Role favorita Dovalila straší. Chtěl by Anglii silnější

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
8. 6. 2011 14:30
"Lvíčata" chtějí navázat na zlato z Eura 2002
Jakub Dovalil, trenér českých "Lvíčat".
Jakub Dovalil, trenér českých "Lvíčat". | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - S vědomím, že jeho "Lvíčata" jsou považována za spolufavorita turnaje, míří na fotbalové Euro hráčů do jednadvaceti let trenér Jakub Dovalil.

Lodivod suveréna kvalifikace, který přišel o svoji více než rok trvající neporazitelnost teprve v nedávném přípravném utkání s Francií, ale přisuzovanou roli jednoho z kandidátů na titul raději odmítá.

"Českému týmu nikdy neseděla role favorita, takže mě možný tlak na hráče trochu straší. Proto se snažíme tuhle roli odmítnout a k soupeřům přistupovat s respektem," uvedl na středeční tiskové konferenci den před odletem do Dánska Jakub Dovalil.

Čtěte také:

Jak ´Brücknerovy děti´ okouzlily slovenské Euro
Jednadvacítka v generálce porazila rezervu Boleslavi
Jednadvacítka obnažuje lesk a bídu českého fotbalu
Lvíčata čeká ME na druhou. Kořistí je i olympiáda

"Naše skupina je opravdu těžká, ale očekávání jsou díky té zvládnuté kvalifikaci velká. Chceme pro postup udělat maximum, ovšem soupeři mohou být lepší," myslí si trenér, který bude muset vymýšlet taktiku postupně na mladé Ukrajince, Španěly a Angličany.

"Kdybychom nepostoupili ze skupiny, je to neúspěch. Ale bude záležet na výkonu. Neúspěch budu měřit předváděnou hrou," prohlásil sedmatřicetiletý krotitel českých "Lvíčat".

Ukrajinci nejtěžším soupeřem

Turnaj začne český výběr v neděli, kdy se od šesti hodin večer utká s Ukrajinou. Následně narazí ve středu na ambiciózní Španělsko a na závěr pak vyzve Anglii. Klíčový ale bude dle Dovalila již první duel.

Foto: Aktuálně.cz

"Ukrajincům tvoří jádro hráči Šachtaru Doněck a Dynama Kyjev, kteří již mají něco odehráno. Lepší jsou dopředu, horší naopak při bránění standardních situací. Snaží se presovat okamžitě po ztrátě míče," nabídl svoji analýzu prvního protivníka na turnaji Dovalil.

"Očekávám, že Ukrajina bude nejtěžší soupeř, těžší než Anglie a Španělsko. Pro vstup do turnaje a psychickou pohodu by byla nejlepší z tohoto zápasu výhra. Ale i remíza znamená, že se nic neděje, a jedem dál. Naopak pokud prohrajeme a půjdeme na Španěly s tím, že musíme vyhrát, je to nebezpečné. Musíme otevřít hru a Španělé toho dokážou využít," dodal český trenér.

V druhém utkání skupiny sice podle kouče každopádně bude mít Španělé individuálně navrch, nicméně Češi jej mohou přehrát týmovou hrou, která na kombinačně hrající Španěly může platit.  

"Výhodou pro nás je, že Ukrajina i Španělsko hrají v podobném rozestavení a s podobnou taktikou při bránění standardních situací. Španělé mají klasický tým, podobný Áčku. Spousta přihrávek, individuální kvality a tak dále. Týmovým výkonem bychom ale mohli mít navrch," prohlásil o dalším soupeři ze skupiny Dovalil.

Neznámá jménem Anglie

Konkurenty svého výběru prý sledoval především na videu, u kterého se svými spolupracovníky mohl rozebírat taktiku na věhlasné soupeře. Pro třetího z nich, výběr Anglie, to ale neplatí.

Foto: Lukáš Drštička

Ta totiž na turnaj přijede bez svých největších hvězd, například Jacka Wilshera či Andy Carrola a s poněkud nečitelnou taktikou.

"Anglie je pro mě neznáma, pokaždé hrají v jiném rozestavení. U ní budeme vycházet až z aktuálních poznatků na místě, protože s nimi hrajeme až na závěr," uvedl Dovalil s tím, že kádr bez hvězdných jmen rozhodně nemusí být slabinou Albionu.

"Že nepřijedou Carroll a Wilshere mě mrzí, raději bych s nimi naše hráče konfrontoval. A navíc o to budou ostatní Angličané hladovější," dodal český trenér.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Lidé v říjnu utráceli více za oblečení, počítače, ale také za potraviny

Tržby obchodníků v říjnu zpomalily tempo meziročního růstu na 3,4 procenta ze zářijových revidovaných 7,1 procenta. Lidé utráceli více za oblečení, počítačovou techniku, ale také za potraviny. Naopak u čerpacích stanic se tržby za prodej pohonných hmot snížily o 0,3 procenta, šlo o druhý letošní pokles po květnu.

Tradičně nejrychleji rostl prodej zboží v e-shopech, tempo meziročního růstu ale zpomalilo ze zářijových 25,8 na 16,8 procenta. 

Letošní říjen měl o jeden pracovní den méně než loňský, po očištění o kalendářní vlivy byly tržby meziročně vyšší o 4,6 procenta. V meziměsíčním srovnání tržby stagnovaly.

Další zprávy