdůrazňoval jsem hráčům, že prvních pět kol se nehraje na krásu, ale na krev. Můžeme se už od něčeho odrazit, od bojovnosti a touhy po vítězství. Boleslav nás sice také dostávala pod tlak, ale jsem rád, že to vyšlo,"  popisoval zápas trenér Sigmy Pulpit.

V dalším utkání Tescoma Zlín porazila ve 2. kole první ligy České Budějovice nejtěsněji 1:0. Postaral se o to nejrychlejší brankou v nové sezoně za 53. vteřin útočník Žůrek. Oba celky dohrávaly v deseti, vyloučeni byli Bača a Horejš.

Na zlínské Letné byl přesto k vidění výborný ligový fotbal, který fanoušci ocenili potleskem vestoje. Oba brankáři dnes byli oporami svého mužstva, jinak by byl zápas bohatější na góly.

Další gólová přestřelka, Brno porazilo Žižkov

Stadion Viktorie Žižov byl v neděli dopoledne velice šlušně zaplněný.

Více něž čtyřtisícová návštěva byla zvědavá, jestli "Viktorka" dokáže potvrdit dobrý výskledek z prvního kola.

Stanislav Griga nemohl být po zápase s Brnem spokojený.
Stanislav Griga nemohl být po zápase s Brnem spokojený. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Podmáčené hřiště žižkovského stadionku slibovalo bojovné utání, a přepodkaly se také bezezbytku naplnily. Skluz střídal skluz, rozhodčí Příhoda chvílemi nevěděl, kde mu hlava stojí.

V prvním poločase padly tři branky - po gólech Doška a Mario Holka odcházeli hosté do šaten s vedením 2:1, za domácí se trefil Kušnír.

Druhý poločas začal tak, jak skončil první. Fotbal plný osobních soubojů okořenil svou druhou brankou v utkání Tomáš Došek a o deset minut později zvýšil vedení Brna Milan Pacanda, Brno vedlo 4:1- zápas se zdál být rozhodnut.

V 71. minutě skóre zápasu upravil Švancara a domácí mohutně finišovali. Richard Kalod v nastaveném čase dal ještě "Viktorce" šanci na remíze, ale Brno již cenné tři body ubránilo.

Trenér domácích Stanislav Griga musel zkousnout porážku svého mužstva 3:4.

Sparta zaváhala v Plzni

Zaplněný plzeňský stadion sledoval zápas svých fotbalistů, kteří přivítali mistrovskou Spartu Praha.

A kdo čekal lehkou práci pro hostujicí tým, musel být vývojem zápasu překvapen. Domácí se na soupeře vrhli a agesivním přistupem a tvdrou hrou na hranici únosnosti nedali hostům vydechnout.

Celý zápas se odehrál v podobném duch. Sparta hrála od 58. minuty přesilovku, kdy byl za druhou žlutou kartu vyloučen domácí Smola, ale ani tak nedokázala vstřelit gól.

Nepřesný sudí Kocián rozdal jedenáct žlutých karet. Za Spartu už nenastoupil Jan Šimůnek. Dvacetiletý talentovaný obránce míří do německého Wolfsburgu.

Ke konci zápasu se hra otevřela, gól visel ve vzduchu. Nic se však nestalo a Sparta Praha se rozešla s Plzní smírně 0:0. Letenským tak nevyšla generálka na středeční zápas třetího předkola Ligy mistrů, ve kterém se Sparta utká s londýnským Arsenalem.

Výsledky - 1. kolo:
Plzeň - Sparta 0:0 (0:0)

Báník - Most 5:2 (1:2)
Branky: 86. a 89. Zeher, 32. Metelka, 60. Svěrkoš z pen., 90.+2 Bystroň - 20. Pilař, 33. Toleski

Olomouc - Mladá Boleslav 1:0 (0:0)
Branka: 58. Kazár

Zlín - České Budějovice 1:0 (1:0)
Branka: 1. Žůrek.

Žižkov - Brno 3:4 (1:2)
Branky: 35. Kušnír, 71. Švancara, 90.+6 Kalod - 42. a 49. Došek, 32. Holek, 61. Pacanda

Slavia - Kladno 2:0 (0:0)
Branky: 50. Volešák, 59. Šmicer z pen.

Teplice - Jablonec 1:0 (0:0)
Branka: 15. Fenin