Sen o MS v Brazílii začíná, pozor na rychlý dánský budíček

Luděk Mádl Jaroslav  Šindelář Miroslav Harnoch Luděk Mádl, Jaroslav Šindelář, Miroslav Harnoch
7. 9. 2012 12:40
Bookmakeři počítají spíš s tím, že se český tým na MS do Brazílie nedostane
Tým, který na Euru nastoupil proti Portugalsku. Teď chybí Baroš a Pilař
Tým, který na Euru nastoupil proti Portugalsku. Teď chybí Baroš a Pilař | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Říká se, že fotbalistu v jeho kariéře nemůže potkat nic lepšího, než zahrát si na mistrovství světa. Ale není to pravda.

Existuje totiž varianta, která je ještě výš: zahrát si na mistrovství světa v Brazílii. V zemi, kde fotbal je život, kde fotbal je všechno.

Jenže tu šanci nedostane každý: od roku 1950 se mundial v zemi fotbalu zaslíbené nikdy nekonal. Až zase teď, přesněji řečeno v roce 2014.

I svěřenci trenéra Michala Bílka cítí, že tahle šance je opravdu speciální. I oni sní svůj sen o Brazílii. A udělají všechno proto, aby je v sobotu večer z jejich snění neprobral dánský budík.

Ani druhé místo ve skupině nedává jistotu baráže

Sobota, 20.15, Kodaň. To je čas a místo, ze kterého se Čech a spol. budou chtít odpíchnout směrem k Brazílii. Ze zápasu přinese deník AKtuálně.cz online reportáž.

Boje ve skupině B se ale rozhoří už dnes: Bulhaři přivítají favorizované Italy a Malta hraje s Arménií.

V Evropě los poskládal celkem 9 kvalifikačních skupin. Jejich vítězové postupují do Brazílie přímo, druzí ve skupinách dostanou šanci utkat se o letenky v baráži. Ale pozor! Skupin je devět a míst v baráži jen osm, takže jeden z celků, jež ve skupinách obsadí druhá místa, bude mít smůlu, bude to ten s nejslabším bodovým ziskem.

"Když slyším Brazílie, tak první, co se mi vybaví, je karneval. Ale vzápětí i fotbal. Brazilci jsou pětinásobní mistři světa. Každý fotbalista by si tam chtěl zahrát," vábí postup Davida Limberského.

Sivok: MS v Brazílii? Absolutní vrchol

"V Brazílii je fotbal sportem číslo jedna, všichni tam tím žijí. Když je tam nějaká fotbalová akce, lidé přestávají pracovat a jen koukají," culí se Jaroslav Plašil, který Brazílii zná obzvlášť dobře, však si vzal za manželku brazilskou tanečnici. Plašil dokonce uvažuje o tom, že by si na sklonku kariéry zahrál právě brazilskou ligu.

"V Doněcku mám brazilské spoluhráče, vím, že v té zemi je fotbal vším, bude to velká show," láká turnaj i Tomáše Hübschmana.

Jeho táta si zahrál světový šampionát v Itálii, Michal Kadlec touží po brazilské variantě. "Co může být lepšího než hrát mistrovství světa a ještě v Brazílii? Mohu slíbit, že uděláme vše pro to, abychom se tam dostali," říká obránce Leverkusenu.

A Tomáš Sivok přizvukuje: "Cesta tam bude dlouhá, ale kdyby se to povedlo, považoval bych to za absolutní vrchol."

Proklatě těžká skupina, favoritem Itálie

Jaké jsou šance českého týmu zahrát si na brazilském turnaji? V kvalifikační skupině se potkávají s dalšími dvěma účastníky turnaje Euro 2012.

Italové tam dokráčeli až ve finále, Dánové po velmi kvalitních výkonech "zemřeli" ve skupině smrti, když si cestu přes ně proklestili Němci a Portugalci.

V říjnu Čechy ve skupině čekají první domácí mače: s outsiderem z Malty a také s Bulharskem, kterému se v posledních letech v kvalifikacích vůbec nedaří. Nicméně experti varují před tím, že tak dlouho už Bulhaři tak špatný fotbal hrát nemohou...

Každopádně Dimitar Berbatov vzkázal, že reprezentovat už nehodlá a Stilian Petrov místo se soupeři na trávníku bojuje nyní se zákeřnou leukémií...

Posledním "do party" je pak ve skupině B tým Arménie, který třeba v minulé kvalifikaci dokázal dvakrát porazit Slováky.

Kuka postupu věří, i bez Rosického v sestavě

"Já tam šanci na postup vidím, ta je vždycky. Hodně záleží právě na tom, jak kluci v Dánsku tu skupinu rozehrají," přemítá Pavel Kuka, vicemistr Evropy 1996.

"Rozhodně není na místě mít nějaké strachy už dopředu. Že nám kvůli zranění chybí Rosický, Pilař a další hráči? Z toho bych si nedělal hlavu, já těm mladým klukům věřím," říká Kuka. "Dřív nebo později stejně reprezentace dalším omlazovacím procesem projít musela."

Favoritem skupiny je logicky Itálie, bookmakeři Tisportu vidí její triumf ve skupině na kurz 1,45 (Dánsko 5, Česko 5,5, Bulharsko 15).

Papírově by se tedy Češi měli o druhou možnou postupovou příčku potýkat s Dány. Na to, že skončí ve skupině do druhého místa, dostali Seveřani kurz 1,95, Češi jen o maličko slabší 2,0.

Bookmakeři jsou ohledně postupu skeptičtí

Druhé místo by všakv nejlepším případě znamenalo jen baráž. I když si ji loni Čech a spol. úspěšně vyzkoušeli proti Černé Hoře, tentokrát už podle bookmakerů takové štěstí spíš mít nebudou.

Fortuna totiž vidí jako pravděpodobnější variantu, že se Češi na šampionát do Brazílie nedostanou. Vsadit si na to můžete pod kurzem 1,5:1. Varianta "postup" má kurz 2,25.

Ukáži v sobotu Bílkovi chlapci bookmakerům, že jsou se svými kurzy úplně vedle? Anebo jejich skepsi potvrdí?

 

Právě se děje

před 1 minutou

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy