Šilhavý: Novoroční přání? Chci, aby chodilo více diváků

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
1. 1. 2015 8:06
Majitel Jablonce a předseda FAČR Miroslav Pelta těsně po skončení podzimní části vyhlásil, že chce v zimní přestávce ke splnění nového cíle přivést do každé řady jednu posilu.
Novoroční přání Jaroslava Šilhavého je, aby diváků v Jablonci chodilo na každý zápas stejně jako na poslední duel s Plzní, tedy přes pět tisíc.
Novoroční přání Jaroslava Šilhavého je, aby diváků v Jablonci chodilo na každý zápas stejně jako na poslední duel s Plzní, tedy přes pět tisíc. | Foto: Petr Zbranek

Jablonec nad Nisou - Vynikající podzim jim sice zkazila domácí porážka 1:2 v závěrečném kole Synot ligy s lídrem tabulky z Plzně, přesto mohou být fotbalisté Baumitu Jablonec spokojeni. Zisk 33 bodů je jejich vůbec nejvyšším před startem jarní části soutěže, navíc mají náskok 11 bodů na pátou příčku.

Právě pátá příčka, která nyní patří Baníku Ostrava, je první "nepostupovou" do evropských pohárů, což byl cíl Jablonce před sezonou. Ambice Severočechů však mohou být ještě vyšší, Na účast v předkole Ligy mistrů, kterou zajišťuje druhá příčka v tabulce, mají ztrátu pouhých čtyř bodů.

I proto majitel Jablonce a předseda FAČR Miroslav Pelta těsně po skončení podzimní části vyhlásil, že chce v zimní přestávce ke splnění nového cíle přivést do každé řady jednu posilu. Na začátku prosince už do klubu z Jihlavy přišel záložník Lukáš Masopust, velký zájem pak Pelta má i o jeho kolegu z reprezentační jednadvacítky a gólmana Baníku Jiřího Pavlenku.

"Lhal bych, kdybych tvrdil, že nepomýšlíme na boj o titul, a Plzeň se Spartou chceme pořádně potrápit," přiznal v rozhovoru s novináři po podzimní části sezony kouč Severočechů Jaroslav Šilhavý, který před dvěma a půl lety slavil ligový titul s konkurenčním Libercem.

Pane Šilhavý, před sezonou jste mluvil o tom, že budování nového týmu zabere víc než jednu sezonu, přitom před zápasem s Plzní jste měli na první příčku ztrátu pouhých dvou bodů. Nechcete tedy svůj postoj přehodnotit?
S vedením klubu jsme si dali horizont tří let na vybudování nového mužstva a dá se říct, že jsme na dobré cestě, i když zdaleka není ještě všechno hotovo. Ale naše velké přání je, abychom ten horizont urychlili. Pozitivní prostředí a lidi na to tady v Jablonci okolo mě jsou.

Jak jste spokojen s třetím místem a rekordním podzimním ziskem 33 bodů?
Myslím, že třiatřicet bodů je pro nás skvělý výsledek. Přiznám se, že tolik jsem nečekal, že se podaří za tak krátkou dobu dát mužstvo dohromady. Navíc zvláště ve druhé polovině podzimu byly z naší strany zápasy, které snesly velké měřítko kvality. Dařilo se nám herně i výsledkově a po Plzni jsme druhým nejofenzivnějším týmem ligy.

Na to, že se v základní sestavě oproti minulé sezoně změnilo hned osm hráčů, je to velký úspěch, že?
Jsem mile překvapený, protože rekonstrukce kádru byla velká, ale všechno si postupně sedlo, i když jsme museli dohánět spoustu věcí počínaje kondicí, která je pro náš způsob hry velmi důležitá.

Na druhou stranu dřívější opory klubu Michal Špit, Tomáš Čížek či Luboš Loučka příliš příležitostí na podzim nedostali. Jak se s novou rolí náhradníků vyrovnali?
Nebylo to jednoduché, protože tady ještě nedávno byli lídry mužstva, ale postavili se k tomu jako praví profíci. I díky nim jsme na tom v tabulce dobře. Zatím neregistrujeme zájem o jejich angažmá jinde, ale máme v plánu s nimi probrat, jak jsou spokojení s aktuální rolí v klubu a jestli by třeba chtěli odejít. Mají tady smlouvy do konce ročníku, takže to bude otázka dalšího jednání.

Roli lídra týmu po nich přebral dlouholetý reprezentant Tomáš Hübschman. Jak tuto roli podle vás zvládl?
Právě kvůli jeho zkušenostem jsme ho do Jablonce chtěli. Zkušenosti z reprezentace a ze zápasů ve špičkovém evropském klubu se postupně začaly naplno projevovat. Má svoji významnou roli nejenom na hřišti, ale i v kabině. Ve velice krátké době jsme si vysvětlili, co po něm chceme, a naše dobré výsledky na podzim jsou i důsledkem jeho práce. Srovnání s Radkem Kováčem z mého působení v Liberci je naprosto namístě.

