Rozčílený Conte práskl v Juventusu dveřmi. Přichází Allegri

Vojtěch Scheinost
16. 7. 2014 14:55
"Jsem tady pro Juventus a jeho hráče," říkával s oblibou trenér Antonio Conte. Jenže tohle spojení už od úterního večera neplatí.
Chtěli mu prodat Pogbu a Vidala, Antonio Conte proto naštvaný opouští Juventus.
Chtěli mu prodat Pogbu a Vidala, Antonio Conte proto naštvaný opouští Juventus. | Foto: Reuters

Praha - "Jsem tady pro Juventus a jeho hráče," říkával s oblibou trenér Antonio Conte. Jenže tohle spojení už od úterního večera neplatí. Strůjce tří titulů v řadě opustil nečekaně Juventus těsně před zahájením letní přípravy.

Turínský klub nelenil a narychlo sehnal náhradu, fotbalisty italského mistra povede Massimiliano Allegri, kterého Juventus představil na odpolední tiskové konferenci.

"Potřebujeme výsledky, píli a profesionální přístup," prohlásil nový kouč. "Je to pro mě velká čest, jsem šťastný, že mohu pracovat v Juventusu," dodal. S týmem se setká ve středu, přípravy v tréninkovém centru se ujme hned následující den.

Buffon: Jako blesk z čistého nebe

Ze všech scénářů, které italské calcio v létě nabízelo, je tenhle nejméně očekávaný. A pro Itálii, kde movitý tým z Turína představuje tradičně "posvátnou krávu", je to pořádný šok. Z ničeho nic odchází úspěšný kouč, s klubem neodmyslitelně spojený, a na jeho místo přichází trenér odvolaný v loňském roce od klopýtajícího AC Milán. 

"Bylo to naprosto nečekané, jako blesk z čistého nebe," glosoval Conteho odchod kapitán týmu Gianluigi Buffon. Možná přitom přitom vzpomenul i na slova Pavla Nedvěda, člena nejužšího vedení Juventusu. "Člověk, který symbolizuje náš úspěch? Těžko vybrat jednoho, ale potlesk patří trenérovi," říkal slavný český fotbalista ještě nedávno.

Prodat Pogbu a Vidala? Nemyslitelné

Čtyřiačtyřicetiletý kouč, kterému Nedvěd tleskal, opustil tým  naštvaně, alespoň podle italských médií. Neshodl se totiž s vedením na přestupové politice. S plánovaným prodejem Artura Vidala a Paula Pogby, kteří zazářili na mistrovství světa, nemohl souhlasit. Oba hráči tvořili jeho osu týmu, základní součástky zálohy, na kterou chtěl do budoucna sázet.

Teď bude tým skládat Allegri, který si s sebou přináší stín loňského propadáku Milána. Co na tom, že před právě skončenou sezonou patřil k nejlépe hodnoceným trenérům v Itálii a dobré pověsti se těšil pro svůj progresivní přístup, úspěchy v Sassuolu a Cagliari i pro mistrovský titul s Milánem ze sezony 2010/11.

Juventus s ním jednal hned v noci a připravil pro něj dvouletou smlouvu, díky které si Allegri přijde na 2 miliony eur ročně. "Nebude snadné vyhrát čtvrtý titul v řadě, ale je to vzrušující výzva," uvedl kouč k vyhlídkám na novou sezonu. "V Evropě chceme samozřejmě předvést úspěšnou jízdu Ligou mistrů," doplnil.

Pirlo není Allegriho oblíbencem

Fanouškům třicetinásobného italského mistra teď v hlavě běží zásadní otázka: jak naloží nový trenér s Andreou Pirlem? Tvořivého veterána, na kterém dosud stála hra Juventusu, a pohříchu i italské reprezentace, vyřadil Allegri před třemi lety z kádru Milána jako neperspektivního. Pirlo pak chytil druhý dech v Juventusu, kde se stal klubovou ikonou. Teď ho může čekat nový vyhazov.

"S Pirlem máme výborný vztah. Je to hráč světové úrovně, který má za sebou nepřehlédnutelné výsledky. Jsem šťastný, že s ním můžu znovu pracovat," zvolil Allegri velmi diplomatická slova při své inauguraci.

Conte měl přitom v Juventusu platnou smlouvu ještě na jednu sezonu a s mužstvem měl zahájit přípravu na nový ročník. Na lavičku historicky nejúspěšnějšího italského týmu usedl v roce 2011 jako jeho bývalý hráč poté, co ze druhé ligy vytáhl provinční Sienu, a svým dílem příspěl k suverenitě "Staré dámy" v domácí soutěži i k solidním vystoupením v evropských pohárech.

Půjde Conte k národnímu týmu?

Conte patří spolu s Robertem Mancinim, ještě donedávna trenérem Galatasaraye, k hlavním favoritům na post trenéra národního týmu. Ten je volný po rezignaci Cesare Prandelliho, který odstoupil po nevydařeném účinkování reprezentace na mistrovství světa.

"Momentálně myslím jen na přítomnost a rozhodnutí, které jsem udělal," odbyl Conte spekulacce a hráčům poděkoval za společnou práci. "Dokázali jsme něco mimořádného, to nám už nikdo nevezme."

 

Právě se děje

Další zprávy