Simulanti škodí rozhodčím. A křiví fotbal. Video na ně!

Miloslav Lubas
17. 6. 2011 6:00
´Filmař´ musí skončit hůř než ošálený rozhodčí
Rozhodčí to mají stále těžší po celém světě. Po videu ale touží zatím marně
Rozhodčí to mají stále těžší po celém světě. Po videu ale touží zatím marně | Foto: Jaroslav Šindelář

Praha - Desítky tisíc korun v prachu. Špatná pověst. Výsměch. Velké mínus v souboji s kolegy o to, kdo bude na bílé a kdo na černé listině.

Tohle všechno dolehlo na rozhodčí, kteří se stali v uplynulé sezóně na české fotbalové scéně obětí fotbalistů - simulantů.

Těch, co padají ve chvílích, kdy se jich soupeř ani nedotkne. Nebo o ně jen zlehýnka zavadí.  

Těch, co svými ´flignami´ ovlivňují zápasy a často také jejich výsledky.

Těch, s nimiž si dokáže poradit jediná věc. Neobelhatelná technika, jíž se FIFA i UEFA z ´nepochopitelných´ důvodů brání jak čert kříži. Video.

Čtěte také:
Chramosta dostal za simulování v poháru pokutu 20 tisíc
Kroměříž si na rozhodčího nestěžuje. Doufá ale v trest

Podle předsedy komise rozhodčích Luďka Macely se sice fotbalové jaro rozhodčím nepovedlo jako už dlouho ne, ale v některých případech je do problémů dostali ´falešní´ hráči.

Kauza Chramosta ukázala, že bez videa to nejde

"Typickým příkladem byl moment ze semifinále Ondrášovka Cupu mezi Kroměříží a Mladou Boleslaví," řekl Aktuálně.cz Macela. 

Fanoušci Kroměříže při utkání s Mladou Boleslaví. Po pádu Chramosty je dobrá nálada přešla
Fanoušci Kroměříže při utkání s Mladou Boleslaví. Po pádu Chramosty je dobrá nálada přešla | Foto: Petr Protivánek

Boleslavský útočník Chramosta obcházel před velkým vápnem vyběhnuvšího kroměřížského brankáře Vogla a upadl. Rozhodčí Michal Paták odpískal faul a Vogla vyloučil.

"Díval jsem se na zápas v televizi a v první chvíli jsem si říkal - V pořádku, byl to jasný faul. Pak televize pustila záběr z jiné kamery a ukázalo se, že se brankář Chramostu nefauloval ," dodal Macela.

"Když Paták faul odpískal, musel Vogla vyloučit," upozornil Macela. "Chramosta by šel by sám na prázdnou branku." Patáka potrestala komise rozhodčích. Dala mu dostanc na další dvě prvoligová kola.

"Paták se k chybě přiznal a vzal ji na sebe," uvedl Macela. "Říkal ale - zapískal jsem i proto, že nebylo logické, aby Chramosta filmoval. Kdyby kolem brankáře proběhl, zůstala by před ním prázdná branka."

Kde je spravedlnost? Popletený sudí dopadl hůř než simulant

Disciplinární komise udělila Chramostovi za jeho hereckou kreaci pokutu 20.000 korun. Nesměl navíc nastoupit v jednom prvoligovém utkání.  

Dopadl tedy lépe než Paták. Ten stál dva prvoligové zápasy. Za odpískání jednoho by obdržel 15.000 korun. Simulující Chramosta rozhodčího připravil o 30.000 korun.

Mladoboleslavký útočník oklamal nejen Patáka a Macelu, ale i bývalého mezinárodního rozhodčího Pavlína Jirků.  "V první chvíli jsem taky uvěřil, že Vogl Chramostu fauloval," prozradil Jirků. „A jako rozhodčí bych udělal to samé co Paták."

Jirků útočníkovo filmování nechápe. "Kdyby Chramosta nespadl, mohl by doběhnout nikým neatakovaný až k brankové čáře, zastavit se a míč za ni v klidu pošoupnout podrážkou," konstatoval. "Jsem Boleslavák a neříká se mně to lehce, ale Chramosta by si zasloužil od disciplinární komise přísnější trest, než dostal."

Fotbalisty ´herce´ odradí jen mnohem tvrdší tresty

Podle Jirků i podle Macely by se mělo simulování postihovat velmi tvrdě. Patří mezi  nesportovní chování a disciplinární řád ČMFS na něj pamatuje až čtyřzápasovým distancem a pokutou do půl milionu korun.

Legendární český rozhodčí Pavlín Jirků (vlevo) by dával za simulování tvrdé tresty
Legendární český rozhodčí Pavlín Jirků (vlevo) by dával za simulování tvrdé tresty | Foto: archiv Fotbalové parády

´Filmující´ hráči jsou pro rozhodčí velmi nebezpeční.  Pokud je oklamou a záběry kamery odhalí, jak se situace skutečně odehrála, promítne se to do hodnocení sudích.

A na jeho základě komise rozhodčích určuje, kdo z nich bude v příští sezóně na listině pro druhou a první ligu.

"Známky od delegátů nebereme ale jako jediné kritérium. Záleží také na tom, jaké zápasy pískají," řekl Macela.  "Není velké umění zvládnout bez problémů klidné utkání. A jsou naopak zápasy, kdy musí rozhodčí vyřešit hodně sporných nebo nepřehledných ofsajdových situací, s nimiž si lidské oko bez pomoci techniky neporadí."

Macela považuje za důležité to, čemu se UEFA brání - používat při ligových i mezinárodních utkáních video.

"Pokud bychom v Kroměříži měli kamery, během dvaceti vteřin by všichni věděli, že Chramosta pád nafilmoval. Paták by Vogla nevyloučil a potrestal by Chramostu."

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy