Šampionát odstartovala remíza JAR s Mexikem

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
11. 6. 2010 18:06
Carlos Alberto Parreira se svým týmem opět neprohrál
Jihoafrická republika v úvodním zápase šampionátu narazila na Mexiko.
Jihoafrická republika v úvodním zápase šampionátu narazila na Mexiko. | Foto: Sport

Johannesburg - Týdny a měsíce netrpělivého čekání skončily v pátek ve čtyři hodiny odpoledne, kdy byla zahájena nejsledovanější sportovní událost planety, fotbalové mistrovství světa.

Po skončení úvodního ceremoniálu, s nezbytnými projevy funkcionářů i státníků, v prvním utkání šampionátu domácí fotbalisté Jihoafrické republiky remizovali s Mexikem 1:1.

Carlos Alberto Parreira, někdejší kouč Brazilců, tak s týmem "Bafana, bafana", neprohrál již potřinácté za sebou.

Bony Wilfried: Afrika je hrdá, že může turnaj pořádat
Fotbalem má začít africká renesance. Teď nebo nikdy
Drogba prý nastoupí hned v úvodu MS. Pomůže mu bandáž
Co vás čeká dnes a o víkendu: Messi a Anglie na scéně

Na rozdíl od zahajovacího zápasu minulého šampionátu mezi Německem a Kostarikou (4:2), tentokrát tak pohledný fotbal k vidění nebyl.

Před necelými pětadevadesáti tisíci převážně jihoafrických příznivců oba týmy hrály zpočátku spíše opatrně a v první půli se k lítosti domácích fandů do příležitostí dostávali především Mexičané.

Hned v úvodu zápasu totiž po chybě domácího brankáře Khuneho před prázdnou brankou stál Giovanni, ale jeho pokus z brankové čáry vykopl domácí Gaxa. Khune svoji chybu napravil ve 33. minutě, kdy ve velmi nadějné šanci z bezprostřední blízkosti vychytal Franka.

O pět minut později jej sice po centru z rohu již překonal Carlos Vela, ale gól forvarda Arsenalu sudí správně neuznal pro ofsajd. Na konci první půle se dočkali i domácí - dvě slušné pozice po rozích ale nedokázali využít tak, aby trefili bránu.

Druhá půle přinesla opačný obrázek hry. Svěřenci Carlose Alberta Parreiry najednou byli aktivnější a hnali se dopředu, za což jim byl odměnou první regulérní gól zápasu, který vstřelil v 55. minutě Tshabalala.

Ten si naběhl po levém křídle, dostal famózní přihrávku z hloubi pole, a parádní ranou vymetl růžek Perezovy branky.

Utkání jsme sledovali ŽIVĚ zde

Mexičané sice mohli o chvíli později agilním Giovannim vyrovnat, ale Khune opět dobře reflexivně zasáhl. Navíc o šest minut později mohl na 2:0 zvýšit Modise, ale z úhlu netrefil odkrytou bránu.

Svěřenci Javiera Aguirreho se nakonec zaslouženého vyrovnání dočkali. Zmatená obrana JAR totiž nechala v 79. minutě odcentrovat Guardada, který u levé tyče našel zcela osamoceného Rafaela Marqueze a ten z malého vápna v pohodě vyrovnal.

Poslední šanci na rozhodnutí zápasu měl v 89. minutě Mphela, který ale po dlouhém spurtu trefil z úhlu jen tyčku Perezovy branky.

Oba týmy nakonec mohou být spokojeni, Mexiko si nepochybně minimálně bod za první půli zasloužilo, Jihoafričané zase byli lepší v poločase druhém. Druhé utkání této skupiny se hraje dnes večer od 20:30, kdy v Kapském městě nastoupí Uruguay proti Francii.