Jak moc vás mrzí, nebo naopak těší, že jedinými týmy, které vás letos dokázaly porazit, jsou Plzeň a Sparta, tedy oba vaši konkurenti o titul?
Rozdělil bych to. Ty první dva zápasy v Plzni a na Spartě jsme ještě byli takoví rozbití, nové mužstvo si teprve postupně sedalo, bylo to syrové, i když na Spartě už to bylo o malinko lepší. Ale ten poslední domácí zápas s Plzní v neděli už ukázal naši pravou sílu. I když jsme po gólu v závěru prohráli, tak utkání bylo velice vyrovnané a chvílemi jsme byli i lepší.

Co vám tedy proti lídrovi tabulky ještě chybí?
Plzeň to u nás překlopila na svoji stranu stejně jako my předtím v Ostravě tím, že měla k dispozici velmi kvalitní střídající hráče. V tom je asi ten rozdíl, a proto potřebujeme i my doplnit kádr zkušeností a kvalitou. Rozhodla aktuální šíře a kvalita naší lavičky, která byla kvůli zraněním a kartám hodně okleštěná oproti té plzeňské. Ale ten zápas nám ukázal, že na to máme, byť se nám špička ligy bodově trochu vzdálila.

Na čem chcete v zimní přestávce nejvíce zapracovat?
Ani ne tak zapracovat jako spíš zjistit, proč se trápíme tak velkou marodkou. Analyzujeme příčiny, proč jich je tolik, a podnikáme určité kroky, abychom se tomu od ledna vyhnuli a měli širší kádr. Navíc současný Jablonec je pro mnohé fotbalisty dobrá fotbalová adresa a rádi by sem přišli.

Do Jablonce už přišel Lukáš Masopust (později i Ján Greguš), mluví se však ještě o útočníkovi Jean-Davidu Beaguelovi z pražské Dukly a záložníkovi Teplic Nivaldovi. Byli by oni tři zmíněnými posilami, o nichž mluvíte?
Přesně, mužstvo by mělo být doplněné. Sice ne v takovém rozsahu, jako tomu bylo v letní přestávce, ale určitě několik hráčů přijde a zvýší konkurenci. S tím pak vzroste i ta naše práce, protože potřebujeme mít klíčové posty zdvojené kvalitními fotbalisty. Vzhledem k tomu, že už s týmem pracujeme přes půl roku, tak už budeme v zimě vypichovat ty věci, kde nás tlačila bota. Cesta, kterou jdeme, je správná a je to vidět i na nominacích do reprezentačních výběrů.

A konkrétně zmínění hráči by se vám hodili?
Samozřejmě výběr hráčů je v mé kompetenci spolu s vedením klubu, ale já si můžu vymyslet, koho chci, ale když na ně peníze nebudou, tak se nebude dát nic dělat. Máme samozřejmě očíslovaný seznam vytipovaných hráčů, některá jednání probíhají a uvidíme, jak to nakonec dopadne. Co bude možné a co ne. Teď aktuálně není zatím konkrétně nic dohodnuté, já osobně to vidím ještě na dvě tři nová jména.

V juniorské lize se navíc daří i vašemu mladému týmu. Kdo z jeho kádru má nejblíže k tomu, aby se zapojoval do zápasů "A" týmu?
Počítáme s mladíky Mihálikem, Drozdem a Houserem. Spolupráce s juniorkou a dorostem je velmi dobrá, funguje to. Je dobře, že se naši odchovanci prosazují do mládežnických národních týmů, ale nechceme to brát, že je tam bereme jenom proto, abychom je ukázali. Když vedete tři nula, tak můžete poslat do zápasu kohokoliv, ale tihle kluci na to mají, aby se postupně otrkávali.

Jak vnímáte dlouholetý fakt, že není důležité, jaké Jablonec předvádí výkony, protože na zápasy s čestnými výjimkami chodí kolem tří tisíc diváků?
Samozřejmě je vždycky lepší, když diváci vytvoří tu správnou atmosféru, fandí a stojí za hráči. Já osobně jsem to ale vnímal tak, že někdy bylo méně lidí, ale o to víc fandili, hlavně náš kotel, který za námi jezdí i na venkovní zápasy a podporuje nás.

Čím to ale podle vás je, že jablonecké fandy lákají jen zápasy se Spartou, Plzní a Libercem, kdežto na ostatní zápasy se nezaplní ani polovina kapacity stadionu?
Já pevně věřím, že i když jsme malé město a všichni se tady potkáváme, tak ta sounáležitost fanoušků s klubem a hráči bude ještě větší. Hlavně bych si přál, aby chodili na nás, na Jablonec, a ne třeba jenom na Spartu nebo na Liberec, a byli na náš tým hrdí. To je naše novoroční přání všech v klubu.

Když už jsme u sousedního Liberce, jak vůbec vnímáte to, že je po podzimní části na sestupové příčce tabulky?
Nechtěl bych se k tomu nějak vyjadřovat. Určitě je tam všechny mrzí, v jaké jsou teď situaci, ale libereckou kapitolu jsem uzavřel. Samozřejmě to byla krásná léta, titul, evropské poháry a věřím, že i v Jablonci jsme teď na začátku stejné cesty, jako jsme byli ve Slovanu.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy