Rok 2013 začne fotbalová reprezentace v Turecku

Sport Sport
5. 12. 2012 11:26
První zápas roku 2013 sehrají čeští fotbalisté v turecké Manise.
Česká fotbalová reprezentace.
Česká fotbalová reprezentace. | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - První zápas v novém kalendářním roce sehraje česká fotbalová reprezentace s Tureckem.

Utkání se odehraje 6. února na stadionu v Manise, kde v minulosti hráli například Lukáš Zelenka nebo Filip Hološko.

S Turky se Češi utkali v historii celkem šestkrát s bilancí tří výher, dvou porážek a jedné remízy.

Nejslavnější prohru přitom utrpěli na Euru 2008, kdy přišli v závěrečných minutách o takřka jistý postup ze skupiny po porážce 2:3.

Vítězstvím Turků skončilo i poslední vzájemné měření sil, když svěřenci Michala Bílka v květnu 2010 podlehli v New Yorku 1:2.

V současnosti Turecku patří v žěbříčku FIFA 38. příčka, Čechům 25. V kvalifikaci na MS 2014 Turci hodně tápou, když se čtyř zápasů získali jen tři body. Českove třech zápasech získalo bodů pět.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Po odstávce znovu začal vyrábět druhý blok Dukovan

V Jaderné elektrárně Dukovany začal v noci na úterý po dvouměsíční přestávce znovu dodávat elektřinu druhý blok. První parní turbína v něm byla připojená 27 minut před pondělní půlnocí, druhá v úterý ve 04:11. Vyrábí tak tři ze čtyř dukovanských bloků. Plánovaná odstávka bloku číslo jedna spojená s výměnou části paliva za čerstvé, kontrolami a servisem zařízení začala 13. listopadu, potrvá do konce roku.

Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 megawattů. Kvůli pravidelné výměně části paliva už letos stály její bloky číslo tři a čtyři. Druhý dukovanský blok odpojili energetici od sítě 25. září. "Odstávka byla v důsledku platnosti ochranných opatření proti šíření koronaviru i omezených kapacit v době vrcholící vlny pandemie velmi náročná," uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Turecký novinář dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné informace

Istanbulský soud vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua, jehož odsoudil za zveřejnění tajných státních informací. Informoval o tom opoziční server Ahval. Baransu je ve vězení od roku 2015 a psal pro deník Taraf, který před čtyřmi lety turecký režim zakázal.

Baransu byl odsouzen za "zveřejnění informací, které měly zůstat tajné z důvodů bezpečnosti či domácích a zahraničních polických zájmů státu". Kauza se týká článku, který vyšel v listopadu 2013 v deníku Taraf pod názvem "Rozhodnutí skoncovat s Gülenem padlo na zasedání národní bezpečnostní rady (MGK) v roce 2004". Podle článku tak začala vláda pronásledovat Gülenovo hnutí rok poté, co se stal Recep Tayyip Erdogan premiérem.

Fethullah Gülen a jeho hnutí, jež si říká Hizmet (Služba), bývalo začátkem tohoto století spojencem nynějšího prezidenta Erdogana a jeho nyní vládní strany AKP. Posléze se ale oba muži názorově rozešli a Erdoganův režim označil Gülenovo hnutí v roce 2014 za teroristickou organizaci FETÖ (Fethullahova teroristická organizace).

Zdroj: ČTK
Další zprávy