Přestupům vládla Anglie. Německo? Jen chudý příbuzný

Sport Sport, Red Spo
4. 2. 2009 14:15
Nejvíce Čechů přestoupilo do Německa
Tomáš Galásek se vrátil do Německa. Tentokrát ale do barev Mönchengladbachu
Tomáš Galásek se vrátil do Německa. Tentokrát ale do barev Mönchengladbachu | Foto: Reuters

Praha - Přestupové období je v nejvyspělejších fotbalových soutěžích minulostí. Co přineslo? Nejvíc se tradičně utrácelo v Anglii. Jinde se, snad kromě Realu Madrid a několika výjimek, podle očekávání šetřilo.

Nové posily už mají své smlouvy a rozkoukávají se v novém prostředí. Před trenéry nyní stojí jasný úkol:  nové hráče co nejlépe zapojit do svých plánů.

Od začátku nového kalendářního roku byla v přestupových aktivitách nejvíce činná Anglie. Tamější kluby totiž utratily za nové posily až 175 milionů liber, což je ještě o pětadvacet milionů více než loni.

Více jak polovina této částky se však rozložila jen mezi dva kluby. Manchester City a Tottenham Hotspur totiž utratili kolem 97 milionů liber.

Čtěte také: Anglické kluby rekordně utrácely. Tentokrát pět miliard

A zatímco "Citizens" přilákali za své vynaložené finanční prostředky do svých řad nové hvězdy, jako Shaye Givena, Craiga Bellamyho, Wayna Bridge nebo Nigela de Jonga, londýnští "Spurs" se spíše soustředili  na odkup svých bývalých pilířů Jermaina Defoea, Pascala Chimbondy či Robbieho Keana.

"Řekl jsem Robbiemu, že jestli ho přivedu, tak z něj udělám kapitána. Myslím si, že je to velmi důležité, aby vedl náš tým," vysvětlil svůj poslední nákup na stránkách Skysports kouč Harry Redknapp.

Pochvalu si zasloužilo Stoke

Paradoxně opačnou notu zvolila k přestupovému termínu ligová špička bojující o titul. Manchester United získal do svých řad Zorana Tošiče, či Adama Llajiče z Partizánu Bělehrad. Do Liverpoolu přišel za částku 384 tisíc liber Victor Palsson a londýnská Chelsea připustila jen hostování Ricarda Quaresmy.

Nekonečné spekulace ohledně příští budoucnosti se nakonec zastavily i u Andreje Aršavina, který za patnáct milionů liber posílil londýnský Arsenal. Výhodný nákup podle všeho udělala také Aston Villa, jež přivedla za 3,5 milionu Emila Heskeyho.

Přečtěte si také: To jsou oni. Německá desítka podle šancí u Rady 

Českým fanoušků neuniklo také hostování Radoslava Kováče ve West Hamu United.

Přestup Aršavina patřil mezi nejdražší. V Německu by za něj koupili padesát jiných hráčů
Přestup Aršavina patřil mezi nejdražší. V Německu by za něj koupili padesát jiných hráčů | Foto: Reuters

Respektovaný deník Times na svých stránkách taktéž ocenil přestupovou politiku Stoke, jejíž vedení přivedlo Jamese Beattieho a Matthewa Etheringtona. Oba hráči totiž stáli za posledním vítězstvím Potters proti Manchesteru City.

Jedna anglická hvězda za padesát německých hráčů

V porovnání s Anglií nebyl zbytek Evropy na poli byznysu tolik vidět. Nejvíce českých hráčů se přesunulo zejména do Německa, kam odešel například Jan Rajnoch, Tomáš Galásek, Jiří Bílek, Pavel Pergl, či oficiální přestup zde zpečetil Michal Kadlec.

Tamější týmy však utratily daleko méně než ostrovní konkurence, zhruba jen 23 milionů eur. Server Sportbild dokonce na svých stránkách zveřejnil výpočet, z něhož vyplývá, že jedna anglická hvězda stála přesně tolik, jako padesát jiných německých hráčů.

Největší rozruch pak u západních sousedů vyvolal přestup Anatolije Timoščuka a Ivici Oliče, kteří po sezoně posílí mistrovský Bayern Mnichov.

Zajímavou anomálií na španělském trhu je Real Madrid. Obhájce titulu vydal za nové akvizice kolem 42 milionů Eur. Celková suma útrat v La Lize přitom činí 55 milionů.

 

Právě se děje

Další zprávy